کشف مهم زیر هرم باستانی ساهوره

فناوری‌های مدرنی مانند اسکن لیزری در سال‌های اخیر این امکان را به باستان‌شناسان داده‌اند که محوطه‌های مخفی را در اعماق جنگل و یا در زیر خاک و سنگ شناسایی کنند. کشف هشت اتاق مخفی در یکی از اهرام مصر تازه‌ترین نمونه از کاربرد این فناوری است.

موبنا-یک گروه تحقیق مصری-آلمانی با هدایت دکتر محمد اسمعیل خالد از گروه مصرشناسی دانشگاه وورزبورگ، اخیرا موفق به یک کشف مهم در هرم باستانی موسوم به ساهوره شده‌اند. ساهوره یکی از فراعنۀ پنجمین سلسلۀ پادشاهی مصر در حدود ۴۵۰۰ سال قبل بوده است.

در کاوش‌های اخیر، باستان‌شناسان تعدادی اتاق تازه را در زیر این هرم کشف کرده‌اند که قبلا مسیر دسترسی به آن‌ها مسدود بود. کشف این اتاق‌ها که به اعتقاد باستان‌شناسان به عنوان انبار و محل ذخیره کاربرد داشتند پرتو تازه‌ای بر نوع معماری هرم ساهوره می‌اندازد.

کشف اتاق‌های مخفی باستانی،اخبار گوناگون،خبرهای گوناگون

هدف اصلی این پروژه تحقیقاتی تمیز کردن محوطه‌های درونی هرم و ثبات بخشیدن به ساختار آن بود؛ اما در جریان همین فرایند، اتاق‌های مخفی که دسترسی به آن‌ها قبلا ممکن نبود کشف شدند. با پاکسازی راهروهای داخلی هرم، به تدریج مسیرهای منتهی به این اتاق‌ها آشکار شدند.

نزدیک به ۲۰۰ سال قبل باستان‌شناس انگلیسی جان پرینگ حدس زده بود که بعضی مسیرهای غیرقابل عبور در هرم ممکن است به اتاق‌های ذخیره‌سازی منتهی شوند اما این فرضیه مدت‌های طولانی محل تردید قرار گرفته بود. حالا این کشف نشان داده که حدسیات پرینگ کاملا معتبر بوده است.

کشف اتاق‌های مخفی باستانی،اخبار گوناگون،خبرهای گوناگون

تا الان هشت اتاق جدید شناسایی شده‌اند که برخی از آن‌ها به خصوص در ناحیۀ سقف و کف به شدت آسیب دیده‌اند اما هنوز هم بقایایی از دیوارهای اصلی و بخش‌هایی از کف‌سازی اولیه قابل مشاهده هستند.

در جستجوهای اخیر استفاده از فناوری‌های پیشرفته‌ای مانند LiDAR که با اسکن سه‌بعدی لیزری می‌تواند فضاهای مخفی را آشکار کند کاربرد بسیار مهم و تاثیرگذاری داشتند.

کشف اتاق‌های مخفی باستانی،اخبار گوناگون،خبرهای گوناگون

 

فرادید

دکمه بازگشت به بالا