چالش پایان ناپذیر طرفداران سگ و گربه (+عکس)

موبنا-اما دلایل خوبی وجود دارد که بپذیریم سگ داشتن، نقش قابل توجهی در تقویت سلامت روان بازی می کند:

۱- فعالیت بدنی و تعامل اجتماعی

مطالعه‌ای نشان داد که افرادی که سگ دارند به نسبت صاحبان گربه ها فعالیت بدنی بیشتری دارند. یافته‌ای که با مطالعات دیگر در این زمینه سازگار است. از آنجایی که سگ ها پر انرژی هستند، به فعالیت منظم نیاز دارند. یعنی صاحبان سگ ها بیشتر فعالیت بدنی دارند، که یک عامل مهم شناخته شده برای سلامت روان است.

کارهایی مانند دویدن با سگ، به پارک بردن سگ یا حتی ثبت نام سگ در کلاس های آموزشی، باعث می شوند صاحبان سگ ها اغلب درگیر فعالیت بدنی باشند. این فعالیت ها مستلزم آن است که صاحبان سگ ها از خانه بیرون بیایند (یک عامل مهم برای سلامت روان) و فرصتی برای آنها فراهم کند تا دوستان خود را ببینند و با افراد جدید ملاقات کنند (یکی دیگر از عوامل تقویت سلامت روان). عشق مشترک به سگ ها به سرعت به شروع یک مکالمه صمیمی منجر می شود که به شکل گیری پیوندهای اجتماعی و احساسی کمک می کند.

از سوی دیگر، گربه ها موجودات مستقلی هستند که محدوده خانه صاحبان خود را ترجیح می دهند. این رفتار مستقل، سطحی پایین از فعالیت فیزیکی یا تعامل اجتماعی را نیاز دارد.

۲- تفاوت های شخصیتی در صاحبان حیوانات خانگی

ویژگی های شخصیتی نیز در تعیین شادی صاحبان حیوانات خانگی نقش دارد. یک مطالعه نشان داد که صاحبان سگ ها و گربه ها از نظر ویژگی های شخصیتی پنج تفاوت بزرگ دارند: روان رنجوری، برون گرایی، توافق، وظیفه شناسی و پذیرا بودن.

نویسندگان این تحقیق دریافتند که صاحبان سگ ها نسبت به صاحبان گربه‌ها خوش‌بین‌تر هستند و کمتر عصبی می شوند. همچنین مشخص شد که صاحبان سگ‌ها برون‌گراتر هستند که یکی دیگر از ویژگی های رفاه عمومی است.

البته، در اینجا یک بحث مبهم شکل می گیرد: آیا این سگ ها هستند که صاحبان خود را خوشحال می کنند یا افراد خوشحال بیشتر سگ ها را به عنوان حیوان خانگی انتخاب می کنند؟

نویسندگان می نویسند: «اگرچه ممکن است تفاوت های زیادی بین کسانی که حیوان خانگی دارند و کسانی که ندارند وجود نداشته باشد، به وضوح داشتن سگ با نتایج مفیدی همراه است.»

۳- تفاوت جنسیت صاحبان حیوانات خانگی و نقش آن در اعتماد به نفس

نگاهی دقیق به یک مجموعه داده نشان می دهد که مردان صاحب سگ نسبت به مردان بدون حیوان خانگی اعتماد به نفس بالاتری دارند. از سوی دیگر، زنان صاحب گربه نسبت به زنان بدون حیوان خانگی اعتماد به نفس کمتری دارند.

سگ ها به خاطر تمایل به عضو گروهی بودن یا حتی رهبر دسته ای بودن به سمت سگ های دیگر کشیده می شوند و برخورد صاحبان سگ ها با صاحبان دیگر و تعریف هایی که درباره حیوان خانگی خود می شنوند باعث تقویت اعتماد به نفس صاحبان سگ ها می شود. برعکس، زنانی که گربه دارند ممکن است با کلیشه‌های خدمت‌کار پیر یا زنی عبوث با گربه مواجه شوند که ممکن است باعث ایجاد حس قطع ارتباط با جامعه شود.

نتیجه

مانند بسیاری از موضوعاتی که در زمینه شادی مورد بررسی قرار گرفته است، پیدا کردن پاسخی مطمئن کار راحتی نیست. در حالی که درست است که صاحبان سگ ها در موقعیت هایی قرار می گیرند که موجب شادتر شدن آنها می شود، صاحبان گربه‌ها می توانند رابطه و موقعیت هایی که باعث شادی آنها می شود را پیدا کنند؛ مانند زمانی که دوست کوچک پشمالویشان در کنار آنها آرام می گیرد.

شاید مهم ترین نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که باید حیوان خانگی ای را انتخاب کنید که مکمل سبک زندگی شما باشد. اگر شما فردی معاشرتی هستید، داشتن سگ احتمالا راهی موثر برای رسیدن به خوشبختی خواهد بود. اگر اهل خانه هستید و یک همدم کوچک را ترجیح می دهید، احتمالا گربه برای شما مناسب تر باشد.

روزیاتو

خروج از نسخه موبایل