آیا اختلاف سنی در ازدواج باعث موفقیت می شود ؟

برای عشق اهمیتی ندارد که چند ساله باشید و چیزی که یک ازدواج را شاد می کند می تواند به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد. بعضی زن ها ممکن است زمانی بیشتر احساس شادی کنند که شریک زندگی شان تجربه ی بیشتری از زندگی داشته باشد. چنین شرکای زندگی ای اغلب پختگی عاطفی و یک حس آرامش به زندگی مشترک می بخشند، امری که می تواند همه چیز را باثبات تر کند و به ارتباط میان زن و شوهر هم کمک کند.

موبنا-اما سن تنها یکی از عوامل موفقیت یک ازدواج است. آنچه که واقعاً مهم است چیزی است که هر دوی شما می خواهید و حس می کنید. برای بعضی زن ها ازدواج با مردی بسیار بزرگ تر از خود می تواند زندگی مشترک آن ها را شاد و رضایتبخش کند، اما هیچ نسخه ی واحدی برای همه وجود ندارد. هر رابطه ای ویژه است و به دست طرفین آن شکل می گیرد.

حقیقتی غیر منتظره درباره ی روابط عاطفی ای که اختلاف سنی زیادی در آن ها وجود دارد

آیا اختلاف سنی در ازدواج باعث موفقیت می شود ؟

روانشناسان دست به پژوهشی زدند تا این موضوع را بررسی کنند که وجود اختلاف سنی زیاد در روابط عاطفی اغلب یک مشکل دانسته می شود و این تصور که زنانی که با مردان بسیار بزرگ تر از خود وارد رابطه عاشقانه می شوند ممکن است مشکلاتی در رابطه ی آن ها با پدر خودشان وجود داشته باشد.

آن ها در پژوهش خود زنانی را مورد بررسی قرار دادند که شریک عاطفی ای دست کم ۱۰ سال بزرگ تر از خود داشتند. چیزی که روانشناسان در این پژوهش به آن پی بردند کلیشه های رایج را به چالش می کشد. آن ها هیچ مدرکی قوی ای پیدا نکردند که نشان دهد زنان به خاطر رابطه ی مشکل دار خود با پدرشان، مردان بسیار بزرگ تر از خود را انتخاب می کنند. به علاوه، آن ها پی بردند زنانی که در رابطه عاطفی ای با اختلاف سنی زیاد هستند، سبک های دلبستگی ای مشابه زنانی دارند که شریک عاطفی شان سنی نزدیک به آن ها دارد.

پیش بینی محققان این بود که زنانی که در رابطه عاطفی ای با اختلاف سنی زیاد هستند اغلب دلبستگی ایمن داشته باشند، چرا که تصور می شود از منظر تکاملی، ارتباط با شرکای عاطفی مسن تر برای زنان مفید است. آن ها همچنین انتظار داشتند اختلاف چشمگیری میان سبک دلبستگی زنانی که در رابطه عاطفی ای با اختلاف سنی زیاد هستند با زنانی وجود داشته باشد که سن آن ها به شریک عاطفی شان نزدیک است. با این حال، یافته های آن ها هیچ تفاوت چشمگیری در سبک دلبستگی این دو گروه از زنان نشان نداد.

زوج هایی که اختلاف سنی زیادی دارند اغلب می گویند که کنار هم احساس شادی می کنند

آیا اختلاف سنی در ازدواج باعث موفقیت می شود ؟

بسیاری از مردم اغلب تصور می کنند زوج هایی که اختلاف سنی چشمگیری میان آن ها وجود دارد حتماً مشکلاتی در رابطه ی خود دارند. اما تحقیقات چیز دیگری می گوید.

جالب است که زوج هایی که اختلاف سنی زیادی دارند اغلب میزان رضایتمندی ای که از رابطه ی خود اعلام می کنند به میزان استثنایی ای بالا است. علاوه بر آن، از قرار معلوم آن ها از اعتماد و تعهد بیشتری برخوردارند و احتمال تجربه ی حسادت در آن ها کمتر از زوج هایی است که سن نزدیکی به یکدیگر دارند. در حقیقت، پژوهش ها حتی نشان داده زنانی که شریک عاطفی ای بسیار بزرگ تر از خود دارند، شادترین هستند و بیشترین تعهد را به رابطه ی خود دارند.

زنان ممکن است با مردان بسیار بزرگ تر از خود احساس امنیت و اطمینان بیشتری کنند

آیا اختلاف سنی در ازدواج باعث موفقیت می شود ؟

طی تاریخ برخی زنان مجذوب مردانی شده اند که موقعیت اجتماعی و وضعیت اقتصادی تثبیت شده ای داشتند، ویژگی هایی که اغلب یادآور مردان سن بالاتر هستند. در مقابل، برای مردان ممکن است زنان کم سن تر جذاب تر بوده باشد که دلیل آن ارتباطش با جوانی و قدرت باروری است.

با نگاه به این موضوع از منظر تکاملی می توان متوجه شد که چرا زنان به طور متوسط مردان اندک بزرگ تر از خود را انتخاب می کنند و همینطور چرا مردان با بالا رفتن سن بیشتر به زنان اندک جوان تر از خود تمایل پیدا می کنند. به مرور زمان، موضوع فاصله ی سنی در رابطه اغلب بیشتر می شود. با این حال، باید به خاطر داشت که ترجیحات شخصی می توانند به میزان چشمگیری از فردی به فردی دیگر متفاوت باشند و نباید در ساده سازی آن ها افراط کرد.

روابطی که اختلاف سنی در آن ها زیاد است ممکن است برای برخی مناسب تر باشد

آیا اختلاف سنی در ازدواج باعث موفقیت می شود ؟

داشتن شریک عاطفی بسیار بزرگ تر از خود می تواند باعث مستحکم شدن ارتباط میان طرفین رابطه عاطفی و بخشیدن پختگی عاطفی به رابطه شود. چنین شرکای عاطفی ای اغلب منبع الهام و آرامش هستند، به ویژه در لحظات چالشی زندگی، چرا که تجربیات شان به آن ها یاد داده که چطور در چنین مواقعی آرامش خود را حفظ کنند. به علاوه، داشتن شریک عاطفی ای که طی سالیان زندگی عاقل تر شده می تواند رضایتمندی کلی از رابطه را افزایش دهد.

روزیاتو

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا