در مریخ برف می آید!

دانشمندان انباشت برف در طول سال را در سیاره سرخ تخمین می‌زنند، بدین معنی که تلاش کرده‌اند میزان برفی که در طول سال در قطب شمال مریخ جمع می‌شود را محاسبه کنند.

موبنا-به نقل از آی‌ای، مریخ در اوج زمستان خود به یک چشم انداز زمستانی فریبنده تبدیل می‌شود. در نزدیکی قطب‌های آن، دما می‌تواند به طور چشمگیری کاهش یابد و به سطوح بسیار پایینی برسد که منجر به تشکیل برف و یخ می‌شود. دمای هوا در این مناطق ممکن است حتی تا منفی ۱۲۳ درجه سانتیگراد نیز کاهش یابد.

دانشمندان به لطف مریخ نوردهای رباتیک و فضاپیماهای در حال گردش در مریخ، به بینش خوبی در مورد میزان پوشش برف در سیاره سرخ رسیده‌اند.

اکنون پژوهشگران دانشگاه فنی برلین آلمان تلاش کرده‌اند تا درباره میزان برف انباشته شده در قطب شمال مریخ در طول یک سال مریخی اطلاعات بیشتری کسب کنند.

انباشت برف مریخی

در مریخ دو نوع برف وجود دارد، یکی یخ‌آب و دیگری کربن دی اکسید که عموماً به عنوان یخ خشک شناخته می‌شود.

به دلیل جو نازک مریخ و دمای سرد آن، برفی که به شکل یخ‌آبی است، تصعید می‌شود -قبل از رسیدن به سطح به گاز تبدیل می‌شود- و از سوی دیگر، برفی که به صورت یخ خشک است موفق به رسیدن به سطح مریخ می‌شود.

یافته‌های اخیر نشان می‌دهد که عواملی مانند تصعید می‌تواند منجر به احتمال بارش برف بیشتر در طول زمستان و بارش کمتر در طول بهار نسبت به برآورد قبلی شود.

پژوهشگران برای این مطالعه، تمام تجمع برف و یخ را در قطب شمالی مریخ ارزیابی کردند و سپس تخمین‌های خود را با اندازه‌گیری‌های قبلی به ‌دست‌ آمده توسط کاوشگر ارتفاع‌سنج لیزری مدارگرد مریخ(MOLA) متعلق به ناسا مقایسه کردند.

آن‌ها از اندازه‌گیری‌های مبتنی بر سایه‌های ایجاد شده توسط بلوک‌های یخی درون ذخایر لایه‌ای قطب شمال مریخ برای محاسبه عمق انباشت فصلی برف استفاده کردند. این کار با کمک سایه‌هایی که در تصاویر کاوشگر آزمایش تصویربرداری با وضوح بالا(HiRISE) ناسا دیده می‌شود، انجام شد.

پژوهشگران پیشنهاد کردند که از تغییرات این سایه‌ها برای پی بردن به اعماق انباشت فصلی در عرض‌های جغرافیایی قطبی استفاده کنند.

یافته‌ها نشان داد که وقتی دما در طول یک سال مریخی(sol) تغییر می‌کند، این انباشت‌ها و سایه‌هایی که ایجاد می‌کردند، تغییر می‌کردند و مشخص شد که مقدار و عمق بارش برف از زمستان تا بهار کاهش می‌یابد.

این یافته‌ها همچنین نشان می‌دهد که میزان بارش برف روی مریخ در طول سال متفاوت است.

پژوهشگران می‌گویند ضخامت این برف‌ها می‌تواند در اوج زمستان به حدود یک متر برسد و سپس در بهار به حدود ۰.۲۱ متر کاهش یابد. ضمن این که با فرا رسیدن و گذران تابستان، میزان برف تا زمانی که شرایط سرما دوباره بازگردد، همچنان کاهش می‌یابد.

این مقاله برای انتشار در مجله Geophysical Research: Planet ارسال شده است.

ایسنا

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا