۸ توصیه خانگی برای هموروئید خارجی

هموروئید یا بواسیر نوعی بیماری در ناحیه مقعد است که می‌تواند بسیار دردناک و آزاردهنده باشد. در این مطلب به معرفی چند روش خانگی موثر برای درمان و کاهش درد ناشی از هموروئید پرداخته‌ایم.

موبنا-هموروئید که برخی مواقع بواسیر نیز نامیده می‌شود، رگ‌های متورم و ملتهبی است که در مقعد و رکتوم هستند. علائم و نشانه‌های رایج هموروئید ممکن است با درد، خارش و خونریزی مقعدی همراه باشد. هموروئید‌ها می‌توانند در داخل و خارج مقعد و رکتوم به وجود بیایند که به ترتیب هموروئید‌های داخلی و خارجی نامیده می‌شوند.

به گزارش فرارو، هموروئید‌ها مشکلی بسیار شایع هستند. تقریبا حدود ۷۵ درصد از آمریکایی‌ها در طول زندگی خود هموروئید را تجربه می‌کنند. درحالی‌که بواسیر معمولا طی چند هفته به خودی ِخود بهبود پیدا می‌کند؛ اما می‌تواند ناراحتی خفیف تا شدیدی را برای فرد ایجاد کند. درمان‌های خانگی برای تسکین علائم این مسئله می‌تواند مفید باشد.

۱. فندق افسونگر (Witch hazel)

این گیاه می‌تواند خارش و دردی را که دو نشانه اصلی هموروئید هستند، کاهش بدهد. این گیاه یک ماده ضد التهابی طبیعی است؛ بنابراین می‌تواند تورم را نیز فرو بنشاند. فندق افسون‌گر را می‌توانید به شکل مایع خریداری کنید و به طور مستقیم روی هموروئید بمالید. این گیاه در محصولاتی مانند صابون‌ها و دستمال‌های مرطوب ضد خارش نیز یافت می‌شوند.

۲. آلوئه‌ورا

ژل آلوئه‌ورا مدت‌هاست که برای درمان بیماری‌های مختلف پوستی کاربرد دارد. آلوئه‌ورا خواص ضد التهابی دارد و ممکن است به کاهش درد و تورم کمک کند. آلوئه‌ورا طبق ادعای کلینیک بهداشت و سلامت دارای خواص ضد التهابی است که در درمان مشکلات التهابی پوست موثر هستند. با این وجود باید از ژل آلوئه‌ورای خالص فقط روی هموروئید‌ها استفاده کرد. ژل آلوئه‌ورا را می‌توان به صورت مستقیم از داخل برگ این گیاه برداشت و مصرف کرد.

برخی از افراد به آلوئه‌ورا آلرژی دارند؛ به‌خصوص آن دسته از افرادی که به سیر و پیاز حساس هستند. برای آنکه متوجه شوید به آلوئه‌ورا حساسیت دارید، مقدار کمی از ژل آن را روی ساعدتان بمالید و به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت صبر کنید. اگر هیچ‌گونه واکنش و حساسیتی نداشتید، می‌توانید از آن با خیالی آسوده استفاده کنید.

نوشته های مشابه

۳. حمام گرم با نمک اپسوم

حمام آب گرم می‌تواند به تسکین سوزش و ناراحتی ناشی از هموروئید کمک کند؛ همچنین می‌توانید از sitz bath استفاده کنید که یک تشت پلاستیکی کوچک است و روی صندلی توالت فرنگی قرار می‌گیرد. خود را حمام کنید یا می‌توانید داخل وان آب گرم بروید.

با توجه به سلامت هاروارد قرار گرفتن داخل وان آب گرم به مدت ۲۰ دقیقه پس از هر بار اجابت مزاج بیشترین تاثیر را در کاهش علائم بواسیر خواهد داشت. اضافه کردن نمک اپسوم به آب وان با کاهش درد در آن ناحیه باعث بهبود علائم بیشتری خواهد شد.

۴. پماد‌های بدون نسخه

کرم‌ها و پماد‌های بدون نیاز به نسخه مانند Preparation H را می‌توانید تقریبا در هر داروخانه‌ای پیدا کنید؛ همچنین دارو‌هایی که باعث تسکین فوری علائم هموروئید می‌شوند. برخی از آن‌ها حتی می‌توانند تورم را کاهش بدهند و موجب شوند تا هموروئید زود‌تر و سریع‌تر بهبود پیدا کند. اگر از یک کرم حاوی هیدروکورتیزون استفاده می‌کنید، بهتر است از آن برای بیش از یک هفته استفاده نکنید.

۵. دستمال‌های مرطوب

استفاده از دستمال توالت بعد از اجابت مزاج می‌تواند هموروئید‌ها را تحریک کند. درعوض استفاده از دستمال‌های مرطوب می‌تواند بدون تسکین هموروئید‌ها به تمیز نگه داشتن شما کمک کند. برای بهره‌مندی از مزایای بیشتر می‌توانید دستمال‌های مرطوبی را تهیه کنید که حاوی مواد تسکین دهنده و ضد هموروئید مانند فندق افسون‌گر یا آلوئه‌ورا هستند. در ابتدا اطمینان حاصل کنید که دستمال مرطوب مورد نظر شما فاقد الکل، عطر یا سایر مواد تحریک کننده است. این مواد می‌توانند به جای تسکین علائم سبب تشدیدشان شوند.

۶. کمپرس سرد

برای کاهش تورم و التهاب در ناحیه مقعد هر بار به مدت ۱۵ دقیقه روی آن یک بسته یخ یا کمپرس سرد قرار بدهید. این عمل می‌تواند درمانی بسیار موثر و مفید برای هموروئید‌های بزرگ و دردناک باشد. همیشه یخ را داخل یک پارچه یا حوله کاغذی بپیچید و هرگز یک چیز منجمد را مستقیم روی پوست خود قرار ندهید.

۷. نرم کننده‌های مدفوع

نرم کننده‌های مدفوع یا مکمل‌های فیبر مانند پسیلیوم (psyllium) می‌توانند به کاهش یبوست، نرم‌تر کردن مدفوع و اجابت مزاج سریع و بدون درد کمک کنند. بسیاری از این مکمل‌ها از جمله پسیلیوم به شکل پودر، کپسول و مایع وجود دارند که فرد بیمار می‌تواند آن‌ها را ۱ تا ۳ بار در روز به صورت خوراکی مصرف کند.

۸. لباس‌های گشاد و نخی

لباس‌های تنگ از جنس پلی استر هستند. می‌توانید از لباس‌های پنبه‌ای یا نخی (به‌ویژه لباس زیر پنبه‌ای) استفاده کنید. این کار می‌تواند به تمیزی و خشک نگه داشتن ناحیه مقعد کمک کند و به طور بالقوه علائم بواسیر را کاهش بدهد. برای کاهش علائم، تحریک و تورم پوست در استفاده از شوینده‌های معطر یا نرم کننده‌های پارچه‌ای خودداری کنید.

پیشگیری از هموروئید

تغییر در رژیم غذایی و برنامه روزانه می‌تواند به پیشگیری از عود دوباره بواسیر کمک کند. فعالیت‌های فیزیکی و تغذیه سالم می‌تواند به حرکات روده‌ای کمک بالقوه‌ای کند. درمان‌های خانگی برای تسکین علائم بواسیر نیز می‌توانند از عود‌های بعدی جلوگیری کنند.

برای نرم نگه داشتن مدفوع و جلوگیری از زور زدن هنگام اجابت مزاج سعی کنید با مصرف غذا‌های پرفیبر مقدار فیبر توصیه شده روزانه را دریافت کنید و مقدار زیادی مایعات بنوشید؛ همچنین می‌توانید در مورد مصرف یک نرم کننده مدفوع با پزشک خود مشورت کنید. اگر اضافه وزن دارید، سعی کنید برای کاهش فشار وارده بر رگ‌های رکتوم و مقعد وزنتان را کاهش بدهید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید

درمان هموروئید‌ها معمولا آسان است و آن‌ها در بیشتر مواقع به خودی ِخود بهبود پیدا می‌کنند.

همروئید در موارد بسیار نادر می‌تواند عوارضی را ایجاد کند. خونریزی مزمن از یک هموروئید ممکن است باعث کم خونی و به عبارتی دیگر موجب کمبود سلول‌های قرمز خون شود. در صورتی که برای درمان هموروئیدتان بیش از دو هفته از روش‌های خانگی استفاده کردید؛ اما مؤثر واقع نشد، به پزشک مراجعه کنید. پزشک می‌تواند هموروئید را به‌راحتی تشخیص بدهد و درمان کند. با تجویز کرم‌های دارویی، پماد و شیاف‌های طبی علائم شما می‌تواند بهبود پیدا کند.

در صورتی که این درمان‌ها موثر نباشند، ممکن است پزشکتان درمان‌هایی مانند بستن رگ با باند لاستیکی یا جراحی را برای برداشتن هموروئید توصیه کند؛ همچنین لازم است اولین باری که متوجه خونریزی مقعدی شدید یا خونریزی مقعدتان افزایش یافت، فورا به پزشک مراجعه کنید.

منبع: healthline

دکمه بازگشت به بالا