یک داستان عاشقانه از غاری در دشت یهود (+عکس)

غار نامه‌ها در بالای دره‌ای به نام نهال هور قرار گرفته است. این غار در دشت یهود در نزدیکی دریای مرده قرار گرفته و برای رسیدن به آن باید ۱۵.۲۴ متر تا ورودی غار از کوه بالا رفت.

موبنا-غار نامه‌ها در سرزمین‌های اشغالی یکی از محوطه‌های باستانی است که تاکنون تعداد زیادی نامه و سند از جنس پاپیروس در آن پیدا شده است.

این غار در دهه ۱۹۶۰ کشف و از سال ۱۹۶۰ تا ۱۹۶۱ کاوش شد. نامه‌ها و قطعات پاپیروس متعلق به دوران امپراتوری روم در این غار پیدا شده‌ است.

غار نامه‌ها در بالای دره‌ای به نام نهال هور قرار گرفته است. این غار در دشت یهود در نزدیکی دریای مرده قرار گرفته و برای رسیدن به آن باید ۱۵.۲۴ متر تا ورودی غار از کوه بالا رفت.

18

نوشته های مشابه

اکنون باستان‌شناسان در این غار لباس راحتی یک کودک را پیدا کرده‌اند که به ۱۹۰۰سال قبل باز می‌گردد و ظاهرا داستانی عاشقانه را بازگو می‌کند.

در طی سال‌ها هزاران قطعه از منسوجات که به دوران امپراتوری رومی‌ها تعلق داشته‌اند در سراسر محوطه‌های باستانی در سرزمین‌های اشغالی پیدا شده‌اند اما این قطعه لباس که به تازگی کشف‌شده «منگوله‌/گره‌های» جذابی دارد.

دکتر اوریت شامی، متخصص باستان‌شناسی منسوجات، می‌گوید: «منگوله‌ها مثل آویزهای کوچکی در انتهای لباس هستند که با گره زدن بخشی از پارچه به دور یک ماده با خاصیت محافظت‌کنندگی مثل رزین، نمک، سولفات آهن، آسفالت، حنا، انواعی از دانه‌ها یا مواد دیگری که نمی‌دانیم،  ایجاد شده‌اند. یک نخ کتان بارها به دور این مواد پیچیده شده و به این ترتیب منگوله را شکل داده است.»

19

لباس گره‌هایی در بخش سجاف دارد و به لحاظ سایز متعلق به یک کودک بوده است. احتمالا این لباس به عنوان زیرپوش استفاده می‌شده و روی آن یک لباس پشمی برای تزئین قرار می‌گرفته است. لباس از دو سطح هم‌اندازه تشکیل شده که در راستای لبه‌های بالایی به هم دوخته شده‌اند و از قسمت وسط در ناحیه گردن باز شده است.

نخ‌های کتان از دو طرف گردن آویزان است که جنبه تزئینی دارد. دکتر شمیر می‌گوید: «ضخامت و تراکم نخ‌ها یکسان نیست. بافت آن بسیار ساده بوده و بر اساس تکنیک بافت ساده انجام شده و گاهی خطاهایی هم در بافت اتفاق افتاده است. دوخت لباس هم دقیق نیست و پارچه در جاهایی سوراخ شده که ناشی از فرسودگی و کهنگی است.»

20

هیچ تردیدی نیست که این لباس برای یک کودک دوخته شده است و حدس زده می‌شود که ماده محافظتی برای پیش‌گیری از بیماری و آسیب به لباس او دوخته شده است.

دکتر شمیر می‌گوید: «می‌توانید تصور کنید که مادری نمک را برای محافظت از بچه‌اش با نخ به بخشی از لباس او دوخته است و دراین‌حین دعا و وردی هم بر زبان آورده تا دختر یا پسرش از شر آفات در امان باشد.»

گره در آیین های مذهبی یهودی نقش مهمی ایفا می‌کند و نمادی از اتحاد، ارتباط الهی و حفاظت معنوی است.

منبع: راهنماتو

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا