تمر هندی ؛ سرشار از انواع ویتامین و مواد معدنی مفید

تمر هندی یا خرمای هندی درختی همیشه سبز و استوایی است که به طور متوسط طول شان به حدود ۴۰ تا ۶۰ سانتی متر می‌رسد. این گیاه بومی شرق آسیا است و امروزه به طور معمول در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری در سراسر جهان پرورش می‌یابد.

موبنا – درختان تمر هندی دارای تنه‌ی تنومند و کوتاه است که در قسمت بالایی آن شاخه‌ها به شکل قوسی شکل رشد می‌کنند. برگ‌های این گیاه موج‌دار و یکدست است و به رنگ سبز روشن دیده می‌شود. درخت تمرهندی دارای شکوفه‌های تابستانی به رنگ کرم با رگه‌های قرمز و زرد کم رنگ است. این درخت بعد از گذراندن دوران شکوفه‌دهی جای خود را به غلاف‌های قهوه‌ای دارچینی لوبیا شک می‌دهند که برای تولید محصول به صورت تجاری پرورش می‌یابند.

میوه‌ی تمر هندی اصل در غلاف‌های قهوه‌ای رنگ به شکل لوبیاهای چاق از شاخه درختان آویزان است. برگ‌های این درخت همیشه سبز رنگ هستند اما در مناطقی که میزان خشکی بالایی دارند احتمال ریزش برگ‌ها به میزان کمی وجود دارد. از عصاره‌ی تمرهندی در آشپزی و تهیه غذا بسیار استفاده می‌شود و می‌توان از آن برای تهیه انواع سس، شربت، مربا و نوشیدنی نیز استفاده کرد. از پوست و برگ تمرهندی نیز می‌توان به عنوان دارو در طب سنتی نیز بهره برد. این میوه استوایی در طعم‌های مختلفی چون تمر هندی ترش، تمرهندی ملس و تمر هندی شیرین پرورش داده می‌شود و هر کس بنا بر ذائقه خود از آن در تهیه انواع غذا و یا به عنوان انواع چاشنی استفاده می‌کند.

تمر هندی ؛ سرشار از انواع ویتامین و مواد معدنی مفید

خواص تمر هندی

تمرهندی به مانند دیگر میوه‌های استوایی سرشار از انواع ویتامین و مواد معدنی مفید است. این میوه بسیار کم کالری است، طبع سردی دارد و در روزهای گرم تابستان از آن به عنوان برطرف کننده عطش و کاهش دهنده حرارت بدن استفاده می‌کنند. برای آشنایی با دیگر خواص تمر هندی می‌توانید به ادامه‌ی مطلب توجه کنید.

سلامت قلب

میوه تمر هندی اصل سرشار از فیبر است. فیبر موجود در این میوه تا حد زیادی به کاهش کلسترول خون کمک می‌کند و عمل جریان خون در رگ‌ها و شریان‌ها را بهبود می‌بخشد. کاهش فشار خون از دیگر مزیت‌های خوردن تمرهندی است زیرا سرشار از پتاسیم است و این ماده‌ی معدنی می‌تواند به کاهش استرس بر سیستم قلبی و عروقی کمک کند.

تمر هندی ؛ سرشار از انواع ویتامین و مواد معدنی مفید

بهبود عملکرد دستگاه گوارش با تمر هندی

فیبر‌های موجود در تمر هندی علاوه بر کاهش کلسترول خون به بهبود عملکرد دستگاه گوارش کمک می‌کند و از بروز بیماری‌هایی چون یبوست جلوگیری خواهد کرد. تمرهندی میوه‌ای صفراوی است به همین جهت باعث هضم راحت و آسان غذا می‌شود.

تمر هندی؛ درمان کننده کم خونی

یکی از غنی‌ترین منابع آهن در طبیعت میوه تمرهندی است. آهن موجود در این میوه استوایی نیاز بدن را تامین می‌کند و میزان گلبول‌های قرمز خون را در حد مناسب و مطلوب نگه می‌دارد. با خوردن تمر هندی اصل دیگر دچار ضعف، خستگی، سردرد و اختلالات شناختی که ناشی از کمبود آهن هستند نمی‌شوید.

تمر هندی ؛ سرشار از انواع ویتامین و مواد معدنی مفید

کاهش قند خون و کنترل دیابت

تمر هندی یک مهار کننده آنزیم آلفا آمیلاز است زیرا این آنزیم مانع جذب کربوهیدرات می شود و میزان سطح انسولین خون را افزایش می‌دهد و به کنترل سطح قند خون و دیابت کمک می‌کند. علاوه بر این منیزیم موجود در این میوه باعث سطح قند خون و کنترل دیابت می‌شود.

تقویت سیستم ایمنی بدن با تمر هندی

مقادیر بالایی از آنتی اکسیدان در تمرهندی وجود دارد که باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود و از بروز عفونت‌های میکروبی و قارچی جلوگیری می‌کند. این میوه خاصیت ضد باکتری و ضد عفونی کننده دارد و به از بین بردن بیماری‌های انگلی در نواحی گرمسیری کمک می‌کند.

تمر هندی ؛ ضدالتهاب قدرتمند

لوپئول موجود در تمر هندی خاصیت ضدالتهابی و ضدسرطانی دارد. این میوه به کاهش درد مفاصل و بهبود بیماری‌هایی چون رماتیسم، نقرس و آرتروز کمک می‌کند. از این میوه در تهیه انواع داروهای گیاهی در تب سنتی برای درمان بیماری‌های التهابی استفاده می‌کنند. اگر دچار سوزش چشم، ورم و یا بیماری@های التهابی شدید خوردن تمرهندی بهترین درمان برای شما خواهد بود.

تمر هندی ؛ سرشار از انواع ویتامین و مواد معدنی مفید

دکمه بازگشت به بالا