۱۴ حقیقت غافلگیرکننده

دانشمندان هر ساله تحقیقات زیادی انجام می دهند که در نتیجه ی آن ها به حقایق غیر منتظره ی بیشتری درباره ی دنیای شگفت انگیز خود پی می بریم. مثلاً آیا می دانستید که هر چه ریش یک مرد پرپشت تر باشد و آن را بلندتر کند، احتمالاً تاس شدنش بیشتر می شود؟

موبنا-۱- جوش از سرعت پیری پوست می کاهد

۱۴ حقیقت غافلگیرکننده

محققان پی بردند سلول های کسانی که با مشکل جوش دست و پنجه نرم می کنند از یک مکانیزم دفاعی در برابر پیری برخوردارند. به همین دلیل این افراد در مقایسه با کسانی که پوست بی نقصی دارند، با بالا رفتن سن، ظاهر بسیار جوان تری خواهند داشت.

۲- نوزادان می توانند با لهجه گریه می کنند

نوشته های مشابه

۱۴ حقیقت غافلگیرکننده

نوزادان وقتی گریه می کنند، می توانند لحنی شبیه به صدای مادرشان را تقلید کنند. یک نوزاد می تواند از همان دوران جنینی که هنوز در رحم مادر خود قرار دارد، صدای او را بشنود. دانشمندان در یک پژوهش با بررسی گریه های نوزادان متولد شده در خانواده های آلمانی و فرانسوی زبان به این موضوع پی بردند.

۳- ریش مردان تهدیدی برای موی سر آن ها است

۱۴ حقیقت غافلگیرکننده

تحقیقات نشان داده هر چه ریش یک مرد پرپشت تر باشد و آن را بلندتر کند، احتمال تاس شدن او بیشتر می شود. دلیل اصلی اش این است که با ریختن موی سر، گرمای ناشی از رشد ریش جبران می شود. در حقیقت بدن با این کار سعی می کند به بهترین تعادل گرمایی ممکن دست یابد.

۴- سوسک ها هم می توانند گاز بگیرند

۱۴ حقیقت غافلگیرکننده

در اغلب موارد، سوسک ها اگر غذایی برای خوردن داشته باشند، آدم ها را گاز نمی گیرند. با این حال، این اتفاق می تواند رخ دهد. گزش سوسک ها می تواند منجر به تحریک شدن و ورم پوست شود.

۵- گربه ها سیستم مسیریابی مخصوص به خود را دارند

۱۴ حقیقت غافلگیرکننده

تحقیقات نشان داده سلول های مغزی گربه ها به میدان مغناطیسی زمین بسیار حساس است. این سلول ها مانند یک قطب نمای داخلی به گربه ها اطلاعاتی برای جهت یابی می دهد. به همین دلیل است که گربه ها می توانند از هر جایی به راحتی راه خانه ی خود را پیدا کنند.

۶- ترکیبات شیر مادر می تواند تغییر کند

۱۴ حقیقت غافلگیرکننده

شیر مادر می تواند با بیمار شدن نوزاد تغییر کند. محققان معتقدند وقتی نوزاد به بیماری ای مبتلا می شود، بزاق دهانش به بدن مادر درباره ی این موضوع سیگنال می دهد. در نتیجه، بدن مادر شیر بیشتری با آنتی بادی هایی ویژه تولید می کند.

۷- عبارت «بدون کلسترول» صرفاً یک ترفند تبلیغاتی است

۱۴ حقیقت غافلگیرکننده

عبارت «بدون کلسترول» روی بسته بندی روغن های نباتی چیزی جز یک ترفند تبلیغاتی نیست، چرا که کلسترول اساساً تنها در چربی های حیوانی وجود دارد.

۸- مردان هم می توانند علائم سندروم پیش از قاعدگی را تجربه کنند

۱۴ حقیقت غافلگیرکننده

دقیق ترش این است که آن ها دچار «سندرم مرد زودرنج» (Irritable Male Syndrome / IMS) می شوند، سندرمی ناشی از کاهش سطح تستوسترون در خون. زودرنجی، افسردگی و علائم ترک اعتیاد، نتیجه ی کمبود این هورمون در بدن مردان است.

۹- آسیب مغزی می تواند شما را شوخ طبع کند

۱۴ حقیقت غافلگیرکننده

گاهی وارد شدن آسیب به بخش های خاصی از مغز می تواند منجر به شوخ طبعی شدید شود که آن را یک بیماری عصب شناختی می دانند. در این حالت، شوخ طبعی فرد نتیجه ی یک آسیب جسمی تلقی می شود.

۱۰- برف هندوانه ای در طبیعت وجود دارد

۱۴ حقیقت غافلگیرکننده

در برخی نقاط دنیا مانند رشته کوه نوادا در ایالت کالیفرنیای آمریکا می توانید شاهد پدیده ای به نام برف هندوانه ای باشید که رنگی صورتی و مزه و بویی مانند هندوانه ی واقعی دارد. این پدیده به دلیل وجود نوعی خزه به نام Chlamydomonas nivalis رخ می دهد که حاوی نوعی رنگدانه ی قرمز به نام آستاکسانتین است.

۱۱- تنها ۲۲ درصد از مردم دنیا می توانند گوش های خود را تکان دهند

۱۴ حقیقت غافلگیرکننده

کسانی که توانایی جنباندن گوش های خود را دارند، جزء اقلیت هستند. برخی افراد می توانند این کار را با بالا بردن ابروهای خود انجام دهند. به طور دقیق، تنها ۲۲ درصد از جمعیت دنیا می توانند هر یک از گوش های خود را جداگانه حرکت دهند و تنها ۱۸ درصد هم می توانند هر دو گوش را همزمان با یکدیگر بجنبانند.

۱۲- غرغروها بیشتر عمر می کنند

۱۴ حقیقت غافلگیرکننده

تخقیقات نشان داده کسانی که دائماً گله و شکایت می کنند و از زندگی خود راضی نیستند، بیشتر از آن هایی که اینگونه نیستند عمر می کنند. دلیلش این است که این افراد برای رفع اضطراب شکوه می کنند. به همین خاطر بار دیگر که کسی با چشمان اشکبار پیش شما از زندگی مصیبت بار خود شکایت کرد، شما هم می توانید همین کار را انجام دهید.

۱۳- کلم قرمز می تواند بسته به آبی که در آن می پزد تغییر رنگ دهد

۱۴ حقیقت غافلگیرکننده

رنگ کلم قرمز می تواند در حین فرآیند پخت تغییر کند. دلیلش این است که آب می تواند سطوح مختلفی از pH داشته باشد. برای مثال، در آب اسیدی، کلم قرمز به رنگ صورتی باقی می ماند. در آب خنثی به رنگ بنفش درمی آید و در آب قلیایی می تواند رنگی زمردی پیدا کند.

۱۴- ضربان قلب عاشق و معشوق با یکدیگر هماهنگ می شود

۱۴ حقیقت غافلگیرکننده

وقتی کسی عاشق می شود، قلب او با همان ریتم قلب عشق زندگی اش می زند. تحقیقات نشان داده زن ها به طور ناخودآگاه سعی می کنند ضربان قلب و ریتم تنفس خود را با شریک زندگی شان هماهنگ کنند. تصور می شود علت آن این باشد که آدم ها به طور شهودی یاد گرفته اند که برای برقراری یک پیوند مستحکم تر ضربان قلب شریک زندگی خود را تقلید کنند.

روزیاتو

دکمه بازگشت به بالا