رازهای نگهداری مناسب مواد غذایی

نگهداری صحیح مواد غذایی یکی از کلیدهای افزایش عمر آنها است. ممکن است فکر کنید که می توانید همه مواد غذایی را با هم در یک کاسه میوه یا سبد بریزید، اما این اشتباه است. برخی از محصولات نباید با هم نگهداری شوند.

موبنا – سیب‌زمینی و پیاز در زمانی که سرخ شده و در بشقاب سرو می‌شوند اشتها آور هستند. با این حال، دلایلی وجود دارد که توصیه می‌شود فاصله ایمنی بین این دو را در انبار حفظ کنید.

نگهداری صحیح  مواد غذایی یکی از کلیدهای افزایش عمر آنها است. ممکن است فکر کنید که می توانید همه  مواد غذایی را با هم در یک کاسه میوه یا سبد بریزید، اما این اشتباه است. برخی از محصولات نباید با هم نگهداری شوند.

نگهداری مناسب مواد غذایی

یک نکته مهم این است که هیچوقت یک سیب خراب را در کنار سیب‌های سالم نگه ندارید، زیرا یک سیب خراب می‌تواند باعث فاسد شدن کل دسته شود.

در نهایت، نگهداری صحیح میوه‌ها و سبزیجات یکی از راه‌های افزایش ماندگاری آنها است. همچنین، انجماد، آب‌گیری و کنسرو کردن نیز می‌توانند به ماندگاری طولانی‌تر این مواد غذایی کمک کنند.

نوشته های مشابه
 میوه ها و سبزیجات که نباید با هم نگهداری شوند

چرا برخی از میوه ها و سبزیجات نباید با هم نگهداری شوند؟

اتیلن یک گاز طبیعی در گیاهان است که بر رشد، نمو و پاسخ به استرس‌های مختلف تأثیر می‌گذارد. اما چرا برخی از میوه‌ها و سبزیجات نباید با هم نگهداری شوند؟ دلیل اصلی این موضوع اتیلن است.

تقریباً تمام میوه‌ها اتیلن تولید می‌کنند، اما میزان تولید آن در گونه‌ها متفاوت است. همچنین باید توجه داشت که میوه‌ها دارای مقادیر بیشتری از این گاز هستند نسبت به سبزیجات. این موضوع باعث می‌شود که اگر میوه‌ها و سبزیجات با هم نگهداری شوند، اتیلن می‌تواند رشد و تغییر شکل آنها را تسریع دهد و منجر به فاسد شدن زودتر آنها شود.

بنابراین، ترفند مهمی که باید بدانید این است که کدام گیاهان مقادیر بیشتری اتیلن تولید می‌کنند و کدام گیاهان به این گاز حساس هستند. با این اطلاعات، می‌توانید جلوی نگهداری میوه‌ها و سبزیجات با هم را بگیرید و از فاسد شدن زودتر آنها جلوگیری کنید.

تاثیر نگهداری موادغذایی با هم

غذاهایی که اتیلن تولید می‌کنند

غذاهایی که اتیلن تولید می‌کنند، نیازمند نگهداری خاصی هستند. برای حفظ تازگی آنها، اصول زیر را رعایت کنید:

غذاهای ذخیره شده را به طور منظم بچرخانید و از آنها استفاده کنید.

اقلام قدیمی را به جلو منتقل کنید تا غذاهای جدیدتر در پشت آنها قرار گیرند.

مراقب  مواد غذایی فاسد باشید و هر گونه نشانه‌ی فساد را بلافاصله شناسایی کنید و آنها را حذف کنید.

هنگامی که در مورد میوه‌ها و سبزیجات حرف می‌زنیم، باید به این نکته توجه داشته باشید که هر کدام از آنها ماندگاری خاصی دارند. بنابراین، غذاهای تولید کننده اتیلن را همراه با غذاهای حساس به اتیلن ذخیره نکنید تا تازگی آنها حفظ شود.

در مورد نگهداری میوه‌های تولید کننده اتیلن با هم باید دقت کنید. این موارد در بیشتر مواقع  یک فاجعه کوچک  است.

تاثیر نگهداری میوه های تولید کننده اتیلن با هم  

اگر می‌خواهید آووکادوهایتان را به سرعت رسیده شوند، آنها را در کنار موزهای نر قرار دهید. می‌تواند به تسریع رسیدن آووکادو به وضعیت مناسب برای مصرف کمک کند.  اما اگر آووکادو برای مصرف تازه آماده است، بهتر است به سرعت از آن برای تهیه‌ی گواکامول استفاده کنید. موز در عرض چند ثانیه به این فرآیند کمک می‌کند. در عین حال، میوه‌های نارس رسیدن موز را کند می‌کنند. این تداخلات عجیبی از رشد گیاهان هستند!

نگهداری سیب

نگهداری سیب

سیب یکی از بهترین میوه‌های تولید‌کننده اتیلن است که در آشپزخانه‌ی شما پیدا می‌شود. علاوه بر این، آنها حتی ممکن است باعث رسیدن زودرس در سبزیجات شوند. بنابراین بهتر است سیب‌ها را دورتر از سبزیجات نگه دارید، حتی در یخچال.

یکی از جنبه‌های دیگر در نگهداری سیب این است که آنها ممکن است بوی پیاز را به خود بگیرند. بنابراین بهتر است آنها را از پیاز‌ها جدا نگه دارید.

همچنین باید توجه داشت که سیب و پرتقال نیز باید دور از یکدیگر نگه داشته شوند، چه در ظرف میوه و چه در یخچال. سیب‌های تازه را می‌توان بیش از یک ماه در یخچال نگه داشت، حتی اگر در انبار نگهداری شوند.

روش نگهداری زردآلو

 روش نگهداری زردآلو

زردآلو پس از برداشت به رسیدن خود ادامه می‌دهد و باید در دمای اتاق نگهداری شود. سرد کردن آن‌ها در یخچال فرآیند رسیدن را کند می‌کند، بنابراین فقط زمانی که به اوج رسیدگی رسیدند، آن‌ها را در یخچال نگهداری کنید. توجه داشته باشید که دمای بیش از حد سرد بر طعم و بافت زردآلو تأثیر می‌گذارد.

همچنین یک نکته مهم این است که زردآلوها را هرگز در یک کیسه پلاستیکی قرار ندهید. در یک کیسه پلاستیکی، گاز اتیلن ممکن است بیش از حد زیاد شود و در نتیجه زردآلوهای نرم و غیر جذاب ایجاد شود. برای نگهداری بهتر، از کیسه کاغذی قهوه‌ای استفاده کنید.

چگونگی نگهداری آووکادو

 چگونگی نگهداری آووکادو

آواکادو تا زمانی که چیده نشده باشد، اتیلن تولید نمی کند، یعنی تا زمانی که از درخت جدا نشود، شروع به رسیدن نمی کند. با این حال، هنگامی که آنها این کار را انجام می دهند، شروع به ساختن اتیلن می کنند. شروع رسیدن میوه زمان زیادی می برد، اما آووکادوهای گروه بندی شده به یکباره نرم می شوند و بر یکدیگر تأثیر می گذارند. آووکادو پس از رسیدن، فقط چند روز در یخچال باقی می ماند.

اگرچه معمولاً آزاردهنده است، اما گاز اتیلن راه حل مناسبی برای زمانی است که نیاز دارید  آووکادوی نارس روز بعد به آووکادوی رسیده تبدیل شود. این زمانی است که شما باید یک تولید کننده اصلی اتیلن مانند یک سیب یا موز رسیده را بردارید و آن را در یک کیسه کاغذی همراه با آووکادو قرار دهید تا نتواند از گاز فرار کند. خیلی زود آووکادوی شما نرم و آماده  مصرف می شود. نگهداری موز

 نگهداری موز

موز از فروشگاه و مکان‌های مختلف در سطوح مختلف رسیده می‌رسد. گاهی اوقات کاملاً سبز هستند، گاهی اوقات لکه‌های قهوه‌ای می‌شوند که نشان می‌دهد دوران اوج خود را پشت سر گذاشته‌اند.

ماندگاری موز بسیار کوتاه است، گاهی اوقات بیش از چند روز نیست. به همین دلیل، موز اغلب در سطل زباله فرود می‌آیند.

برای نگهداری موز، می‌توانید انتهای ساقه آن را در فویل پیچیده و  بپوشانید؛ این ترفند خوبی برای تازه نگه‌داشتن موز برای مدت طولانی‌تری است. اما موز را هرگز در یخچال نگهداری نکنید، زیرا پوست آن سیاه می‌شود. به جای آن، آن‌ها را در یک بشقاب یا کاسه روی پیشخوان آشپزخانه خود دور از نور مستقیم خورشید و گرما قرار دهید.

اگر می‌خواهید موزها زود رسیده شوند، می‌توانید با قرار دادن آن‌ها در یک کیسه کاغذی همراه با یک سیب اتیلن‌ساز در طول شب، فرآیند رسیدن را تسریع کنید. همچنین می‌توانید سیب زمینی یا آووکادو را در کیسه بریزید یا از هر میوه‌ای که دارید استفاده کنید. اما مراقب باشید، این کار ممکن است رسیدن میوه‌های دیگر را نیز تسریع کند.

به عبارت دیگر، مگر اینکه می‌خواهید یک دسته موز دیرتر  رسیده شوند ، آن‌ها را جدا از سایر میوه‌های تولید‌کننده اتیلن نگه دارید.

 طرز نگهداری خربزه

 طرز نگهداری خربزه

اگر یک خربزه  را فقط برای چند روز نگه دارید، به خوبی در محیط اتاقی روی پیشخوان  قابل  نگهداری است. اما چند ساعت قبل از سرو، ممکن است بخواهید آن را در یخچال خنک کنید.

اگر مطمئن نیستید که چه زمانی می‌خواهید یک برش خربزه بخورید یا این که نصف شده است و باید بقیه را برای بعد ذخیره کنید، آنگاه داخل یخچال  قرار دهید. خربزه‌های برش خورده همیشه باید با پوشش پلاستیکی پوشانده شوند یا برای گزینه‌های بدون پلاستیک، می‌توان یک بشقاب در سمت بریده شده برای نگهداری طولانی‌تر استفاده کرد. خربزه‌های برش نخورده تا ۲ هفته در یخچال و ۲ تا ۴ روز پس از برش خوردن ماندگاری دارند.

تولید اتیلن پس از برش دادن خربزه افزایش می‌یابد، بنابراین آنها را با غذاهای حساس به اتیلن نگهداری نکنید. لطفاً توجه داشته باشید که این فقط در مورد  خربزه صدق می‌کند. از طرف دیگر طالبی به اتیلن حساس است، بنابراین از نگهداری این دو در کنار هم خودداری کنید.

راه نگهداری انبه

راه نگهداری انبه

اگر انبه نارس دارید اما برای خوردن آن عجله دارید، روش رسیدن کیسه کاغذی قهوه‌ای را با این میوه‌های خوشمزه امتحان کنید. فراموش نکنید که یک سیب یا موز را در آن بریزید تا نتیجه سریع‌تر بگیرید.

انبه تقریباً به اندازه سایر میوه‌ها اتیلن تولید نمی‌کند، با این حال وقتی در معرض گازهای سایر تولیدکنندگان اتیلن قرار گیرند، سریع‌تر می‌رسند. آنها را جداگانه در ظرفی در یخچال نگه داری کنید.

شما می‌توانید انبه را به مدت ۳ تا ۵ روز داخل کیسه فریزر روی میز و تا یک هفته در یخچال  نگه دارید.

راه‌های نگهداری گلابی، هلو و آلو

راه‌های نگهداری گلابی، هلو و آلو

گلابی در محیط‌های گرم سریع‌ترین رسیده می شوند. یکی از راه‌های کند کردن فرآیند رسیدن این است که آن‌ها را در جای خنک‌تری مانند سرداب یا یخچال قرار دهید. این به خودی خود باعث کاهش تولید اتیلن می‌شود.

همانطور که گفته شد، شما نمی‌خواهید گلابی‌های خود را درست در کنار سیب‌های خود در انبار نگه‌داری کنید. یکی از دیگری تغذیه می‌کند و محصول شما در مقابل چشمان شما خراب می‌شوند.

گلابی از داخل به بیرون رسیده می شود، پس از اینکه کمی زیر نوک انگشتان شما نرمی را حس کردید، آماده خوردن است.

در مورد آلو و هلو هم همینطور است. همه آنها پس از کندن از درخت به رسیدن خود ادامه می‌دهند. در ابتدا می‌توان آنها را روی پیشخوان در محیطی کمی گرم نگه‌داری کرد تا رسیده شوند. هنگامی که آنها به حدی رسیدند که می‌خواهید بخورید، می‌توانید آنها را برای چند روز در یخچال نگه‌داری کنید.

ذخیره‌سازی طولانی‌مدت برای هر سه شامل انجماد، کنسرو کردن و آب‌گیری است.

چگونه سیب‌زمینی را نگهداری کنیم

 چگونه سیب‌زمینی را نگهداری کنیم؟

سیب‌زمینی‌ها به این دلیل که مقدار کمی اتیلن تولید می‌کنند، در فهرست پایین‌تری قرار دارند. این در مورد سیب‌زمینی‌های قدیمی ساده و سیب‌زمینی شیرین صدق می‌کند.

با این حال، اگر سیب‌زمینی‌ها آسیب ببینند یا سرد شوند، مقدار اتیلن تولیدی افزایش می‌یابد.

به بیان ساده، سیب‌زمینی‌ها باید در انباری یا در دمای اتاق نگه‌داری شوند تا بیشترین ماندگاری را داشته باشند. آنها را هرگز نباید در یخچال گذاشته و همچنین سیب‌زمینی خود را با پیاز نگهداری نکنید.

روش نگهداری پیاز

 نگهداری پیاز

ممکن است شما بدانید که نگهداری پیاز در کنار سیب‌زمینی می‌تواند عمر مفید پیاز را به نصف کاهش دهد. این امر به این دلیل است که سیب‌زمینی اتیلن تولید می‌کند و پیاز به این گاز حساس است. وقتی پیاز در معرض اتیلن قرار می‌گیرد، ممکن است جوانه بزند و حتی قارچ رشد کند. برای نگهداری بهتر پیاز، بهتر است آنها را از سیب‌زمینی‌ها دور نگه دارید.

نگه‌داری بهتر از توت‌فرنگی‌

نگه‌داری بهتر از توت‌فرنگی‌

توت‌فرنگی، بر خلاف اکثر تولیدکنندگان اتیلن، زمانی که کاملاً رسیده باشد، چیده می‌شود. با این حال، گاهی اوقات شما دوست دارید توت فرنگی بیشتری بچینید، به این دلیل که فصل توت‌فرنگی بسیار کوتاه است.

برای نگه‌داری بهتر از توت‌فرنگی‌ها، بهترین راه این است که آنها را در کوزه‌ها، در فریزر یا در محیطی کم آب نگه‌داری کنید.

اگر توت‌فرنگی‌های زیادی ندارید، گذاشتن آنها در یخچال ایده عاقلانه‌ای است. حتی در یخچال، مطمئن شوید که توت‌فرنگی‌ها دور از سایر تولیدکنندگان اتیلن نگه‌داری شوند و از سایر غذاهای حساس به اتیلن دور نگه‌دارید.

ممکن است کمی مشکل باشد، اما زمانی که محصول بسیار خوبی از توت‌فرنگی دارید، باید تمام تلاش خود را برای جلوگیری از پوسیدگی یا کپک‌زدن آن‌ها انجام دهید تا فرصتی برای خوردن آخرین آن داشته باشید.

روش های نگهداری گوجه‌فرنگی

روش های نگهداری گوجه‌فرنگی

گوجه‌فرنگی یکی دیگر از غذاهایی است که نباید آنها را در یخچال گذاشت. این کار ممکن است به آنها آسیبی نرساند، اما ممکن است طعم آنها را تحت تأثیر قرار دهد .

یک نکته مهم در مورد گوجه‌فرنگی این است که آنها تولیدکننده اتیلن متوسطی هستند. بنابراین بهتر است گوجه‌فرنگی‌های خود را با دیگر محصولاتی که اتیلن کمتری تولید می‌کنند نگهداری کنید. آنها را از سایر اعضای خانواده مانند کلم، اسفناج، بامیه، فلفل و سیب‌زمینی شیرین دور نگه دارید.

به خاطر داشته باشید که گوجه‌فرنگی در دمای اتاق به بهترین طعم خود می‌رسد، بنابراین ترکیب آن با گلابی ممنوع است. و همچنین به علت رطوبت زیاد آنها نباید با پیاز نگهداری شوند.

گوجه‌فرنگی‌ها در انبار برای ۳-۴ روز قابل نگهداری هستند.

همه میوه ها به اتیلن حساس نیستند

همه میوه ها به اتیلن حساس نیستند

تمامی میوه‌ها به اتیلن حساس نیستند. می‌توان گیلاس، آناناس، زغال اخته و گریپ فروت را در کنار غذاهایی که در بالا ذکر شده است، نگهداری کرد.

باید توجه داشت که برخی از مواد غذایی حساس به اتیلن هستند. به طور مطمئن کیفیت کاهو، هویج و کلم بروکلی با نگهداری در کنار سیب، موز، گلابی، آلو و هلو تضمیناً کاهش می‌یابد. اگر مقدار زیادی اتیلن در محیط وجود داشته باشد، سیب‌ها سفتی خود را از دست می‌دهند، گل‌ها و سبزیجات برگدار خشک و پوسیده می‌شوند، در حالی که خیار و کلم بروکلی زرد می‌شوند. و همه مواد  غذایی خراب  می شوند.

 مارچوبه چگونه نگهداری می شود

 مارچوبه چگونه نگهداری می شود؟

در مورد مارچوبه، بسیاری از افراد از خوردن مارچوبه‌های سفت لذت نمی‌برند. اگر شما مارچوبه‌ها را خود پرورش می‌دهید، باید از هر دسته بهره‌برداری کنید تا تلاش‌هایتان را هدر ندهید. خرید مارچوبه از فروشگاه ممکن است هزینه بیشتری داشته باشد، بنابراین بهترین کار این است که از هر لحظه با لذت استفاده کنید. اگر نمی‌توانید یک دسته مارچوبه را به‌یک‌باره مصرف کنید، هرگز آنها را با هیچ یک از میوه‌های تولیدکننده اتیلن نگهداری نکنید. این کار باعث سفت شدن مارچوبه‌ها می‌شود و ممکن است باعث شود مارچوبه‌ها چرب و  بد مزه شوند. مارچوبه‌های تازه تنها به مدت ۳-۵ روز قابل نگهداری هستند. بهترین راه حفظ تازگی آنها این است که مارچوبه‌ها را در یخچال قرار دهید و یا ساقه‌های آنها را در یک کیسه پلاستیکی با حوله‌ای مرطوب قرار دهید. همچنین می‌توانید ساقه‌ها را در یک شیشه با حدود یک سانت آب عمودی قرار دهید.

روش ماندگاری بیشتر کلم بروکلی

در مورد کلم بروکلی، وقتی مقدار زیادی اتیلن در محیط وجود داشته باشد، می‌تواند به مرور زمان منجر به کاهش ماندگاری آن شود. همانطور که از قبل می‌دانید، معمولاً کلم بروکلی به مدت حدود ۳ تا ۵ روز در یخچال قابل نگهداری است. با افزایش میزان اتیلن در محیط، این ماندگاری ممکن است به ۵۰ درصد کاهش یابد. بنابراین، بهترین راه برای جلوگیری از تغییر رنگ و طعم ناخوشایند کلم بروکلی این است که آن را به یک باره مصرف کنید.

اگر قصد دارید کلم بروکلی را برای مدت طولانی‌تری نگهداری کنید، می‌توانید آن را منجمد کنید. در فریزر، می‌توانید کلم بروکلی را تا یک سال نگهداری کنید و فقط قبل از استفاده، چند روز را در یخچال قرار دهید. این روش به شما امکان می‌دهد تا مدت طولانی‌تری از کلم بروکلی لذت ببرید و از تلف شدن آن جلوگیری کنید.

نگهداری کلم بروکسل

 نگهداری کلم بروکسل

کلم بروکسل می‌تواند به نظر معمولی بیاید و به نظر می‌آید که مدت زمان طولانی‌تری ماندگار باشد، اما واقعیت این است که حفظ تازگی و طعم بهتر آن نیاز به مراقبت دارد. اتیلن، که توسط بسیاری از میوه‌ها و سبزیجات تولید می‌شود، می‌تواند به سرعت جوانه‌های کلم بروکسل را زرد کرده و برگ‌های بیرونی آنها را ریز کند.

برای حفظ کلم بروکسل به شکل بهتر و ماندگاری طولانی‌تر، می‌توانید از تماس با میوه‌ها یا سبزیجات تولیدکننده اتیلن پرهیز کنید. همچنین، می‌توانید از این روش‌ها استفاده کنید:

 کلم بروکسل‌ها را از دیگر میوه‌ها و سبزیجات جداگانه نگهداری کنید تا تماس با اتیلن را کاهش دهید.

  اگر می‌خواهید کلم بروکسل‌ها را برای مدت طولانی‌تری نگهداری کنید، آنها را منجمد کنید. در فریزر، می‌توانید آنها را تا یک سال نگهداری کنید و فقط قبل از استفاده، چند روز را در یخچال قرار دهید.

با این اقدامات، می‌توانید از کلم بروکسل‌های تازه و خوشمزه لذت ببرید و از تغییرات ناخوشایند در آنها جلوگیری کنید.

هویج ها را کجا نگهداری کنیم

هویج ها را کجا نگهداری کنیم؟

هویج‌ها ریشه‌های سفتی دارند و در مقایسه با بسیاری از دیگر سبزیجات، تا مدت زمان طولانی‌تری می‌توانند در شرایط مناسب نگهداری شوند. اما در معرض اتیلن قرار گرفتن می‌تواند به تلخ شدن هویج‌ها منجر شود.

برای حفظ تازگی و طعم بهتر هویج‌ها، می‌توانید هویج‌ها را از میوه‌ها و سبزیجات تولیدکننده اتیلن مانند سیب جدا نگه دارید تا تماس با اتیلن را کاهش دهید.

اگر فضای کافی برای نگهداری هویج به مدت معینی از سایر تولیدکنندگان اتیلن ندارید، می‌توانید هویج‌ها را تا چند هفته در یخچال نگه دارید. برای این کار، هویج‌ها را در یک کیسه پلاستیکی نگه دارید تا از خشک شدن جلوگیری کنید.

برای نگهداری طولانی‌مدت، می‌توانید هویج‌ها را منجمد یا فریز کنید. قبل از منجمد کردن، آنها را بشویید و خشک کنید و سپس در کیسه‌های مناسبی برای منجمد کردن بگذارید.

با این روش‌ها، می‌توانید از تازگی هویج‌ها لذت ببرید و از تلخ شدن آنها در صورت تماس با اتیلن جلوگیری کنید.

روش های حفظ تازگی گل کلم

روش های حفظ تازگی گل کلم

گروه Brassicas شامل سبزیجاتی است که به اتیلن حساس هستند، و گل کلم هم در این قاعده مستثنی نیست. همانطور که کلم بروکلی و کلم بروکسل از این قاعده پیروی می‌کنند، گل کلم هم زمانی که در معرض مقادیر بیشتری از اتیلن قرار می‌گیرد، شروع به زرد شدن می‌کند.

فقط به این دلیل که گل کلم و گوجه‌فرنگی می‌توانند همزمان برداشت شوند، نشانگر این نیست که می‌توان آنها را با هم نگهداری کرد. برای حفظ تازگی گل کلم، آنها را دور از سایر میوه‌های تولیدکننده اتیلن نگهداری کنید.

مانند کلم بروکلی، ماندگاری گل کلم نیز در شرایط ایده‌آل بسیار کوتاه است و تنها ۳ تا ۵ روز در یخچال می‌توانند تازگی خود را حفظ کنند.

در فریزر، گل کلم آماده‌شده به درستی تا یک سال دوام می‌آورد.

افزایش ماندگاری خیار

افزایش ماندگاری خیار

برای افزایش ماندگاری خیارها که معمولاً تا حداکثر یک هفته در یخچال می‌توانند نگه‌داری شوند. ترشی کردن خیارها یک روش عالی برای افزایش ماندگاری آنها است. با این روش، می‌توانید خیارها را به مدت طولانی‌تری نگه دارید و از تغییر طعم و بافت آنها در طی زمان جلوگیری کنید. اما ترشی کردن ممکن است باعث تغییر طعم و ترکیبات خیارها شود.

در صورتی که می‌خواهید خیارها را به صورت تازه و بدون تغییر طعم مصرف کنید،باید خیارها را از میوه‌ها و سبزیجاتی که اتیلن تولید می‌کنند جدا نگه دارید تا از تماس با اتیلن جلوگیری کنید.

خیارها را در یخچال در کنار میوه‌ها یا سبزیجاتی مانند گوجه‌فرنگی، خربزه یا موز که اتیلن تولید نمی‌کنند نگه دارید. این روش باعث کاهش تماس با اتیلن و حفظ تازگی خیارها می‌شود.

سعی کنید خیارها را در مدت زمان کوتاه‌تری مصرف کنید تا از تغییرات طعم کمتری روبرو شوید.

از این روش‌ها می‌توانید استفاده کنید تا از خواص تازه و خوشمزه خیارها لذت ببرید.

بهترین راه نگهداری سبزی‌های برگ‌دار

بهترین راه نگهداری سبزی‌های برگ‌دار

سبزی‌های برگ‌دار معمولاً به اتیلن حساس هستند و ممکن است در حضور آن تغییر رنگ یا بافتی ناخوشایند داشته باشند. برای حفظ تازگی و کیفیت سبزی‌های خود در هنگام خرید کاهو یا سبزی‌های برگ‌دار دیگر، سعی کنید نمونه‌هایی را انتخاب کنید که بدون لکه یا تغییر رنگ مشخص باشند. این نمونه‌ها احتمالاً تازه‌تر هستند.

سبزی‌های برگ‌دار را از میوه‌هایی که اتیلن تولید می‌کنند جدا نگه دارید تا از تماس با اتیلن جلوگیری کنید.

بهترین روش برای داشتن یک سالاد تازه و خوشمزه این است که سبزی‌ها را تازه پیش از سرو آماده کنید و میوه‌هایی که اتیلن تولید می‌کنند مثل گوجه‌فرنگی یا سیب را تا زمان سرو به سبزی‌ها اضافه نکنید.

اگر می‌خواهید سبزی‌ها و میوه‌ها را برای مدت طولانی‌تری نگه دارید، می‌توانید آنها را ترشی کنید. اما ترشی کردن ممکن است باعث تغییر طعم و بافت آنها شود، بنابراین این روش مناسب برای مصرف تازه‌تر نیست.

با رعایت این راهنمایها، می‌توانید از تازگی و کیفیت سبزی‌های برگ‌دار خود لذت ببرید و ماندگاری آنها را افزایش دهید.

فلفل را چگونه نگهداری کنیم

فلفل را چگونه نگهداری کنیم؟

فلفل را هرگز در کنار سیب و سایر میوه‌های تولید کننده اتیلن نگهداری نکنید. این اقدام ممکن است باعث تسریع رسیدن و تغییر رنگ فلفل شود و به سرعت فاسدشوند. همیشه بهتر است فلفل‌های خود را از سایر میوه‌ها و سبزیجاتی که اتیلن تولید می‌کنند نگه دارید تا از تازگی و کیفیت آنها برخوردار شوید.

روش ماندگاری کدو تنبل و کدو حلوایی

 روش ماندگاری کدو تنبل و کدو حلوایی

اگرچه فکر ممکن است برانگیزنده باشد که کدو یا کدو با پوست ضخیم زمستانی هنگام برداشت به همین شکل باقی بمانند و تا زمانی که برای شام یا دسر به آنها نیاز دارید، حفظ می‌شوند، اما واقعیت این است که کدو تنبل و کدو حلوایی زمستانی در داخل حساس هستند. اگر محل نگهداری آنها  مساعد نباشد و در معرض مقادیر بالاتری از گاز اتیلن قرار بگیرند، ممکن است از داخل به بیرون پوسیده شود. بنابراین، مانند سایر مواد غذایی موجود در این لیست، نگهداری کدو تنبل و کدو حلوایی با سایر مواد غذایی تولید کننده اتیلن، عمر ماندگاری آنها را به نصف کاهش می‌دهد.

برای نگهداری بهتر کدو تنبل و کدو حلوایی، حتماً آنها را از سیب، سیب‌زمینی یا پیاز دور نگه دارید. اگر مطمئن نیستید که کجا آنها را نگهداری کنید می  توانید اگر مکان کافی در فریزر دارید،  کدوها را منجمد کنید. برای این کار، آنها را بپوشانید و در فریزر قرار دهید. این روش به شما این امکان را می‌دهد که آنها را برای مدت طولانی‌تری نگه دارید و از تغییر طعم و بافت ناخوشایند جلوگیری کنید.

با این اقدامات، می‌توانید از تازگی و کیفیت کدو تنبل و کدو حلوایی خود بهره‌برداری کنید و ماندگاری آنها را افزایش دهید.

میوه‌ها و سبزیجاتی که به گاز اتیلن واکنش نشان نمی‌دهند 

غذاهای غیر حساس به اتیلن به مواد غذایی اشاره دارند که تحت تأثیر کمتری از گاز اتیلن قرار می‌گیرند و برای نگهداری طولانی‌تر و حفظ کیفیت بهتر مناسب هستند. این نوع غذاها عمدتاً از سبزیجات و میوه‌هایی تشکیل شده‌اند که اتیلن تولید کمتری دارند یا حساسیت کمتری به این گاز دارند. در زیر چند مثال از غذاهای غیر حساس به اتیلن آورده شده است:

انواع توت‌ها (زغال‌اخته، تمشک، تمشک)

گیلاس

مرکبات (لیمو، لیموترش، پرتقال)

ذرت

سیر

قارچ

آناناس

هنگامی که بهترین میوه‌های تولید کننده اتیلن را بشناسید، به راحتی می‌توانید از قرار دادن آنها در کنار میوه‌ها و سبزیجات حساس به اتیلن خودداری کنید.

سوالات متداول درباره چه مواد غذایی نباید کنار هم نگهداری شود؟

 چرا مهم است مواد غذایی را جداگانه نگهداری کنیم؟

نگهداری جداگانه مواد غذایی به این دلیل مهم است که برخی میوه‌ها و سبزیجات گاز اتیلن تولید می‌کنند که می‌تواند به سرعت کیفیت و ماندگاری دیگر مواد غذایی را تحت تأثیر قرار دهد.

چه مواد غذایی نباید با یکدیگر ترکیب شوند؟

برخی از مواد غذایی که نباید با یکدیگر ترکیب شوند شامل سیب، سیب‌زمینی، پیاز، گوجه‌فرنگی، هویج و کدوهای تنبل و حلوایی می‌شوند.

چه عواملی باعث تغییر رنگ و طعم مواد غذایی می‌شوند؟

تغییر رنگ و طعم مواد غذایی ممکن است به دلیل انفعالات شیمیایی که در حضور گاز اتیلن (که توسط برخی میوه‌ها تولید می‌شود) رخ می‌دهد، اتفاق بیافتد.

چطور می‌توان مواد غذایی را بهینه نگهداری کرد؟

برای بهینه نگهداری مواد غذایی، بهتر است میوه‌ها و سبزیجات حساس به اتیلن را از سایر مواد جدا نگه دارید و آن‌ها را در داخل یخچال یا محیط‌های خنک تر نگهداری کنید. همچنین، می‌توانید از کیسه‌های جداگانه یا ظروف مناسب برای ذخیره آن‌ها استفاده کنید.

آیا منجمد کردن مواد غذایی یک راه حل است؟

بله، منجمد کردن مواد غذایی یک راه حل  طولانی تر برای نگهداری آن‌ها است، به ویژه اگر می‌خواهید موادی مثل کدوهای تنبل و حلوایی را برای مدت طولانی نگه دارید و از تأثیر گاز اتیلن جلوگیری کنید.

سخن پایانی مقاله ی چه مواد غذایی نباید کنار هم نگهداری شود؟

در پایان این مقاله، به شما توصیه می‌شود که هنگام نگهداری مواد غذایی در خانه، به ترکیبات حساس به اتیلن و تأثیر آنها توجه کنید. با جدا کردن مواد غذایی حساس به اتیلن از سایر مواد، می‌توانید ماندگاری و کیفیت آنها را بهبود ببخشید. همچنین، استفاده از روش‌های مناسب نگهداری می‌تواند به شما کمک کند تا طولانی‌تر از محصولات خود لذت ببرید و هدررفت غذا را کاهش دهید. در نهایت، با اطلاعات به دست آمده از این مقاله، می‌توانید به عنوان یک خریدار و مصرف‌کننده هوشمندانه‌تری عمل کنید و از مواد غذایی خود بهره‌ورتر استفاده کنید.

بیتوته

دکمه بازگشت به بالا