استفاده از سفیدکننده در این موارد ممنوع است!

سفید کننده یک پاک کننده شیمیایی عالی و قدرتمند است که در صورت استفاده صحیح کاربرد‌های بسیار مفیدی دارد. این پاک کننده جادویی اگرچه به عنوان محصولی ضروری برای ضدعفونی کردن و شستشو در خانه شناخته می‌شود، اما برای استفاده بر روی همه سطوح و مکان‌ها مناسب نیست و استفاده از آن در برخی موارد به جای اینکه مفید باشد، منجر به آسیب رسانی خواهد شد.

موبنا-اگر چه خلاص شدن از شر آلودگی‌ها و میکروب‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است، اما استفاده از یک پاک کننده مناسب مهم‌تر است. در هنگام استفاده از محصولات سفید کننده در برخی از مناطق و سطوح خانه باید احتیاط کرد؛ زیرا استفاده از آن ممکن است به تغییر رنگ، آسیب، انتشار گاز‌های سمی یا مواد مضر منجر شود که علاوه بر آسیب رسیدن به سطوح، برای سلامتی انسان نیز مضر باشد.

به گزارش راهنماتو، کارشناسان هشدار می‌دهند که استفاده از سفید کننده بر روی این هشت چیز، در طولانی مدت موجب آسیب رساندن به آن‌ها شده و سلامتی انسان را نیز تهدید می‌کند:

۱- لوازم و سطوح چوبی

به هیچ عنوان از سفید کننده برای تمیز و ضد عفونی کردن ظروف و لوازم چوبی استفاده نکنید. سفید کننده روکش سطوح و لوازم چوبی را دچار آسیب کرده و منجر به تغییر رنگ و از بین رفتن ساختار طبیعی چوب می‌شود. این ماده شوینده برای چوب بسیار خشن است و در طول زمان منجر به ساییدگی آن خواهد شد.

۲- مهر و موم لاستیکی

در هنگام تمیز کردن و باز کردن گرفتگی مجرای فاضلاب سینک آشپزخانه ممکن است به یاد استفاده از سفید کننده بیفتید. همانطور که هرگز نباید از سرکه برای باز کردن انسداد مجرای فاضلاب استفاده کنید، سفید کننده نیز می‌تواند به مهر و موم لاستیکی که لوله‌های شما را در کنار هم نگه می‌دارد، آسیب برساند. ماهیت خورندگی سفید کننده موجب می‌شود تا مهر و موم‌های لاستیکی انعطاف‌پذیری خود را از دست بدهند و شروع به فرو ریختن کنند و در نتیجه موجب نشتی آب از لوله شوند.

۳- لباس و پارچه‌های رنگی

از سفید کننده تنها برای از بین بردن لکه‌های موجود بر روی لباس‌های سفید استفاده کنید. حتی در این شرایط هم راه‌های سالم تری مانند استفاده از سرکه و جوش شیرین برای از بین بردن لکه‌ها و سفیدتر کردن لباس‌های سفید بدون نیاز به مواد شیمیایی قوی وجود دارد! در حالی که مایع سفید کننده نقش یک قهرمان را در شستشوی لباس‌های سفید بازی می‌کند، اما می‌تواند منجر به بروز فاجعه در لباس‌های رنگی شود. حتی برای شستشوی لباس‌های سفید هم از سفید کننده‌های بی خطر یا شوینده‌های ملایم استفاده کنید تا لباس سفید شما دچار آسیب نشود. پیش از شستشوی لباس، برای جلوگیری از آسیب‌های احتمالی همیشه برچسب مراقبت از آن را بررسی کنید.

۴- میز و صندلی پلاستیکی

میز و صندلی‌های پلاستیکی ممکن است در اثر قرار گرفتن در معرض هوای باز و عناصر محیطی دچار تغییر رنگ شوند. در چنین شرایطی ممکن است استفاده از یک سفید کننده برای بازگرداندن رنگ صندلی، به ذهنتان خطور کند. اما باید بدانید که سفید کننده قطعات پلاستیکی را به مرور زمان ضعیف و آسیب پذیر کرده و حتی منجر به تغییر رنگ آن‌ها خواهد شد.

۵- چرم

استفاده از سفیدکننده برای تمیز کردن مبل و لباس‌های چرمی، روغن‌های طبیعی چرم از بین برده و آن را خشک و شکننده می‌کند. توصیه می‌شود برای شستشوی لوازم چرمی از پاک کننده و نرم کننده‌های مخصوص چرم استفاده کنید.

۶- آینه

تمیز کردن آینه با استفاده از سفید کننده رگه‌هایی از خود بر روی سطح آینه برجای گذاشته و از همه بدتر آنکه به قسمت پشتی آینه نیز آسیب می‌رساند. به جای این کار از یک محلول شیشه پاک کن و یا مقدار مساوی آب و سرکه در یک بطری اسپری برای تمیز کردن سطح آینه استفاده کنید.

۷- فولاد ضد زنگ (استیل)

برای تمیز کردن لوازم استیل مانند دستگیره در، دستگیره کابینت، هود و اجاق گاز به هیچ عنوان از سفید کننده استفاده کنید. سفید کننده می‌تواند این سطوح را دچار آسیب کند و منجر به تیرگی و تغییر رنگ آن‌ها شود. تمیز کردن منظم سطوح استیل با استفاده از مایع ظرفشویی و آب گرم علاوه بر تمیز نگه داشتن این سطوح به حفظ درخشندگی و دوام آن‌ها منجر خواهد شد.

۸- شکاف کاشی‌ها

به نظر می‌رسد استفاده از سفیدکننده راه حل مناسبی برای سفید کردن دوغاب موجود در بین شکاف کاشی‌ها و از بین بردن آلودگی‌ها و کپک‌های آن‌ها باشد. اما استفاده از آن ممکن است به دوغاب موجود در بین شکاف کاشی‌ها آسیب برساند. بهتر است از جایگزین‌های مطمئن تری مانند سرکه سفید برای این کار استفاده کنید. سفید کننده فقط کپک موجود بر روی سطح را از بین می‌برد، در حالی که سرکه سفید می‌تواند ۸۵ درصد از آلودگی ها، حتی آلودگی‌های موجود در زیر درز‌ها را نیز نابود کند.

دکمه بازگشت به بالا