ویتامینی که به قلب شما گره خورده است !

موبنا-ویتامین B ۱۲ یکی از ویتامین‌های ضروری برای بدن است که در لبنیات، گوشت و ماهی فراوان است.

در ادامه به چند مورد از علائمی که در نتیجه کمبود این ویتامین در بدن ایجاد می‌شود، خواهیم پرداخت:

بی‌حسی

آیا احساس می‌کنید که دست‌ها و پاهایتان «سوزن سوزن» می‌شود؟ کمبود B ۱۲ می‌تواند به غلاف محافظی که اعصاب شما را می‌پوشاند، آسیب برساند و این علائم را ایجاد کند. در عین حال بیماری‌هایی مانند «سلیاک»، «کرون» یا سایر بیماری‌های روده ممکن است جذب این ویتامین را برای بدن شما دشوارتر کنند.

سردی بیش از حد معمول بدن

بدون B ۱۲ کافی، ممکن است گلبول‌های قرمز سالم کافی برای انتقال اکسیژن در بدن خود نداشته باشید (کم خونی). این وضعیت می‌تواند باعث لرز و سردی بدن شما به خصوص دست‌ها و پاهایتان شود.

مه مغزی

کمبود ویتامین B ۱۲ ممکن است منجر به افسردگی، گیجی، مشکلات حافظه و زوال عقل شود. همچنین می‌تواند بر تعادل بدن شما نیز تأثیر بگذارد. مکمل‌های B ۱۲ معمولا بی خطر هستند.

ضعف

ممکن است بر اثر کمبود این ویتامین عضلات شما فاقد قدرت کافی باشند. همچنین ممکن است احساس خستگی یا سبکی سر کنید. پزشک شما می‌تواند میزان B ۱۲ را در بدن شما بررسی کند. مهم است که به هر علامتی در این زمینه دقت و در صورت مشاهده شرایط غیرطبیعی به پزشک مراجعه کنید.

زبان صاف

پزشک شما ممکن است این وضعیت را «گلوسیت آتروفیک» بنامد. برجستگی‌های ریز روی زبان که «پاپیلا» نام دارند، بر اثر کمبود این ویتامین شروع به از بین رفتن می‌کنند. این شرایط باعث می‌شود که زبان شما ظاهری صاف و براق داشته باشد. عفونت ها، دارو‌ها و سایر بیماری‌ها نیز می‌توانند باعث آن شوند.

گیاهخواری

کمبود ویتامین B ۱۲ نادر است، زیرا بدن شما می‌تواند چندین سال ذخایر این مواد را داشته باشد. اما گیاهان، B ۱۲ کمی دارند، بنابراین گیاهخوارانی که هیچ محصول حیوانی نمی‌خورند، باید غلات فرآوری شده به رژیم غذایی خود اضافه کنند.

تپش قلب

تپش قلب ناگهانی و زمانی که قلب شما به طور ناگهانی تند می‌زند، می‌تواند یکی از علائم کمبود این ویتامین در بدن شما باشد. شما می‌توانید ویتامین B ۱۲ بیشتری را از طریق مصرف مرغ، تخم مرغ و ماهی دریافت کنید. با این حال، یکی دیگر از بهترین منابع که می‌تواند سرشار از این ویتامین باشد، جگر گاو است.

زخم‌های دهان

شما ممکن است این زخم‌ها را روی لثه یا زبان خود داشته باشید. آن‌ها می‌توانند نشانه‌ای از کمبود B ۱۲، کم‌خونی یا بیماری دیگری باشند. همچنین زخم‌ها معمولاً خود به خود از بین می‌روند. برخی از دارو‌های بدون نسخه نیز می‌توانند درد شما را تسکین دهند.

مشکلات گوارشی

ممکن است اشتهای خود را بر اثر کمبود ویتامین B ۱۲ از دست بدهید، وزن شما کاهش یابد یا دچار مشکل در اجابت مزاج (یبوست) شوید. اگر سطح B ۱۲ در بدن شما پایین باشد، پزشک اغلب آن را عضلانی به شما تزریق می‌کند تا مطمئن شود بدن شما آن را جذب می‌کند. گاهی اوقات نیز دز‌های بالای قرص‌ها هم به همان اندازه موثر هستند. اما به یاد داشته باشید که علائم کمبود ویتامین B ۱۲ در بدن می‌تواند شبیه علائم بسیاری از بیماری‌های دیگر باشد.

منبع: بهداشت نیوز

خروج از نسخه موبایل