۱۵ فیلم که هر پدر و دختری باید ببینند (+عکس)

همه ما فیلم هایی درباره خانواده های هسته ای (مرکب از پدر و مادر و فرزندان) و همچنین روابط ناکارآمد والدین و فرزند را روی پرده نقره ای و تلویزیون دیده ایم. اما به ندرت اتفاق می افتد که سینما داستان های روشنگرانه ای در مورد پدرهای نامتعارفی ببینیم که عشق خود را به سمت دخترانشان سوق می دهند. با این حال، وقتی فیلمسازان این داستان را انتخاب می کنند، نتیجه اش حقیقتاً تاثیرگذار و احساسب بوده است.

موبنا-در این فهرست به برخی از فیلم هایی می پردازیم که نگاه عمیقی به برخی از بهترین رابطه های پدر و دختری سینما دارند. این فیلم ها از کمدی ها و تریلرهای احساسی گرفته تا درام های مستقل و ژانرهای خاص، در توانایی خود برای پرداختن به این پیوند طنین دار جهانی که سرنوشت هر دو طرف را در طول زندگی شان شکل می دهد، با هم اشتراک دارند. فیلم های کلاسیکی مثل کشتن مرغ مقلد و فیلم های تازه تری مثل افترسان، روی معضلات و معماهای بزرگ تری تمرکز می کنند، اما این عشقِ پایدار است که بدون توجه به دیگر مسائل، در این داستان ها احساس می شود. بدین ترتیب در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۱۵ مورد از بهترین فیلم های تاریخ سینما در مورد روابط پدر و دختری آشنا کنیم.

بهترین فیلم های تاریخ سینما در مورد رابطه پدر و دختر

۱۵- Definitely, Maybe (2008)

به نویسندگی و کارگردانی آدام بروکس، فیلم قطعاً، شاید یک کمدی رمانتیک به شدت احساسی است که باعث می شود از خود بپرسید چگونه به جایی که امروز هستید رسیده اید. رایان رینولدز در نقش ویل هیز، مشاور سیاسی و پدری دوست داشتنی بازی می کند که ماجرای عشق های گذشته اش را برای دختر کنجکاو ۱۱ ساله اش، مایا، با بازی زیبای ابیگیل، برسلین روایت می کند. ویل به عنوان یک پدر ۳۰ و چند ساله رابطه خوبی با دخترش دارد. اما به دلیل طلاق در شرف جریان بین والدینش، مایا سوالاتی در مورد چگونگی آشنایی شان و آنچه آن ها را به اینجا کشانده، دارد.

فیلم از طریق فلش بک هایی که در طول یک آخر هفته این پدر و دختر در کنار هم روایت می شود، تصمیمات شخصیت رینولدز را به طور کامل و دقیق نشان می دهد و به ما یادآوری می کند که انتخاب های کوچک در زندگی اغلب به پیامدهای بزرگ تری منجر می شوند. این فیلم که سرشار از نوستالژی عشق اول است و همه ما را به یاد روابط خودمان می اندازد، اثری بسیار شیرین و آگاهی بخش و همزمان سرگرم کننده است.

بهترین فیلم های تاریخ سینما در مورد رابطه پدر و دختر

۱۴- To Kill a Mockingbird (1968)

دو ژانر فوق العاده متفاوت- درام دوران بلوغ و دادگاهی – در این فیلم عمیقاً تاثیرگذار و تفکر برانگیز با هم ترکیب می شوند تا کشتن مرغ مقلد خلق شود. این فیلم از رمانی پرفروش ترین به همین نام نوشته نویسنده مشهور، هارپر لی، اقتباس شده است.

داستان فیلم در مورد آتیکوس فینچ است، وکیل بیوه ای که در حال حاضر روی پرونده مرد سیاهپوستی کار می کند که به دروغ به تجاوز به یک زن متهم شده است. دو فرزند او، اسکات و جم، به همان اندازه که کنجکاو هستند، دردسر ساز نیز هستند. فینچ به عنوان مردی که از عدالت و تعصب دفاع می کند، حساسیتی دارد که به اسکوت، دختر کنجکاو که همیشه سعی می کند دنیای اطرافش را درک کند، نیز سرایت کرده است. تصویر ارائه شده از آتیکوس و فینچ در این فیلم هسته مرکزی فیلم را تشکیل می دهد و در حالی که فیلم نقدهای اجتماعی لازم را ارائه می دهد، به خاطر بازی های گرگوری پک و مری بدهام همچنان یک اثر کلاسیک باقی مانده است.

بهترین فیلم های تاریخ سینما در مورد رابطه پدر و دختر

۱۳- Leave No Trace (2018)

دبرا گرانیک برای اولین بار قدرت کارگردانی خیره کننده خود را در فیلم استخوان زمستان (Winter’s Bone فیلمی که جنیفر لارنس را نیز به ستاره تبدیل کرد) به نمایش گذاشت و از آن زمان تاکنون، طرفداران انتظار دنباله ای از آن را داشته اند. فیلم ردی به جا نگذار شاید در سرعت روایت و محیط خود یک فیلم ظریف و پرجزییات باشد، اما عمق و معنای فیلم بسیار قابل توجه است. بن فاستر نقش ویل، پدر داستان و یک نظامی سابق مبتلا به اختلاف استرس پس از حادثه را بازی می کند که به همراه دختر نوجوانش تام (تومازین مکنزی) در ابتدا در شمال غربی اقیانوس آرام در منطقه ای ساکت و دور از شهر زندگی می کند.

انزوا به بخشی از وجود آن ها تبدیل شده است و فیلم این انزوای نهادینه شده را از طریق صمیمیت ها عمیق و روابط بین این دو به تصویر می کشد. با این حال، وقتی بخش خدمات اجتماعی آن ها را پیدا می کند و سبک زندگی آن ها را زیر سوال می برد، این پدر و دختر مجبور می شوند خود را با زندگی در دنیای واقعی وفق دهند و با تمدن مدرن کنار بیایند. به عنوان یک نوجوان، تام عادت کردن به این تغییر را بهتر و آسان تر از پدرش می یابد اما آن ها مجبور به انتخاب سختی می شوند.

بهترین فیلم های تاریخ سینما در مورد رابطه پدر و دختر

۱۲- On the Rocks (2020)

در فیلم روی صخره ها که ژانر بسیار متنوعی دارد، رابطه بین یک پدر مسن و دختر بالغ شده اش مورد بررسی قرار می گیرد. لارا کین به عنوان یک مادر جوان، زندگی کوچک و جذابی دارد که وقتی پدر مسن مداخله گرش وارد آن می شود، زندگی او به شکل مثبتی تغییر می کند و این دو تصمیم می گیرند ماجراجویی هایی را در سراسر شهر نیویورک آغاز کنند. دلیل آن بسیار ساده است – آن ها می خواهند بفهمند که آیا شوهر لورا به او خیانت می کند یا خیر.

رشیدا جونز و بیل ماری به عنوان پدر و دختر داستان بسیار فوق العاده هستند. شخصیت های آن ها هم شوخ طبع و هم دوست داشتنی و البته باهوش هستند، و تصویر این دو شخصیت نشان می دهد که وقتی بچه ها بزرگ می شوند، چگونه نقش های خانوادگی تغییر می کنند. این فیلم که توسط سوفیا کوپولا نویسندگی و کارگردانی شده، ظرافت های خاص، دیالوگ های غنی کنایه دار و سکانس های خنده داری دارد که آن را به یک پروژه حقیقتاً زیبا و جذاب تبدیل می کند.

بهترین فیلم های تاریخ سینما در مورد رابطه پدر و دختر

۱۱- Captain Fantastic (2016)

یک ماجراجویی متفاوت در مورد فرزندپروری غیر متعارف چیزی است که همه ما به مقداری از آن برای فرار از زندگی پردردسر و پرهیاهوی روزانه نیاز داریم. کاپیتان خارق العاده به کارگردانی مت راس که در ساخت این فیلم به شدت از دوران کودکی و بلوغ خود با یک مادر هیپی الهام گرفته است، داستان ویگو مورتنسن را در نقش بن دنبال می کند، پدری عالی که شش فرزندش را در خارج از جامعه و در یک جنگل با همسرش لزلی بزرگ می کند. زندگی در طبیعت وحشی ایالت واشنگتن آسان نیست، اما این چیزی است که خانواده به آن عادت دارد. اما وقتی لزلی می میرد، بن مجبور می شود فرزندانش را به «دنیای واقعی» ببرد و به یک والد واقعی با شغل و مسئولیت تبدیل شود.

شخصیت های داستان که در عین حال متفاوت اما قابل درک هستند، در نهایت خودِ واقعی شان را به شیوه هایی بامزه و جالب به هم نشان می دهند. و در حالی که بن همه بچه هایش را به یک اندازه دوست دارد، رابطه اش با دخترها به طور ویژه ای خوشایند و بی نقص است.

بهترین فیلم های تاریخ سینما در مورد رابطه پدر و دختر

۱۰- Eighth Grade (2018)

کایلا یک شخصیت غیراجتماعی و نچسب کامل است و در حالی که نمی تواند این جنبه از وجودش را به بیشتر بچه های مدرسه نشان دهد، در دو جا احساس راحتی و امنیت می کند – کانال یوتیوبش که در آن در مورد انگیزه هایش می گوید، و در کنار پدرش مارک. اولین تچربه کارگردانی بو برنهام تنها به درد و رنج دوران مدرسه شخصیت اصلی آن نمی پردازد، بلکه رابطه عاطفی عمیق بین پدر و دختر را نیز مورد بحث قرار می دهد.

کلاس هشتم، یک شاهکار سینمایی در مورد دوران بلوغ است که داستان السی فیشر را روایت می کند، کسی که در نقش کایلا به عنوان یک فرد درونگرای خجالتی، با اولین عشق ها و خانواده مشکل دار و ناجورش روبرو می شود، کسی که در نهایت به خاطر حمایت هایی که از کسانی که او را دوست دارند به دست می آورد، به سمت توانمندسازی شخصیتی پیش می رود. از فیلم های با رقص های عجیب و غریب گرفته تا درگیری های احساسی در کنار آتش، لحظاتی بین این اتفاقات در این فیلم وجود دارد که برای همه ما قابل درک و آشنا هستند.

بهترین فیلم های تاریخ سینما در مورد رابطه پدر و دختر

۹- Hearts Beat Loud (2018)

Hearts Beat Loud یک درام کمدی موسیقایی بامزه به کارگردانی برت هیلی است. در این فیلم نیک آفرمن در نقش فرانک فیشر را بازی می کند، مردی که صاحب یک فروشگاه موسیقی در یکی از محله های بروکلین است و با دخترش سم (کیرسی کلمونز) زندگی می کند. این دو به عنوان پدر و دختر در نقش هایشان می درخشند، دو نفری که به تازگی یک موزیک عالی ساخته اند، که به سرعت پرسروصدا و معروف می شود. اما مثل هر هنرمند دیگری، وقتی سم باید به دانشگاه برود، با چالش هایی مواجه می شوند.

نیک که بین دنبال کردن رویاهایش و اجازه دادن به دخترش برای دنبال کردن رویاهایش دچار سردرگمی شده، با وضعیت بغرنجی مواجه می شود. این فیلم با موسیقی متنی که قلب شما را ذوب می کند و رابطه ای که عمق پیوندهای خانوادگی را در برابر تمام دشواری ها نشان می دهد، نگاهی گرم و صمیمانه به پذیرفتن هر مرحله از زندگی با خوش بینی است.

بهترین فیلم های تاریخ سینما در مورد رابطه پدر و دختر

۸- Father Of The Bride (1991)

پدر عروس یک اثر کلاسیک دهه ۹۰ است که هرگز در احساسی کردن شما شکست نمی خورد. این فیلم بازسازی یک فیلم کمدی ساخته شده در سال ۱۹۵۰ به کارگردانی “یسنته مینلی است. با این حال، این یکی حول محور جورج بنکس، مالک ثروتمند یک شرکت کفش سازی درجه یک است که زندگی بی نقصی را با همسرش نینا، پسر دردسرسازش، متی و دختر دوست داشتنی آنی دارد.

با وجود داشتن رابطه و علاقه ای سالم با کل خانواده، هنگامی که دخترش تصمیم به ازدواج می گیرد، جنبه محافظتی بیش از حد جورج خود را نشان می دهد. او در کنار آمدن با رفتن دخترش مشکل دارد و با این حال می خواهد از هر لحظه باقیمانده که با هم هستند لذت ببرد. استیو مارتین، دایان کیتون و کیمبرلی ویلیامز (که اولین نقشش در یک فیلم بلند را با این فیلم تجربه می کند) داستان را واقعاً احساسی، قابل درک و جالب می کنند.

بهترین فیلم های تاریخ سینما در مورد رابطه پدر و دختر

۷- Train to Busan (2016)

آیا می توانید تصور کنید که یکی از واقع گرایانه ترین و خشن ترین تریلرهای زامبی محور، رابطه زیبای پدر و دختری را به تصویر می کشد؟ فیلم سینمایی قطار بوسان ساخته یون سانگ هو فیلم موفق و با روایت سریع و پرتنش سینمای کره جنوبی، با روایت داستان پدر معتاد به کاری که دخترش را در روز تولدش برای دیدن مادرش به بوسان می برد، این ژانر را به اوج خود باز می گرداند. آن ها درست زمانی سوار یک قطار سریع السیر می شوند که شیوع ویروس زامبی کننده در شهر رخ می دهد و مردم به زامبی های غیرقابل کنترل و با عطش شدید گوشت انسان تبدیل می شوند. وقتی یکی از زامبی ها تصادفاً سوار قطار می شود، هرج و مرج محض در داخل قطار در حال حرکت آزاد می شود.

گونگ یو به عنوان پدری که تلاش می کند از دخترش محافظت کند، بازی قدرتمند و تاثیرگذاری از خود ارائه می دهد. با تشدید ترس و تنش، تماشاگران خود را در کنار این پدر و دختر و نگران سرنوشت و سلامتی آن ها می بینند.

بهترین فیلم های تاریخ سینما در مورد رابطه پدر و دختر

۶- King Richard (2021)

این فیلم فوق العاده الهام بخش که داستان واقعی ونوس و سرنا ویلیامز را روایت می کند، ما را به گذشته باز می گرداند تا سرگذشت و سختکوشی محضی که این این دو دختر را به چهره های مشهور امروزی تبدیل کرده، روایت کند.

ویل اسمیت در این فیلم نقش ریچارد ویلیامز را بازی می کند؛ پدری همیشه حاضر و حامی که هرگز اجازه نمی دهد دختران بااستعدادش در برابر موانع مروبط به پیشینه ناخوشایند و کمتر برخوردار خود تسلیم شوند و تصمیم می گیرد خودش آن ها را آموزش دهد. این مرد با ترغیب کردن بی وقفه ونوس و سرنا برای بهتر بودن و دنبال کردن جاه طلبی هایشان، قدرت اراده را بازتعریف می کند. نقش او به عنوان ریچارد ویلیامز جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد را برای ویل اسمیت به ارمغان آورد. شاه ریچارد که با یک موسیقی بااحساس و پیامی تاثیرگذار در مورد ارزش های خانوادگی همراه است، یک بیوگرافی ورزشی فوق العاده است.

بهترین فیلم های تاریخ سینما در مورد رابطه پدر و دختر

۵- Little Miss Sunshine (2006)

کمدی های با موضوع خانواده های ناکارآمد به دلیل قابل درک بودن و نه دردسرسازی هایشان، تماشای آن ها لذت بخش است. عجیب و غریب و بامزه، میس سان شاین کوچولو یک فیلم مستقل بی همتا است که داستان خانواده هوور در ماموریتی برای رساندن کوچک ترین دخترشان، الیو، به یک مسابقه زیبایی را روایت می کند، مسابقه ای که او به طور تصادفی برای شرکت در آن دعوت شده است.

قرار گرفتن همه خانواده در فضای محدود یک اتوبوس فولکس واگن بسیار قدیمی، چاره ای جز جز رویارویی با یکدیگر، پرداختن به تفاوت ها و در نهایت پذیرش ویژگی های فردی که آن ها را به فردی که هستند تبدیل می کند، باقی نمی گذارد. و در حالی که کل بازیگران کشش متقابل بی نقصی دارند، رابطه بین الیو و پدرش، ریچارد، واقعاً منحصربفرد است. ابیگیل برسلین و گرگ کینیار با تعادل بی نقص احساس و بامزگی، شادی و غم پیوند عمیق خود را به خوبی به تصویر می کشند.

بهترین فیلم های تاریخ سینما در مورد رابطه پدر و دختر

۴- Miracle in Cell No. 7 (2013)

معجزه در سلول شماره ۷ یک درام زیبای کره ای است که عشق بی پایان بین پدری که از نظر روانی دچار مشکل شده و دختر کوچولوی دوست داشتنی اش را به تصویر می کشد. یونگ گو پس از اینکه به ناحق به خاطر مرگ فرزند یک فرمانده متهم می شود، از دخترش جدا شده و به زندان می افتد. با این حال، وقتی زندانیان از وضعیت او مطلع می شوند، نقشه ای برای قاچاق دخترش به زندان می کشند تا او بتواند دوباره دخترش را ببیند. در همین حال، جلسات تکان دهنده دادگاه سرنوشت او را تعیین می کند. سونگ ریونگ ریو بازیگری است که واقعاً درک می کند مهربانی و عشق چگونه کار می کند و هر بار که این مهربانی و عشق را با شخصیت کال سو وون به اشتراک می گذارد، لبخند را به چهره ما می آورد.

بهترین فیلم های تاریخ سینما در مورد رابطه پدر و دختر

۳- Logan (2017)

لوگان یکی از بهترین فیلم های مردان ایکس در دوران استودیو فاکس است و به عنوان یک وسترن پادآرمانشهری در نظر گرفته می شود که در آن جامعه جهش یافته ها با کاهش قدرت و تسلط روبرو است. شخصیت اصلی فیلم که نقش او را هیو جکمن به زیبایی بازی می کند، با بزرگ ترین چالش خود در محافظت از یک کودک بااستعداد به نام لورا مواجه می شود و در نهایت دهه ها خشونت تاثیرش روی جسم و روان او را نشان می دهد.

شخصیت های کلاسیک و طبیعت بی ثبات لارا، غرایز پدرانه لوگان که او از وجود آن ها بی خبر بوده را بیدار می کند. جکمن که خود را به عنوان یک اسطوره ابرقهرمانی تثبیت کرده است، با قوی ماندن در برابر تمام موانع و دشواری ها، اجازه می دهد رابطه عمیق پدر و دختری در فیلم حرف های زیادی برای گفتن داشته باشد.

بهترین فیلم های تاریخ سینما در مورد رابطه پدر و دختر

۲- Interstellar (2014)

این ماجراجویی علمی تخیلی حماسی زاییده ذهن حیرت انگیز کریستوفر نولان است که بیش از پیش جایگاه این کارگردان را به عنوان یک کارگردان نامدار و نابغه تثبیت می کند. در این فیلم خلبان سابق ناسا، جوزف کوپر، وظیفه هدایت گروهی از فضانوردان دیگر را بر عهده دارد که امیدوارند پس از غیر ممکن شدن زندگی روی زمین، امید تازه ای برای سکونت در فضا پیدا کنند. کوپر که از طریق کرمچاله ها در سراسر کهکشان ها پرسه می زند، تنها یک آرزو دارد – تضمین بقای دختر خردسالش که مورف نام دارد. با حضور او در فضا و ماندن دخترش روی زمین و در شرایطی که زمان علیه آن هاست، جدایی آن ها طولانی تر و تاثیرگذارتر می شود.

شگفتی و وحشت، مفهوم پیچیده نسبیت و قدرت عشق به آشنایان، همه دست به دست هم می دهند تا نشان دهند این رابطه، حتی در ابعاد زمانی مختلف، چقدر زیباست. علاوه بر این، بین ستاره ای به خاطر جلوه های بصری و موسیقی متن خود که به شدت نفسگیر هستند، مورد تحسین قرار گرفته است.

بهترین فیلم های تاریخ سینما در مورد رابطه پدر و دختر

۱- Aftersun (2022)

افترسان که بین نوستالژی شیرین و واقعیت تلخ در حال نوسان است، داستان سوفی بزرگسال را روایت می کند که به بیست سال پیش نگاه می کند، به زمانی که با پدر مهربان و در عین حال آرمان گرایاش، کالوم، به تعطیلات رفته بود. این دو تابستانی را در یک استراحتگاه می گذرانند. آن زمان سوفی ۱۱ ساله بود و کالوم پدری افسرده که کمرش زیر بار مسئولیت ها و هویت خم شده بود. دیالوگ های تلخ و نگاه های پرجزییات آن ها در لحظات زودگذر، عمق ناگفته ای را در مورد اینکه چه کسی هستند و چه چیزی خواهند شد، آشکار می کند.

پل مسکال و فرانکی کوریو حال و هوای دیوانه واری به فضای گردشگری ترکیه می بخشند. این فیلم علی رغم مینیمالیستی بودنش، معانی عمیق و حقایق زیبا اما دردناکی را در مورد چگونگی تزریق دیدگاه ها و عشق خود به عمق شخصیت فرزندشان، صرف نظر از اینکه چقدر زمان می گذرد، به تصویر می کشد.

روزیاتو

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا