اسید بوتیریک چیست و چه می کند ؟

اسید بوتیریک یکی از اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه است که پتانسیل ضد التهابی دارد و می تواند به عنوان یک بستر انرژی برای باکتری های ساکن در دستگاه گوارش عمل کند. اهمیت زیادی به این ترکیبات داده می شود. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد حفظ میکروبیوتای سالم می‌تواند در میان مدت تفاوتی در سلامتی ایجاد کند

موبنا-اسید بوتیریک یک اسید چرب با زنجیره کوتاه است که از تخمیر فیبر محلول در روده ایجاد می شود. این بستر اصلی انرژی در روده بزرگ است و جذب سدیم و آب را در آنجا تحریک می کند.

همچنین به تکثیر باکتری هایی که در آنجا زندگی می کنند کمک می کند. بر اساس مطالعه ای که در مجله Nutrients منتشر شده است ، می تواند سنگ بنای پیشگیری از آسیب شناسی هایی مانند سرطان روده بزرگ باشد.

اثر سدیم بوتیرات, مزایای اسید بوتیریک, غذاهای حاوی اسید بوتیریک

مزایای اسید بوتیریک چیست؟

بوتیریک علیرغم اینکه کم فراوان ترین اسید چرب با زنجیره کوتاه است (سایر اسیدهای چرب استات و پروپیونات هستند)، فواید سلامتی متعددی دارد و این مزایا فقط برای روده شما نیست زیرا اسید بوتیریک می تواند:

– به تثبیت سطح قند خون کمک می کند.

– از مغز خود در برابر بیماری هایی مانند آلزایمر و پارکینسون محافظت کنید.

– محافظت در برابر سرطان

– جلوگیری از چاقی

یکی از مزایای اصلی اسید بوتیریک برای روده این است که منبع اصلی سوخت برای سلول های پوشش دهنده روده بزرگ به نام کولونوسیت است. بدون آن، این سلول ها به سادگی زنده نمی مانند و محیط روده ای که میکروب های روده در آن رشد می کنند، وجود نخواهد داشت.

این به این دلیل است که کلونوسیت ها، هنگامی که به طور موثر عمل می کنند، روده را بدون اکسیژن نگه می دارند و محیط مناسبی را برای رشد میکروب های روده شما فراهم می کنند. بوتیرات همچنین حرکت طبیعی غذا از طریق روده را تنظیم می کند و جریان خون را به روده بزرگ افزایش می دهد. اساساً روده شما به اسید بوتیریک نیاز دارد!

اسید چرب با زنجیره کوتاه دارای خواص ضد التهابی و ضد سرطانی است و همچنین از سرطان روده بزرگ جلوگیری می کند و روش بسیار خوبی برای انجام آن دارد. اکثر سرطان ها آنزیمی به نام هیستون داستیلاز تولید می کنند، اما اسید بوتیریک از تولید آن جلوگیری می کند و باعث می شود سلول های سرطانی اساساً خود را در فرآیندی به نام آپوپتوز بکشند.

حتی می تواند برای مقابله با چاقی و دیابت نوع دوم مفید باشد. به این دلیل که اسید بوتیریک باعث افزایش ترشح هورمون های روده ای می شود که در تنظیم سطح قند خون نقش دارند. بنابراین، افزایش تولید اسید بوتیریک در روده بزرگ به معنای مدیریت بهتر قند خون و کاهش خطر چاقی است.

اسید بوتیریک نیز دارای یک تقویت کننده مغز است، زیرا فواید محافظتی برای نوگین و سیستم عصبی مرکزی شما است. به عنوان مثال، با بسیاری از مسیرهای مرتبط با بیماری هایی مانند پارکینسون، آلزایمر و حتی سکته مرتبط است.

همه اینها چه معنایی برای سلامتی دارد؟ خوب، از آنجایی که اسید بوتیریک زمانی تولید می شود می شود که میکروب های روده شما فیبر غذایی را می خورید به این ترکیبات بسیار مفید مانند اسید بوتیریک ها تبدیل می شوند، رژیم غذایی شما می تواند برای بیماری های مزمن تاثیر داشته باشد.

غذاهای حاوی اسید بوتیریک, مقدار نیاز اسید بوتیریک, عوارض جانبی اسید بوتیریک

فیبر و نقش آن

اطمینان از مصرف فیبر محلول برای تحکیم پیدایش اسید بوتیریک در داخل بدن، کلیدی است. در واقع، مطالعه ای که در مجله Nature Reviews منتشر شده است ، تأثیرات مثبت آن بر عملکرد سیستم گوارشی را تأیید می کند.

به طور کلی، خوردن جو و سیب به ویژه توصیه می شود، زیرا حاوی دو ماده مثبت هستند: بتا گلوکان و پکتین.

نباید فراموش کرد که فیبر نه تنها در برابر تغییرات در میکروبیوتا محافظت می کند، بلکه نقش مهمی در تعدیل ورود گلوکز به خون دارد. این از آسیب های متابولیک پیچیده مانند دیابت نوع ۲ جلوگیری می کند.

همچنین لازم به ذکر است که فیبر بر روی اشتها و سیری اثر می گذارد. می تواند از هیپرفاژی (میل بیش از حد به مصرف غذا) جلوگیری کند.

خود اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه نیز در برابر همه این پدیده ها به خصوص در برابر متابولیک ها محافظت می کنند.

اسید بوتیریک یک ترکیب مفید است

اسید بوتیریک یکی از سوبستراهای پرانرژی برای میکروارگانیسم هایی است که میکروبیوتا را تشکیل می دهند. این یک عنصر با خواص ضد التهابی است و به جلوگیری از ایجاد پاتولوژی های مختلف مزمن و پیچیده کمک می کند.

به همین دلیل، باید به درستی سنتز شود، از جمله مقدار کافی فیبر محلول در رژیم غذایی. هیچ چیز برای این کار بهتر از مصرف سبزیجات به وفور نیست.

در برخی شرایط، ممکن است لازم باشد مکمل‌های پروبیوتیک مکمل یا غذاهای تخمیر شده بیشتری را در برنامه غذایی خود قرار دهید. این فرآیندهای گوارشی و جذب مواد مغذی را بهینه می کند.

عوارض جانبی اسید بوتیریک, اسید بوتیریک, اسید بوتیریک چیست

اسید بوتیریک در چه غذاهایی یافت می شود؟

بیشتر اسید بوتیریک در بدن شما از باکتری های روده شما می آید . مقدار اسید بوتیریک در غذا در مقایسه با مقداری که باکتری های روده شما تولید می کنند، کم است.

اسید بوتیریک رژیم غذایی در غذاهای زیر یافت می شود:

– گیلاس

– شیر گاو

– کره

– شیر گوسفند

– شیر بز

– شیر مادر

– پنیر پارمسان

– گوشت قرمز

– روغن های گیاهی

– کلم ترش

– کره یکی از بهترین منابع غذایی اسید بوتیریک است. ۱۱ درصد چربی اشباع شده در کره از SCFA ها به دست می آید. اسید بوتیریک حدود نیمی از این SCFA ها را تشکیل می دهد.

همچنین می توانید اسید بوتیریک را به عنوان مکمل مصرف کنید. سدیم بوتیرات یکی از رایج ترین شکل های مکمل است. شما می توانید این مکمل را در اکثر داروخانه ها تهیه کنید.

با این حال، به خاطر داشته باشید که در این زمان، مزایای مکمل های اسید بوتیریک به خوبی درک نشده است. مزایا و معایب آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

افزایش مصرف فیبر غذایی راه دیگری برای افزایش میزان اسید بوتیریک در روده است. باکتری های موجود در روده شما در درجه اول از نشاسته های مقاوم تغذیه می کنند که بدن شما نمی تواند تجزیه شود.

این نشاسته های مقاوم در میوه ها، غلات کامل، حبوبات و سبزیجات مانند:

– کنگر فرنگی

– سیر

– پیازها

– مارچوبه

– سیب زمینیها

– موز

– سیب

– زردآلو

– هویج

– سبوس جو دوسر

همچنین می‌توانید نشاسته‌های مقاوم را در کربوهیدرات‌هایی که پخته و سپس سرد می‌شوند، پیدا کنید، مانند:

– جو دو سر

– لوبیا

– برنج

– سیب زمینیها

چه مقدار اسید بوتیریک نیاز دارید؟

در حال حاضر، هیچ دستورالعملی در مورد میزان اسید بوتیریک مورد نیاز شما وجود ندارد.

افزایش مصرف فیبر ممکن است بهترین استراتژی برای افزایش میزان اسید بوتیریک در روده شما باشد. حتی غنی ترین منابع غذایی در مقایسه با مقداری که باکتری های روده شما ایجاد می کنند، حاوی نسبتاً کمی از این اسید چرب هستند.

آیا اسید بوتیریک عوارض جانبی دارد؟

در حال حاضر، شواهد بالینی محدودی در مورد ایمنی اسید بوتیریک وجود دارد.

درمطالعه ای نشان داد مکمل اسید بوتیریک ممکن است علائم IBS را بهبود بخشد، محققان هیچ عارضه جانبی را با دوز ۳۰۰ میلی گرم در روز گزارش نکردند.

با این حال، اگر باردار یا شیرده هستید، شاید بهتر باشد از مصرف مکمل اسید بوتیریک خودداری کنید.

بیتوته

دکمه بازگشت به بالا