این فیلم را با همسر خود ببینید! (+عکس)

فیلم فرانسوی «آناتومی یک سقوط» که امسال جایزۀ نخل طلای جشنوارۀ کن را از آن خود کرده، در اولین هفتۀ اکرانش، از نظر مخاطبان و منتقدان در حد یک شاهکار ظاهر شده است؛ امتیاز این فیلم در سایت راتن‌تومیتوز در حال حاضر ۹۶ درصد از ۹۵ نقد است.

موبنا- داستان فیلم از این قرار است که ساندرا، شوهرش ساموئل و پسر یازده‌ساله‌شان دانیل، یک سال گذشته را در یک شهر کوچک نسبتا دورافتاده در کوهستان‌های آلپ فرانسه سپری کرده‌اند. وقتی جسد خونین ساموئل نزدیک کلبه‌شان در برف پیدا می‌شود، پلیس تحقیقاتی را آغاز می‌کند تا ببیند او به قتل رسیده یا خودکشی کرده است.

به گزارش فرادید؛ نهایتا پلیس مرگ او را به عنوان قتل تشخیص می‌دهد و ساندرا به مهم‌ترین مظنون تبدیل می‌شود. اما آنچه در ادامه اتفاق می‌افتد نه صرفا یک ماجرای کارآگاهی دربارۀ یک قتل، بلکه نوعی ماجراجویی روانشناختی در اعماق پیچیدگی‌های روابط ساموئل و ساندرا است.

منتقدان عمدتا نظر بسیار مثبتی به این فیلم داشته و آن را هوشمندانه و منسجم توصیف کرده‌اند؛ در اینجا گزیده‌ای از نظرات منتقدان را ملاحظه خواهید کرد.

2

آنتونی لین از نیویورکر:

این فیلم را باید همراه نکته‌سنج‌ترین دوستانتان تماشا کنید، آن هم در ساعت شش عصر، تا بتوانید سر میز شام حسابی دربارۀ پیچ و خم‌های این آشوب آلپی گفتگو کنید.

پیتر راینر از کریستین‌ساینس مانیتور:

فیلمی با بازی‌ها و کارگردانی عالی که دارای یک بنیاد روانشناختی بسیار نیرومند است.

پیتر تراورس از ای‌بی‌سی نیوز:

آمادۀ حیرت کردن از یکی از بهترین فیلم‌های سال باشید؛ با بازی شورانگیز ساندرا هورلر که شایستگی اسکار را دارد. این فیلم کالبدشناسی‌ای دقیق از یک ازدواج است که از طریق داستانی بسیار تماشایی روایت می‌شود.

جاستین چانگ از ان‌پی‌آر:

«آناتومی یک سقوط» به شکل قانع‌کننده‌ای به ما گوشزد می‌کند که هر ازدواجی در نهایت یک جور معما است.

3

آلن زیبرمن از اسپکتروم کالچر:

این فیلم به طور مکرر مخاطب را مسحور می‌کند؛ از جمله در صحنه‌های طولانی مربوط به صحن دادگاه و همینطور در صحنه‌های ساکت‌تری که در آن‌ها چیزهای بیشتر (و همزمان کمتری) دربارۀ شخصیت‌ها می‌فهمیم.

جنیفر مرین از AWFJ.org:

«آناتومی یک سقوط» یک درام مهیج بسیار تماشایی است که اجازه نمی‌دهد شما رویتان را از پردۀ سینما برگردانید، حتی برای یک لحظه.

کتی والش از تریبون نیوز سرویس:

آنچه در این فیلم جریان دارد، بیش از آنکه ماجرای یک پروندۀ قتل باشد، نگاهی ریزبینانه و ظریف به خود «زن بودن» است؛ دربارۀ اینکه چگونه یک زن از برآورده کردن انتظارات اجتماعی و فرهنگی بازمی‌ماند.

لیندزی بار از آسوشیتد پرس:

«آناتومی یک سقوط» یک جورهایی مثل یک آزمون برای تشخیص صلاحیت فردی است که با او در رابطه هستید! این فیلم را همراه همسرتان ببینید. با وجود اینکه ممکن است گرفتار بحث و جدل شوید اما باز هم ارزشش را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا