داروی سرطان سینه موجب افزایش شدید قندخون می شود

برای برخی از بیماران مبتلا به سرطان سینه پیشرفته، داروی alpelisib (Piqray) ممکن است مدت بقا را افزایش دهد. اما تحقیقات جدید تأیید می کند که این دارو اغلب باعث افزایش شدید قندخون می شود.

موبنا- به نقل از مدیسن نت، دکتر «نیل آیینگار»، یکی از نویسندگان این مطالعه از مرکز سرطان مموریال اسلون کترینگ در نیویورک، توضیح داد: «این یک داروی بسیار مؤثر است که باید برای درمان سرطان سینه از آن استفاده کنیم، اما مشکل این است که باعث افزایش قند خون می‌شود که می‌تواند اثربخشی دارو را نیز کاهش دهد».

آیینگار گفت: «این یافته‌ها دلیلی برای اجتناب از مصرف این دارو نیستند اما نشان می‌دهند که قبل از مصرف دارو، اقدامات احتیاطی لازم است. نکته کلیدی این است که قند خون بالا قابل پیشگیری است.»

Piqray که به صورت قرص مصرف می‌شود، یک مهارکننده کیناز است که سیگنال‌هایی را که باعث تکثیر سلول‌های سرطانی می‌شوند، مسدود می‌کند. این دارو همراه با فاسلودکس (فولوستران)، یک داروی هورمون درمانی، برای مبارزه با تومورهایی که جهش PIK۳CA را بیان می‌کنند و گیرنده هورمونی مثبت و HER۲ منفی هستند، استفاده می‌شود.

محققان خاطرنشان کردند که این جهش‌ها در حدود ۴۰ درصد از سرطان‌های سینه یافت می‌شود.

سطوح بالای قند خون یا گلوکز زمانی رخ می‌دهد که بدن انسولین بسیار کمی داشته باشد یا نتواند به درستی از انسولین استفاده کند و زمینه را برای دیابت فراهم می‌کند.

این مطالعه شامل ۱۴۷ نفر بود که با Piqray تحت درمان قرار گرفتند. از این تعداد، بیش از ۸۰ درصد به قند خون بالا (هیپرگلیسمی) مبتلا شدند و حدود ۴۰ درصد به هیپرگلیسمی جدی مبتلا شدند.

این مطالعه نشان داد که اکثر افراد در عرض ۱۶ روز پس از شروع دارو دچار قند خون بالا شدند. این خطر در میان افرادی که هموگلوبین A۱c شأن قبل از شروع دارو افزایش یافته بود بیشتر بود. هموگلوبین A۱C تصویری از قند خون در دو یا سه ماه گذشته ارائه می‌دهد. در میان افرادی که قند خون بالایی داشتند، دو سوم از آنها تحت درمان قرار گرفتند که بیشتر با داروی دیابت متفورمین بود.

آیینگر توضیح داد که Piqray انسولین را در سلول‌ها که منجر به افزایش سطح قند خون در گردش می‌شود، مسدود می‌کند.

وی گفت: «اکنون محققان در حال بررسی این موضوع هستند که چگونه رژیم‌های غذایی مختلف یا داروهای دیابت می‌توانند بر سطح قند خون در بیمارانی که از این دارو استفاده می‌کنند تأثیر بگذارد.»

مهر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا