جابجایی کامل شهر ۱۸ هزار نفری در سوئد

قرار است که یک شهر در سوئد به مکان جدیدی منتقل شود، زیرا سال‌ها استخراج از معادن باعث شده که به زیرساخت ساختمان‌ها، از جمله مدارس و بیمارستان‌ها آسیب برسد.

موبنا-مواد معدنی ارزشمندی در کیرونا، شهری با ۱۸,۰۰۰ سکنه یافت شده است. در اوایل سال جاری میلادی، اعلام شد که این شهر روی بزرگترین ذخایر شناخته شده عناصر کمیاب خاکی قرار داشته که از آن برای تولید باتری ماشین‌های الکتریکی و توربین‌های بادی استفاده می‌شود.

جابجایی کامل شهر ۱۸ هزار نفری در سوئد

اما به نظر می‌رسد که کیرونا قربانی این کشف موفقیت‌آمیز بوده است. در حالی که روزانه به اندازه ۶ برج ایفل سنگ معدن از این شهر استخراج می‌شود، این امر باعث تغییر شکل زمین شده که ساکنان را در معرض خطر قرار می‌دهد.

اکنون، پروژه انتقال کیرونا به یک مکان جدید شروع شده که انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۶ تکمیل شود. یکی از ساختمان‌هایی که قرار است منتقل شود، کلیسای نمادین این شهر بوده که در سال ۱۹۱۲ افتتاح شده است.

جابجایی کامل شهر ۱۸ هزار نفری در سوئد

کشیش این کلیسا گفته است: «جا به جا کردن کلیسا خیلی مهم است. مردم از این بابت بسیار خوشحال هستند که کلیسا به شهر جدید می‌رود و قرار نیست ویران شود.»

در حالی که بسیاری از ساکنان از جا به جایی شهر استقبال کرده‌اند، گسترش معدن باعث نگرانی مردم بومی لاپلند به نام «سامی» شده است.

جابجایی کامل شهر ۱۸ هزار نفری در سوئد

این مردم، قرن هاست که در سرزمین‌های قطب شمال به پرورش گوزن‌های شمالی می‌پردازند. آن‌ها اکنون نگرانند که سبک زندگی‌شان تحت فشار قرار گیرد. پیش‌تر، گوزن‌های شمالی به دلیل بحران آب و هوا در یافتن منبع اصلی غذای زمستانی خود (گلسنگ) دچار مشکل شده بودند.

اکنون، تکه تکه شدن زمین، پرورش گوزن شمالی را دشوارتر می‌کند.

در این پروژه تقریباً ۶ هزار نفر خانه‌های خود را جابه‌جا می‌کنند و مستأجران شاهد افزایش اجاره بها تا سقف ۲۵ درصد بالاتر از نرخ قبلی هستند.

روزیاتو

دکمه بازگشت به بالا