چرا کانادا برای زندگی مناسب نیست !

اجاره خانه در ونکوور به‌طور میانگین ۳۳۸ درصد گران‌تر از تهران است و برای مواد غذایی باید ۲۴۲ درصد بیشتر از تهران هزینه بپردازید. همچنین غذا خوردن در رستوران‌های ونکوور ۲۷۲ درصد بیشتر خرج روی دستتان می‌گذارد، اما شاخص قدرت خرید مردم این شهر نسبت به ساکنان تهران ۳۵۲ درصد بالاتر است

موبنا-رویای مهاجرت به کانادا و تجربه زندگی بی‌دغدغه و دور از تورم، هفته گذشته با انتشار ویدئو یک کاربر شبکه‌های اجتماعی به چالش کشیده شد.

به گزارش فرارو؛ ویدئو توسط دختری گرفته شده که ظاهرا مدت‌ها پیش جلای وطن کرده و الان ساکن کانادا است، اما تورم و رشد قیمت‌ها باعث شده دوربین سلفی موبایل خود را روشن کرده و به دیگر ایرانی‌ها توصیه کند برنامه مهاجرت‌شان را عوض کنند، چون «کانادا دیگه واقعا جای زندگی نیست»! علت این توصیه را هم تورم و گرانی عنوان می‌کند و می‌گوید سه، چهار تا سیب‌زمینی را ۳.۵ دلار خریده و خود کانادایی‌ها هم دیگر نمی‌توانند گوشت و مرغ بخرند. در این گزارش سعی می‌کنیم بدون تعصب یا هرگونه پیش‌داوری، مسائل مالی که ممکن است مهاجران ایرانی در کانادا، استرالیاو استانبول ترکیه پیش رو داشته باشند را با کمک گرفتن از داده‌های سایت numbeo بررسی کنیم.

مقایسه هزینه‌های مهاجرت به ونکوور کانادا

مهاجرت به ونکوور کانادا از منظر اقتصادی می‌تواند تا حدودی عجیب باشد، چون قیمت مصرف‌کننده در این شهر ۱۵۰ درصد بیشتر از تهران است و اگر اجاره را هم لحاظ کنیم اختلاف از ۲۰۰ درصد عبور می‌کند.

اجاره خانه در ونکوور کانادا به‌طور میانگین ۳۳۸ درصد گران‌تر از تهران است و برای مواد غذایی باید ۲۴۲ درصد بیشتر از تهران هزینه بپردازید. غذا خوردن در رستوران‌های ونکوور هم ۲۷۲ درصد بیشتر خرج روی دستتان می‌گذارد. شاخص قدرت خرید مردم ونکوور با این وجود نسبت به ساکنان تهران ۳۵۲ درصد بالاتر است.

درآمد مردم تهران به‌طور متوسط ماهیانه ۲۴۰ دلار است؛ یعنی چیزی حدود ۱۲ میلیون تومان، اما میانگین درآمد ساکنان ونکوور کانادا، سه هزار و ۲۸۲ دلار محاسبه می‌شود. قیمت خانه در تهران برای خریداران تقریبا متری ۱۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان آب می‌خورد که تقریبا معادل دو هزار ۲۵۰ دلار می‌شود. قیمت یک مترمربع خانه در ونکوور کانادا به ۱۱ هزار و ۲۶۷ دلار می‌رسد.

اجاره خانه یک‌خوابه در مناطق متوسط به بالای شهر تهران، به‌طور متوسط ماهی ۴۶۵ دلار است. برای اجاره واحدی مشابه در ونکوور کانادا باید دو هزار و ۵۰ دلار هزینه پرداخت کرد. اگر خانواده پرجمعیتی داشته باشید، طوری که محتاج خانه‌ای سه‌خوابه شوید، در تهران باید ماهی ۹۱۶ دلار (معادل رهن کامل ۱.۵ میلیارد تومانی) بپردازید. اجاره خانه سه‌خوابه در محله‌های متوسط به بالای در ونکوور کانادا ماهیانه سه هزار و ۶۵۸ دلار هزینه خواهد داشت.

هزینه خورد و خوراک و آشپزی هم در ونکوور کانادا به‌شکل ملموسی بیشتر از تهران تمام می‌شود. ساکنان تهران برای یک کیلو برنج درجه یک ایرانی تقریبا ۱۲۵ هزار تومان پول می‌دهند که به‌منظور مقایسه باید آن را معادل ۲.۵ دلار در نظر گرفت. قیمت همین مقدار برنج در ونکوور کانادا چهار دلار است. قیمت یک کیلو فیله مرغ در تهران و ونکوور کانادا به ترتیب ۳.۱۳ دلار و ۱۳.۴۳ دلار گزارش شده و اگر در تهران بابت یک کیلو گوشت گوساله به‌طور متوسط ۹.۲۵ دلار، معادل ۴۶۲ هزار و ۵۰۰ تومان پول بدهید، در ونکوور همین مقدار گوشت گوساله ۱۴.۶۷ دلار خرج دارد.

قیمت سیب‌زمینی در ویدئو کاربری که کل حاشیه‌ها را رقم زده، ۳.۵ دلار ذکر شده. خودش تاکید دارد سه، چهار تا سیب‌زمینی برداشته که احتمالا درشت بوده‌اند و به‌همین دلیل یک کیلو وزن داشته‌اند. همین مقدار سیب‌زمینی را اگر باکیفیت باشد و مرغوب، می‌شود در تهران حدود ۵۰ سنت (نیم‌دلار) یا به‌عبارتی ۲۵ هزار تومان خرید.

کانادا واقعا جای زندگی نیست! برای خرید موادغذایی و رفتن به رستوران در استانبول باید به ترتیب ۳۰ و ۳۸ درصد بیشتر از تهران هزینه کنید

مقایسه هزینه‌های مهاجرت به سیدنی و استانبول

مهاجرت به استانبول یکی از گزینه‌های پیش‌روی ایرانی‌ها است. بررسی‌ها نشان می‌دهد زندگی در این شهر بیشتر با فرهنگ ایرانی‌ هماهنگی دارد و از نظر اقتصادی هم شباهت‌هایی پیدا می‌شود.

قیمت مصرف‌کننده در استانبول با احتساب اجاره خانه ۲۳ درصد بیشتر از تهران است و اجاره یک خانه حدود ۳۰ درصد بیشتر از تهران تمام می‌شود. برای خرید موادغذایی و رفتن به رستوران در استانبول مجبور می‌شوید به ترتیب ۳۰ و ۳۸ درصد بیشتر از پایتخت ایران پول خرج کنید. با این حال قدرت خرید ساکنان تهران ۴۸ درصد پایین‌تر از ساکنان استانبول است.
استانبول شهری است که یک وعده فست‌فود در آن برای هر نفر ۷.۲۴ دلار هزینه برمی‌دارد و صرف یک وعده غذای برای دو نفر در رستوران ۳۲.۶ دلار آب می‌خورد. هزینه همین کار‌ها در تهران به ترتیب چهار دلار و ۲۵ دلار خواهد بود.

قیمت گوشت گوساله در استانبول به‌طور متوسط کیلویی ۱۴.۴۲ دلار و قیمت مرغ به‌طور متوسط کیلویی ۵.۲۱ دلار گزارش شده است. همچنین برای سیب‌زمینی و پیاز باید در استانبول تقریبا ۶۰ تا ۷۰ سنت پول خرج کنید، ولی قیمت برنج در استانبول کیلویی ۱.۶ دلار و در تهران کیلویی ۲.۵۵ دلار است.

اجاره ماهیانه خانه‌ای یک‌خوابه در محله‌های متوسط به بالای استانبول ۳۲ درصد گران‌تر از تهران است و اگر در همین محله‌ها طالب اقامت در خانه‌ای سه‌خوابه باشید، باید ماهی هزار و ۳۱۶ دلار یعنی ۳۰ درصد بیشتر از تهران پول بدهید.

قیمت خانه در تهران ۲۰ درصد ارزان‌تر از استانبول است و اگر اصراری روی خرید خانه در محله‌ای متوسط به بالا نداشته باشید می‌توانید در تهران ۱۶ درصد کمتر از استانبول هزینه بدهید. میانگین درآمد ساکنان استانبول ۶۰ درصد بیشتر از میانگین درآمد مردم تهران است.

مهاجرت به سیدنی استرالیا می‌تواند شبیه مهاجرت به ونکوور کانادا باشد. قیمت مصرف‌کننده در این شهر بدون اجاره خانه، ۱۵۰ درصد و با احتساب اجاره خانه ۲۰۰ درصد گران‌تر از تهران است. برای اجاره‌نشینی در سیدنی استرالیا مجبور هستید ۳۵۰ درصد بیشتر از تهران هزینه کنید و قیمت مواد غذایی تقریبا ۲۳۰ درصد گران‌تر است. ساکنان سیدنی تنها به این دلیل از عهده پرداخت هزینه‌ها و خرج و مخارج برمی‌آیند که قدرت خریدشان به لطف درآمد سه هزار و ۷۴۶ دلاری، ۴۰۰ درصد بیشتر از تهرانی‌هاست.

مهاجرت به سیدنی استرالیا اگر درست و با فکر برنامه‌ریزی شود، می‌تواند درآمد شما را نسبت به تهران، هزار و ۴۵۸ درصد افزایش دهد اما بخشی از این پول را باید بابت اختلاف هزینه‌ها بپردازید. مثلا در سیدنی قیمت یک وعده فست‌فود سه تا چهار برابر تهران است و برای یک وعده غذای دو نفره در رستوران باید عوض ۲۵ دلار، حدودا ۷۷ دلار پول بدهید.

قیمت برنج در تهران و سیدنی اختلاف چندانی ندارد، اما برای یک کیلو فیله مرغ باید سه برابر و برای یک کیلو گوشت گوساله باید ۱.۵ برابر تهران هزینه کرد. اجاره ماهیانه خانه‌ای یک‌خوابه در محله‌های متوسط رو به بالای تهران نسبت به سیدنی استرالیا ۳۴۲ درصد ارزان‌تر تمام می‌شود و اگر قصد اجاره کردن واحدی سه‌خوابه را در چنین محله‌هایی داشته باشید، باید در سیدنی چهار تا پنج برابر تهران پول داشته باشید. قیمت یک مترمربع خانه هم در سیدنی استرالیا شش تا هفت برابر تهران است.

مقایسه درآمد و هزینه در تهران با استانبول، ونکوور و سیدنی

هزینه و درآمد تهران ونکوور سیدنی استانبول
فست‌فود یک وعده چهار دلار ۱۹.۷۳ دلار ۱۴.۶۸ دلار ۷.۲۴ دلار
غذا دونفره در رستوران ۲۵ دلار ۸۰.۴ دلار ۷۶.۶۱ دلار ۳۲.۵۹ دلار
برنج یک کیلو ۲.۵۵ دلار ۴.۰۷ دلار ۲.۴۵ دلار ۱.۵۹ دلار
فیله مرغ یک کیلو ۳.۱۳ دلار ۱۳.۴۳ دلار ۸.۵۴ دلار ۵.۲۱ دلار
گوشت گوساله یک کیلو ۹.۲۵ دلار ۱۴.۶۷ دلار ۱۴.۱۴ دلار ۱۴.۴۲ دلار
سیب‌زمینی یک کیلو ۵۰ سنت ۳.۳۵ دلار ۲.۵ دلار ۷۰ سنت
اجاره واحد یک‌خوابه ۴۶۵ دلار دو هزار و ۵۷ دلار دو هزار و ۵۷۰ دلار  ۶۸۸.۲۸ دلار
اجاره واحد سه‌خوابه ۹۱۶ دلار سه هزار و ۶۵۷ دلار چهار هزار و ۳۱۳ دلار هزار و ۳۱۶ دلار
یک مترمربع مسکن دو هزار و ۲۵۰ دلار ۱۱ هزار و ۲۶۷ دلار ۱۴ هزار و ۹۳۷ دلار دو هزار و ۸۵۰ دلار
میانگین درآمد ۲۴۰ دلار  سه هزار و ۲۸۲ دلار سه هزار و ۷۴۶ دلار ۶۱۰ دلار

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا