درباره کشور پرتغال و فرهنگ مردم آن

پرتغال یکی از قدیمی ترین کشورهای اروپا است و نکات جالب زیادی درباره ی فرهنگ مردم آن که طی قرون طولانی شکل گرفته وجود دارد.

موبنا-۱- شام خود را زودتر از ۸ شب نمی خورند

درباره کشور پرتغال و فرهنگ مردم آن

پرتغالی ها دوست ندارند زود شام بخورند. آن ها آخرین وعده ی غذایی روز خود را حوالی ۸ تا ۱۰ شب می خورند. حتی رستوران ها هم در این کشور تازه از ۷ شب سرویس دهی را آغاز می کنند و معمولاً هم یک ساعت اول مشتری ای ندارند. پرتغالی ها ساعت ۸ صبح صبحانه، حدود یک ظهر ناهار و طی روز هم میان وعده می خورند.

۲- اغلب دسرها با زرده ی تخم مرغ درست می شود

نوشته های مشابه

درباره کشور پرتغال و فرهنگ مردم آن

در پرتغال انواع بسیار مختلفی از دسر با زرده ی تخم مرغ وجود دارد. زرده ی تخم مرغ را به خمیرمایه و فیلینگ (مواد درون شیرینی های کم پر) شیرینی ها اضافه می کنند و حتی آن را به صورت پخته و شکر اندود شده، به عنوان یک شیرینی مجزا می خورند.

در گذشته در پرتغال، از سفیده ی تخم مرغ استفاده های زیادی برای کارهای خانه می شد. از آنجایی که دور ریختن زرده ی تخم مرغ امکان پذیر نبود، دستور پخت های مختلفی با زرده ی تخم مرغ اختراع شد.

۳- غذا خوردن حین راه رفتن را ناپسند می دانند

درباره کشور پرتغال و فرهنگ مردم آن

دیدن کسی که در حین راه رفتن غذا می خورد، می تواند برای پرتغالی ها آزار دهنده باشد. غذا خوردن در پرتغال مناسکی مقدس محسوب می شود و غذا باید حتماً در حالت نشسته و به آرامی صرف شود. البته سرتاسر این کشور مملوء از اغذیه های خیابانی است، اما پرتغالی ها بعد از خرید غذا جای دنجی برای نشستن و خوردن غذای خود پیدا می کنند. پرتغالی ها خوردن غذا در حین راه رفتن را کاری ناپسند می دانند.

۴- زیباترین مک دونالد دنیا را دارند

درباره کشور پرتغال و فرهنگ مردم آن

گردشگران معتقدند شهر پورتوی پرتغال زیباترین شعبه ی مک دونالد، مشهورترین فست فود زنجیره ای دنیا را دارد. این رستوران بنایی قدیمی با تزئینات داخلی است، مانند چلچراغ های کریستالی، نقش برجسته ها و پنجره هایی با شیشه های رنگی که کار دست هنرمندان هستند. پرتغالی ها به این رستوران «مک دونالد سلطنتی» می گویند.

۵- شب کریسمس همه موز می خورند

درباره کشور پرتغال و فرهنگ مردم آن

روز ۲۴ دسامبر هر سال، هزاران نفر از مردم برای به جای آوردن سنتی به نام «بنانیرو»، در شهر براگای پرتغال گرد هم می آیند. ساکنان و مهمانان شهر چند ساعت پیش از شام خانوادگی شب کریسمس، آغاز تعطیلات را با خوردن موز و نوشیدنی جشن می گیرند.

۶- دولت به نام گذاری نوزادان کمک می کند

درباره کشور پرتغال و فرهنگ مردم آن

در پرتغال هم مانند هر کشور دیگری اسامی مجاز و ممنوعه ای برای نامگذاری نوزادان وجود دارد که به شکل قانونی تصویب شده اند. فهرست اول شامل اسامی پرتغالی می شود، چون به حفظ هویت این کشور کمک می کنند. فهرست ممنوعه دربرگیرنده ی اسامی ای از کشورهای دیگر است.

اگر پدر و مادری تصمیم بگیرند نامی خارج از فهرست اسامی مجاز برای نوزاد خود انتخاب کنند، دولت باید این اجازه را به آن ها بدهد. با این حال، ممکن است به دلایلی با درخواست آن ها مخالفت شود، مثل اسامی ای که پرتغالی نیستند یا با جنسیت نوزاد همخوانی ندارند و ممکن است در آینده برای شخص مشکل ساز شوند.

۷- بعد از تولد فرزند هم مادران و هم پدران مرخصی دارند

درباره کشور پرتغال و فرهنگ مردم آن

جدا از مرخصی بعد از زایمانی که به مادران تعلق می گیرد، پرتغال یک مرخصی اجباری ۲۰ روزه هم برای تازه پدرها دارد. پدران پرتغالی باید ظرف ۶ هفته ی ابتدایی پس از تولد فرزندشان از این مرخصی استفاده کنند، چه به صورت یکجا و چه به صورت پراکنده. در عین حال، بر اساس قانون، تازه پدرها باید بلافاصله بعد از به دنیا آمدن فرزندشان به مدت ۵ روز به مرخصی بروند.

۸- هدیه دادن بی دلیل به کارکنان یک رسم است

درباره کشور پرتغال و فرهنگ مردم آن

در پرتغال هدیه دادن به همکاران خود نه رشوه، بلکه نشانه ی احترام است. این کار معمولاً در ابتدای جلسات کاری صورت می گیرد. کتاب، نوشیدنی، کراوات و شال گردن، همگی هدایای مناسبی برای این منظور محسوب می شوند. نپذیرفتن هدیه کار ناپسندی دانسته می شود.

پس دادن هدیه ای که دریافت کرده اید هم کار صحیحی نیست. تنها کاری که باید انجام دهید این است که بعد از ترک جلسه یک پیام تشکر بفرستید. شرکت های پرتغالی به مشتریان خود هم هدیه می دهند.

۹- دستمال توالت محبوبیت چندانی ندارد

درباره کشور پرتغال و فرهنگ مردم آن

در پرتغال بسیاری از مردم در خانه از دستمال توالت استفاده نمی کنند و بیده را به آن ترجیح می دهند (بیده یا توالت فرنگی خودشور، نوعی توالت فرنگی لوله کشی شده مخصوص شستشوی اندام های تحتانی است که در آن آب از شیر بیده به سمت بدن پاشیده می شود). نصب بیده در دستشویی ها از سال ۱۹۷۵ در این کشور الزامی شده است.

۱۰- ادرار کردن در اقیانوس ممنوع است

درباره کشور پرتغال و فرهنگ مردم آن

یکی از کارهای ممنوعه در پرتغال ادرار کردن در اقیانوس است و تخطی از این قانون می تواند به بازداشت فرد بیانجامد. با این حال، روشن نیست که متخلفان چگونه شناسایی می شوند.

روزیاتو

دکمه بازگشت به بالا