آثار معجزه آسای عصاره برگ زیتون بر سلامت

عصاره برگ زیتون ممکن است فواید سلامتی ویژه ای از جمله کمک به کاهش کلسترول و فشار خون داشته باشد. هرچند تا به امروز اکثر مطالعات روی حیوانات آزمایشگاهی انجام شده اند، این عصاره در برخی از آزمایش‌ های انسانی نیز امیدوارکننده بوده است.

موبنا – گفتنی است که مردم منطقه مدیترانه از دیرباز از برگ درخت زیتون به عنوان بخشی از رژیم غذایی خود و در طب سنتی استفاده می کنند و در واقع به فواید سلامتی آن اعتقاد دارند.

برگهای زیتون حاوی چندین پلی فنل کلیدی مانند اولئاسئین و اولئوروپئین است. پلی فنل ها به صورت طبیعی در انواع گیاهان وجود دارند و تحقیقات نشان داده اند که این ترکیبات ممکن است به محافظت در برابر طیف وسیعی از ناخوشی ها مانند بیماری های قلبی- عروقی و برخی سرطان ها کمک کنند.

به بیان دیگر پلی فنل ها زمینه ساز بخش اعظم مزایای عصاره برگ زیتون برای سلامتی انسان به شمار می روند. امروزه انواع مکمل های دارویی حاوی این ترکیب از داروخانه های سراسر کشور قابل تهیه هستند. اطلاعاتی که در ادامه در اختیار علاقه مندان قرار می گیرند، با استناد به مقالات نمایه شده توسط انتشارات جان وایلی و پسران و کتابخانه دیجیتال آنلاین ساینس دایرکت جمع آوری شده اند و قابل دسترسی هستند.

آثار معجزه آسای عصاره برگ زیتون بر سلامت

– تاثیر عصاره برگ زیتون در جلوگیری از افزایش وزن

برگ درخت زیتون حاوی اولئوروپئین است که یک پلی فنل محسوب می شود و ممکن است قادر به جلوگیری از افزایش وزن باشد.

در یک مطالعه مربوط به سال ۲۰۱۶، محققان اولئوروپئین را به صورت خوراکی به موش‌ هایی خوراندند که مبتلا به چاقی بودند. به دنبال مصرف یک رژیم غذایی با کلسترول بالا پس از ۸ هفته، موش‌ها وزن کمتر، بافت چربی کمتر و پروفایل متابولیک بهبود یافته ای را نشان دادند.

مطالعه دیگری در سال ۲۰۱۴ نشان داد که مکمل اولئوروپئین باعث کاهش وزن در موش هایی می شود که رژیم غذایی پرچرب دارند. این یافته ها حاکی از آن هستند که عصاره برگ زیتون حاوی اولئوروپئین ممکن است پتانسیل کاهش وزن و همچنین افت خطر چاقی را به همراه داشته باشد. با این حال، همچنان به مطالعات بیشتری برای تایید این مزیت احتمالی در انسان نیاز است.

– تاثیر عصاره برگ زیتون بر کاهش کلسترول

مطالعات اولیه نشان می دهند که عصاره برگ زیتون می تواند به بهبود سطح کلسترول کمک کند.

در یک مطالعه در سال ۲۰۱۵، موش‌ها یا با رژیم غذایی حاوی کلسترول بالا یا رژیم غذایی معمولی تغذیه شدند. محققان همچنین به برخی از موش‌ های هر دو گروه عصاره برگ زیتون دادند.

پس از ۸ هفته، موش های تغذیه شده با کلسترول سطوح بالاتری از کلسترول تام و LDL یا کلسترول “بد” را نشان دادند. در موش هایی که عصاره برگ زیتون هم مصرف شده بود، سطح کلسترول اندازه گیری شده به طور قابل توجهی کمتر بود.

چنین یافته هایی ممکن است در مورد انسان نیز صدق کنند. مطالعه ‌ای در سال ۲۰۰۸ اثرات مکمل ‌های غذایی غنی شده با عصاره برگ زیتون را در کنار پیروی از توصیه‌ های سبک زندگی سالم در ۴۰ دوقلو همسان با فشار خون بالا مقایسه کرد. پس از ۸ هفته، عصاره برگ زیتون به طور قابل توجهی سطح کلسترول LDL را به صورت وابسته به دوز کاهش داد. این موضوع بدین معنی است که دوزهای بالاتر تاثیر بیشتری دارند.

– تاثیر عصاره برگ زیتون بر کاهش فشار خون

عصاره برگ زیتون ممکن است به درمان فشار خون بالا کمک کند. در یک مطالعه در سال ۲۰۱۱، محققان به صورت تصادفی افراد مبتلا به فشار خون را گروه بندی کردند تا ۵۰۰ میلی گرم عصاره برگ زیتون یا ۱۲.۵ تا ۲۵ میلی گرم کاپتوپریل (دارویی برای فشار خون بالا) مصرف کنند.

پس از ۸ هفته، فشار خون در هر دو گروه به طور قابل توجهی پایین تر بود. تیم تحقیقات به این نتیجه رسیدند که عصاره برگ زیتون به اندازه کاپتوپریل در کاهش فشار خون در بیماران مبتلا به فشار خون موثر است.

در مطالعه دیگری در سال ۲۰۱۷، محققان افراد مبتلا به فشار خون را به طور تصادفی انتخاب کردند تا هر روز عصاره برگ زیتون حاوی ۱۳۶ میلی گرم اولئوروپئین یا دارونما مصرف کنند. پس از ۶ هفته، شرکت کنندگانی که عصاره برگ زیتون مصرف کرده بودند، فشار خون بسیار کمتری نسبت به گروه دارونما داشتند.

– کمک به دیابت نوع ۲

عصاره برگ زیتون همچنین در کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ در افراد کمک کننده است.

در یک مطالعه در سال ۲۰۱۳، محققان ۴۶ مرد میانسال را که اضافه وزن داشتند به طور تصادفی انتخاب کردند تا عصاره برگ زیتون یا دارونما مصرف کنند.

پس از ۱۲ هفته، افرادی که در گروه عصاره برگ زیتون قرار داشتند در مقایسه با افرادی که دارونما مصرف می کردند بهبود قابل توجهی در حساسیت به انسولین و عملکرد پانکراس از خود نشان دادند.

پزشکان کاهش حساسیت به انسولین و عملکرد پانکراس را از عوامل مهم در ابتلا به دیابت نوع ۲ می دانند.

دوز مصرفی

تا به امروز دستورالعمل رسمی و معتبری مبنی بر میزان مصرف عصاره برگ زیتون منتشر نشده است. در مطالعات انسانی که پیش تر مورد بحث قرار گرفتند، شرکت کنندگان معمولا ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی گرم در روز عصاره استاندارد برگ زیتون استفاده می کردند. البته برخی از آنها در دوزهای تقسیم شده طی روز مصرف می شدند.

عصاره برگ زیتون به شکل مکمل های دارویی از داروخانه ها و یا به صورت سنتی از عطاری ها قابل خریداری است. البته هنگام استفاده از این محصولات بهتر است دستورالعمل های شرکت سازنده در مورد دوز ایمن فرآورده دنبال شود. همچنین توصیه می شود که افراد قبل از مصرف عصاره برگ زیتون برای درمان بیماری های خاص با پزشک معالج یا داروساز خود مشورت کنند.

آثار معجزه آسای عصاره برگ زیتون بر سلامت

 منبع: عصرایران
دکمه بازگشت به بالا