نشانه های یک مرد ترسو

ترس و نداشتن اعتماد به نفس برای افراد مشکلات عدیده‌ای به جود می‌آورد و نشانه‌های وجود دارد که نشان می‌دهد شما مرد ترسویی هستید.

موبنا-آیا جرئت و اعتماد به نفس یک مرد را دستوراتی که در خانه می‌دهد، لباس‌هایی که می‌پوشد یا چگونگی کنترل یک موقعیت تعریف می‌کند؟

در این مقاله با ۹ نشانه هشداردهنده که می‌گویند مردی فاقد اعتماد به نفس/عزت نفس و جرئت است را با هم مرور کنیم:

۱. حسودی می‌کند

یکی از نشانه‌های مرد ترسو و فاقد اعتماد به نفس آن است که او مرتب نسبت به حلقه اجتماعی اطرافیان یا رابطه‌اش دچار احساس حسادت می‌شود. همه ما گاه گاه حسادت را تجربه می‌کنیم. این مسئله به خصوص وقتی رخ می‌دهد که ما میل به داشتن چیزی داریم که دیگری هم‌اکنون آن را دارد. این حس معمولا به ما انگیزه می‌دهد که سخت تلاش کنیم و به آنچه آروزی‌مان است برسیم.

اگر به خودتان اعتماد داشته باشید، مهارت‌ها، پوشش، شخصیت یا ثروت شخص دیگر خیلی راحت شما را مرعوب نمی‌کند. احساس ناامنی و حسادت در رابطه یکی از نشانه‌های گویای عزت نفس پایین است. آیا وقتی با دیگران هستید، مرد زندگی‌تان غمگین می‌شود؟ شاید وقتی اوقات زیادی با خانواده و دوستان‌تان سپری می‌کنید او عصبانی می‌شود و دوست ندارد که شما با مردان دیگر در محل کار یا در محیط‌های اجتماعی صحبت کنید؟

مردانی که احساس ناامنی درونی دارند مدام در رابطه‌های‌شان تعارض را تجربه می‌کنند و این تعارض‌ها و کشمکش‌ها ناشی از احساسات منفی‌شان است. متأسفانه حسادت را نمی‌توان یک‌شبه حل کرد. نیاز دارید محرک‌های زیرین و زمینه‌ای ایجاد‌کننده حسادت را در خودتان شناسایی کنید و ارزش خودتان را تشخیص دهید و از آن عبور کنید.

۲. قدرت تصمیم‌گیری ندارند

مثلا می‌خواهید با مرد زندگی‌تان یک شب را بیرون از خانه سپری کنید و وقتی از او می‌پرسید که دوست دارد چه کار‌هایی انجام دهید او از پاسخ دادن طفره می‌رود. اگر دوباره نظرش را بپرسید او با شرمساری می‌گوید: «نمی‌دانم، تو دوست داری چه کار کنیم؟»

او تا خیلی مجبور نباشد هیچ تصمیمی نمی‌گیرد و مردی که احساس ناامنی دارد اغلب تصمیمات را به شریک عاطفی‌اش می‌سپارد. علتش چیست؟

مردانی که مشکلات مربوط به اعتماد به نفس دارند می‌ترسند که به واسطه تصمیم‌های‌شان از سمت دیگران طرد یا مورد انتقاد واقع شوند؛ بنابراین معمولا از تصمیم‌گیری اجتناب می‌کنند و مسئولیت تصمیم‌گیری را به دیگران می‌سپارند.

۳. نمی‌تواند انتقاد‌ها را تاب بیاورد

بسیاری از ما در کنار آمدن با انتقاد مشکل داریم، اما اگر مردی هستید که قادر نیستید هیچ نوع بازخورد و نظری را تحمل کنید، احتمالا علتش آن است که اعتماد به نفس‌تان دچار آسیب شده است.

عزت نفس پایین پذیرش هر نوع انتقاد و قضاوتی از سوی دیگران را سخت می‌کند، زیرا شما هر نوع بازخورد و نظری را حمله‌ای به شخصیت‌تان در نظر می‌گیرید. مردانی که قاطعیت و اعتماد به نفس ندارند، در مقابل هر انتقادی خشمگین و تدافعی می‌شوند.

آن‌ها ممکن است فرد انتقاد‌کننده را با این استدلال که دوست‌شان ندارد طرد کنند یا موقعیت پیش آمده را گردن شخص دیگری بیندازند. اگر مردی نمی‌تواند انتقاد‌ها را تحمل کند، نشانه‌ای است از اینکه به قدر کافی نسبت به هویت و شخصیت خودش اعتماد ندارد.

۴. نمی‌تواند خطاهایش را بپذیرد

هیچ‌کس دوست ندارد، چه در خانه و چه در محل کار، اشتباه کند، اما اشتباه و خطا بخشی از انسان بودنِ ماست و باید از آن‌ها درس بگیریم و به جلو حرکت کنیم. برای مردانی که اعتماد به نفس و جرئت ندارند، پذیرش خطا‌ها تقریبا ناممکن است.

دلیلش آن است که افرادی که عزت نفس‌شان دچار مشکل است، نمی‌خواهند نقص‌ها و کم وکسری‌های‌شان نمایان شود. او ممکن است به دلیل آنکه دوست ندارد خطایش را بپذیرد، عصبانی و خشمگین برخورد کند. او به جای آنکه خطا را فرصتی برای رشد و یادگیری بداند، نقطه ضعف و کمبود شخصی در نظر می‌گیرد.

برخی مردان انگشت اتهام را به سمت دیگران نشانه می‌گیرند. اگر در رابطه مدام متوجه شدید که آن‌ها انگشت اتهام را به سمت شما می‌گیرند، احتمالا اعتماد به نفس‌شان در خطر است.

در این موقعیت به دنبال نشانه‌های فریبکاری باشید. فریبکاران حرفه‌ای و احساسی تمایل دارند به جای آنکه درون‌شان را پایش کنند، دیگران را مقصر اصلی خطاهای‌شان در نظر بگیرند.

۵. کینه‌توز می‌شود

مردی که فاقد موضع جرئت‌ورزانه در رابطه است، نمی‌تواند احساسات واقعی‌اش را بیان کند. متأسفانه اگر افکار و احساسات خودتان را نزد خودتان محفوظ نگه دارید، شریک عاطفی‌تان هرگز نمی‌تواند بفهمد که شما واقعا چگونه احساس و فکر می‌کنید.

مردانی که احساسات و افکارشان را در رابطه مخفی می‌کنند، وقتی شریک عاطفی‌شان نمی‌تواند نیازهای‌شان را برطرف کند، کلافه و ناراحت می‌شوند. این حالات به احساس کینه‌توزی منجر می‌شود.

این شکل از رابطه خیلی رایج است که یک طرف رابطه نمی‌تواند احساسات خودش را جرئت‌مندانه ابراز کند، و درعوض طرف دیگر آزادانه و بدون سازش احساسات خودش را بیان می‌کند.

کینه‌توزی خودش را با به بن‌بست رسیدن در حل تعارضات رابطه یا بیان حرف‌های دلسردکننده و ناراحت‌کننده در بحث‌ها نشان می‌دهد و باعث می‌شود دو طرف از هم فاصله بگیرند و دور شوند.

۶. نمی‌تواند شفاف ارتباط برقرار کند

عزت نفس پایین باعث ایجاد سو تفاهم می‌شود. یعنی چه؟

سوتفاهم معنایش این نیست که شما نمی‌فهمید چه می‌گویید بلکه معنایش این است که نمی‌توانید عقاید یا ادراک خودتان را به درستی بیان کنید. در رابطه معنایش چیست؟

مردان اغلب تمایلی به به اشتراک گذاشتن احساسات یا آسیب‌پذیری‌های‌شان ندارند، اما وقتی جرئت‌مند نباشید یا ارزش‌تان را تشخیص ندهید، گشودگی و خودابرازی و صداقت در مورد خواسته‌ها و نیاز‌هایی که از شریک عاطفی‌تان انتظار دارید، تبدیل به چالش می‌شود.

مردانی که با خودشان راحت نیستند نمی‌توانند احساسات و افکارشان را به شخص مهم زندگی‌شان بیان کنند، زیرا از اینکه او آن‌ها را به درستی درک نکند، بیم دارند. این احساس باعث دلسردی در رابطه می‌شود. وقتی نسبت به بیان خواسته‌ها و نیازها‌تان جرئت‌مندانه عمل نمی‌کنید، نمی‌توانید برای باورهای‌تان بایستید و ترجیح می‌دهید از ترس اینکه حرف‌های‌تان منجر به درگیری و دعوا شود، سکوت کنید.

۷. تحت تأثیر دیگران قرار می‌گیرد

مردی که اعتماد به نفس دارد، ارزش‌ها و هویت خودش را به درستی می‌شناسد. او به عقاید دیگران گوش می‌دهد، اما می‌داند که خط قرمز‌هایش کجاست و باور‌ها و شخصیت‌اش را به هر بهایی حفظ می‌کند.

یکی از نشانه‌های مردی که اعتماد به نفس پایینی دارد و ترسوست، این است که به راحتی تحت تأثیر دیگران قرار می‌گیرد. هر چیزی که بشنود را، بدون آنکه اعتبارش را بررسی کند، می‌پذیرد.

برخی مردان اصلا نگاه نمی‌کنند که جملات و حرف‌های یک فرد چقدر بی‌منطق و احمقانه است، آن را چشم و گوش بسته می‌پذیرند. اگر فاقد ارزش‌هایی هستید یا نمی‌توانید از باورهای‌تان دفاع کنید، اعتماد به نفس و جرئت‌مندی‌تان مشکل دارد.

مردانی که خیلی راحت بعد از مدت کوتاهی که با شخصی وقت گذرانده‌اند در قالب شخصیت او فرو می‌روند و بی‌کم‌وکاست او را می‌پذیرند، اعتماد به نفس و عزت نفس‌شان مشکل دارد.

۸. به دیگران اجازه سو استفاده می‌دهد

چرا نمی‌توانی از حق‌ات دفاع کنی؟

باید قاطعیت بیش‌تری به خرج بدهی!

مرد باش!

این‌ها عباراتی هستند که در خانواده‌ها معمولا به مردان گفته شده است. گاهی مردان تصور می‌کنند که قاطعیت با خشونت مترادف است و به جای آنکه از حق‌شان دفاع کنند، عقاید‌شان را برای خودشان نگه می‌دارند.

هم در مردان و هم در زنان، فقدان قاطعیت ناشی از احساس نا امنی و عزت نفس ضعیف است. علی‌رغم فشار‌های اجتماعی که مدام به ما می‌گوید «خودتان را آزادانه ابراز کنید»، ترس از شکست یا احساس شرم در یک موقعیت باعث اجتناب‌مان از آن موقعیت می‌شود.

در روابط، مردانی که از بیان احساسات، نیاز‌ها و خواسته‌های‌شان به شریک عاطفی‌شان شرم دارند، اغلب از اینکه خودشان را مقدم بدانند احساس معذب‌بودن می‌کنند و یا دلشان نمی‌خواهد که طرد را تجربه کنند.

آن‌ها به جای اینکه مرز‌های سالم برای خودشان بگذارند و نه بگویند، در حلقه معیوب خوشنود کردن دیگران و قربانی کردن خود برای برطرف کردن نیاز‌های دیگران گیر می‌کنند. آن‌ها اجازه می‌دهند که دیگران از آن‌ها سو استفاده کنند. این کار‌ها کلافکی، تغییر ناگهانی خلق یا انفجار خشم را سبب می‌شود، زیرا مدت‌های طولانی فقط به خواسته‌ها و نیاز‌های دیگری توجه کرده‌اند.

۹. همیشه منفی است

اگر احساس خوبی نسبت به خودمان نداشته باشیم، چطور می‌توانیم نسبت به زندگی دیدگاهی مثبت داشته باشیم؟

مردانی که عزت نفس پایینی دارند معمولا بدبین هستند. آن‌ها نسبت به رویداد‌های جهان، فیلم‌ها و زندگی دیگران بدبین هستند. هیچ نکته مثبت یا حمایت‌کننده‌ای از دهان این افراد خارج نمی‌شود.

شریک عاطفی بدبین، رمانتیک، حامی یا مشوق نیست، زیرا همیشه تحت تأثیر افکار منفی خودش است. ماندن در جوار آدمِ همیشه‌منفی برای سلامتی مضر است. این شیوه محدود تفکر می‌تواند در نگاه شما به زندگی اثر بگذارد و از اینکه به دنبال موقعیت‌های پاداش‌دهنده بروید، خودتان را محروم کنید.

این گونه افراد در جمع مدام شکایت دارند و این باعث می‌شود که ارتباط شما با دوستان، اعضای خانواده و… قطع شود.

سخن پایانی

بسیاری از مردان به این دلیل موضع قاطع و جرئت‌مندانه اتخاذ نمی‌کنند که می‌ترسند خیلی خشن و تهاجمی به نظر برسند؛ طرد شوند یا به دلیل نگاه و احساسات‌تان مورد انتقاد واقع شوند.

آسیب‌پذیر بودن برای مردان سخت است و برای برخی بیان احساسات و مسئولیت‌پذیری نمی‌تواند طبیعی رخ دهد. علاوه بر آن، برای برخی مردان پذیرش عزت نفس پایین یا مشکل در اتخاذ موضع جرئت‌ورزانه به مثابه کم شدن از مردانگی‌شان تلقی می‌شود.

دانستن این نشانه‌ها به مردان کمک می‌کند که راهی برای خروج از این وضعیت و درخواست کمک اتخاذ کنند و به دیگران کمک می‌کند که با همدلی و حمایت به آن‌ها کمک کنند.

اما اگر با مردی در ارتباط هستید که مدام از شما انتقاد می‌کند، مدام شما را مقصر می‌داند یا نمی‌تواند جلوی حسادتش را بگیرد، شاید وقتش رسیده که به آینده رابطه‌تان با او بیش‌تر فکر کنید.

راهنما تو

دکمه بازگشت به بالا