چرا این موجودات همیشه خواب هستند ؟

حتی پرانرژی‌ترین سگ‌ها هم عاشق چرت زدن زیاد در طول روز هستند. اما چند ساعت خواب در سگ‌ها بیش از حد تلقی می‌شود و چه زمانی باید نگران بود؟

موبنا-در ادامه، به میزان خواب سگ‌ها در روز، عواملی که بر عادات خواب آن‌ها تأثیر می‌گذارد و زمانی که باید با دامپزشک مشورت کنید، می‌پردازیم.

چرا این موجودات همیشه خواب هستند ؟

دکتر امی استون، دانشیار بالینی در کالج دامپزشکی دانشگاه فلوریدا گفته است: «سگ‌ها باید به طور متوسط بین ۱۰ تا ۱۴ ساعت در طول روز بخوابند. طبیعی است که احساس کنید سگ شما زیاد می‌خوابد. انسان‌های بالغ معمولاً ۷ تا ۹ ساعت می‌خوابند و اکثر ساعات خوابمان در شب است. سگ‌ها هم شب‌ها بیشتر می‌خوابند؛ اما نیاز به چرت زدن در طول روز دارند.»

چرا این موجودات همیشه خواب هستند ؟

«سگ‌ها بیشتر از انسان‌ها به نشانه‌های بدن خود توجه می‌کنند. زمانی که سیگنال‌ مغزشان به آن‌ها می‌گوید که بخوابند، این کار را می‌کنند. این عامل، منجر به چرت زدن بیشتر در طول روز می‌شود.»

گاهی اوقات، سگ‌ها بسته به عوامل زیر بیشتر یا کمتر از می‌خوابند:

 • سن: به گفته دکتر استون، توله سگ‌ها و سگ‌های پیر بیشتر می‌خوابند. ممکن است که ساعت خواب آن‌ها به ۱۸ یا ۲۰ ساعت در روز برسد.
 • نژاد: بعضی از افراد معتقدند که نژاد‌های سگ بزرگ‌تر بیشتر از بقیه نژادها می‌خوابند. با این حال، دلایل علمی ارتباط بین نژاد سگ و مدت زمان خواب در دسترس نیست.
 • محیط: سگ‌ها در مناطق کم نور و بدون سر و صدا بیشتر می‌خوابند.
 • بیماری: برخی از بیماری‌ها بسته به شرایط باعث می‌شوند که سگ‌ها بیشتر یا کمتر بخوابند.
 • وزن: سگ‌های دارای اضافه وزن ممکن است نسبت به همسالان خود با وزن سالم بی حال‌تر باشند و بیشتر بخوابند.
چرا این موجودات همیشه خواب هستند ؟

گاهی اوقات، عادات خواب سگ شما کاملاً بستگی به شانس دارد. بنابراین، بیشتر یا کمتر خوابیدن سگ شما نسبت به سگ‌های دیگر لزوماً دلیلی برای نگرانی نیست.

خواب کافی، بخشی از زندگی سالم برای حیوان خانگی شماست. خواب به مغز این فرصت را می‌دهد تا تمام اطلاعات را سازماندهی کند. کم خوابی می‌تواند برای سلامت روحی و جسمی مضر باشد و سگ‌ها را مستعد ابتلا به عفونت‌ها کند.

چرا این موجودات همیشه خواب هستند ؟

چندین توصیه کلی برای بهبود خواب سگ شما وجود دارد:

 • فعالیت بدنی کافی: سگ‌ها هم مثل ما هستند. آن‌ها باید انرژی خود را در طول روز تخلیه کنند تا در شب خوب بخوابند.
 • روتین قبل خواب: هر شب، روتین قبل از خواب ثابتی برای سگ خود داشته باشید؛ مانند مسواک زدن دندان‌ها و انجام بازی‌های آرام.
 • محل خواب راحت: به سگ خود یک جای خواب راحت، جعبه یا گوشه‌ای از اتاق را اختصاص دهید. مطمئن شوید که جای آن‌ها آرام و به اندازه کافی بزرگ است.
چرا این موجودات همیشه خواب هستند ؟

چه زمانی نیاز به مراجعه به دامپزشک وجود دارد؟

برخلاف انسان‌ها، سگ‌ها نمی‌توانند به ما بگویند که چه زمانی احساس ناخوشی می‌کنند. باید به سرنخ‌هایی مانند عادت خواب آن‌ها توجه کنیم و حدس بزنیم که آیا سگ‌ ما به مراقبت‌های دامپزشکی نیاز دارد یا خیر.

به چند عامل در عادات خواب سگ توجه کنید:

 • تغییرات زیاد در عادات خواب
 • مشکل در بیدار شدن
 • مشکل در به خواب رفتن

توجه به این موارد مستلزم این است که سگ خود و الگو‌های خواب او را به خوبی بشناسید. حفظ یک روال منظم می‌تواند به بررسی این عوامل کمک کند.

روزیاتو

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا