۵ نشانه سنگی آخر الزمان (+عکس)

موبنا- سازمان فضایی ناسا تا امروز بیش از یک میلیون سیارک را شناسایی کرده است که اغلب آن‌ها در کمربند سیارکی بین مشتری و مریخ قرار دارند و بقیۀ آن‌ها آن سوی مشتری و در کمربند فرانپتونی کویپر در گردش هستند.

از بین این یک میلیون سیارک، ۳۳ هزار مورد در مداری تقریبا نزدیک به زمین در گردش هستند. شانس برخورد بسیاری از آن‌ها به زمین تقریبا صفر است اما طبق مطالعات انجام شده، ۵ مورد از آن‌ها بالاترین خطر برخورد با سیارۀ ما را دارند.

این پنج سیارک آن‌هایی هستند که ناسا نمی‌تواند به طور قطعی احتمال برخورد را در مورد آن‌ها رد کند. در هر مورد، تاریخ‌هایی احتمالی نیز مطرح شده و شانس برخورد هر کدام از آن‌ها نیز تعیین شده است.

سیارک بنو (Bennu)

این سیارک با قطر حدودا ۴۸۷ متر، بالاترین خطر را برای سیارۀ زمین دارد. اولین زمان تعیین شده برای بالاترین خطر برخورد این سیارک با زمین، ۲۴ سپتامبر سال ۲۱۷۸ است؛ در آن روز به احتمال ۱ در ۲۷۰۰ این سیارک با زمین برخورد خواهد کرد. البته همانطور که ملاحظه می‌کنید این احتمال بسیار کم است اما همین احتمال اندک هم از دید محققان باید در نظر گرفته شود. در سال ۲۰۲۰ ناسا کاوشگری به این سیارک فرستاد تا نمونه‌هایی از آن گردآوری کند؛ این کاوشگر به تازگی به زمین بازگشته و اطلاعات ارزشمندی را دربارۀ این دشمن بالقوۀ سیارۀ ما با خودش به همراه آورده است.

سیارک ۱۹۵۰ DA

از این سیارک که قطر آن بیش از ۱۳۰۰ متر است و در حال حاضر فاصلۀ زیادی با زمین دارد فقط تصاویر راداری وجود دارد. طبق مطالعات، این سیارک ممکن است در روز سوم مارس سال ۲۸۸۰ به نزدیک‌ترین و خطرناک‌ترین فاصله با زمین برسد. شانس برخورد این سیارک در آن روز با زمین ۱ در ۸ هزار است.

سیارک ۲۰۲۱ EU

با اینکه احتمال برخورد این سیارک به زمین اندک و در حد ۱ در ۳۴ هزار است، اما زمان احتمالی برخورد آن چندان دور نیست؛ این سیارک ۲۴ سال دیگر یعنی در ۲۹ آگوست سال ۲۰۵۶ به نزدیک‌ترین فاصله از زمین می‌رسد.

سیارک SG344

این تصویر نسبت اندازۀ یک شهاب‌سنگ و اندازۀ دهانه‌ای که می‌تواند ایجاد کند را نشان می‌دهد. یک شهاب‌سنگ با قطر ۱۲۰ متر می‌تواند دهانه‌ای به قطر بیش از ۳ کیلومتر ایجاد کند.

با اینکه اندازۀ این سیارک با قطر ۳۰ متری‌اش بسیار کوچک است و احتمالا حتی برخورد آن به زمین نمی‌تواند حیات کل سیاره را تهدید کند، اما زمان احتمالی برخورد آن نسبتا نزدیک است و احتمال برخوردش نیز بیشتر از سیارک‌های قبلی است. این سیارک به احتمال ۱ در هزار در روز ۱۶ سپتامبر سال ۲۰۷۱ به زمین برخورد خواهد کرد.

سیارک ۲۰۰۸ JL3

برای اغلب سیارک‌ها با توجه به چرخششان در یک مدار ثابت، زمان‌های مختلفی برای برخورد در نظر گرفته می‌شود. نزدیک‌ترین زمانی که برای برخورد احتمالی این سیارک ۳۰ متری با زمین در نظر گرفته می‌شود، چهار سال دیگر در اول ماه می سال ۲۰۲۷ است؛ شانس برخورد این سیارک با زمین نیز ۱ در ۶۷۰۰ در نظر گرفته شده است.

فرادید

خروج از نسخه موبایل