برنامه های ویروسی اندروید را چطور شناسایی کنیم؟

برای اطمینان از بی‌خطر بودن فایل‌های APK که قصد نصب آن‌ها را دارید، بهتر است ابتدا این فایل‌های نصبی اندروید را اسکن کنید تا مطمئن شوید حاوی هیچ بدافزار یا کد مضر دیگری نیستند.

موبنا – بدون شک مطمئن‌ترین منبع برای دانلود برنامه‌های اندرویدی، فروشگاه پلی استور گوگل است. اما گاهی هم لازم می‌شود تا برنامه‌ای را از یک منبع متفرقه دانلود و نصب کنیم. در اغلب موارد دانلود اینگونه برنامه‌ها در دستگاه‌های اندرویدی به عنوان راهی برای دور زدن محدودیت‌ها (مانند زمانی که برنامه‌ای در منطقه شما در دسترس نیست) و یا برای به‌روزرسانی سریع‌تر می‌باشد. برای برخی کاربران نیز تنها گزینه در اختیار، استفاده از منبع ناشناس و متفرقه می‌باشد زیرا به دلایلی برنامه مورد نظرشان از طریق پلی استور در دسترس نیست.

در هر صورت، برای اطمینان از بی‌خطر بودن فایل‌های APK که قصد نصب آن‌ها را دارید، بهتر است ابتدا این فایل‌های نصبی اندروید را اسکن کنید تا مطمئن شوید حاوی هیچ بدافزار یا کد مضر دیگری نیستند.

چرا توصیه می‌شود فایل‌های APK را اسکن کنید؟

اغلب فایل‌های نصبی اندروید به خوبی کار می‌کنند اما معایبی نیز در آن‌ها وجود دارد. دانلود فایل‌ APK‌ به طور پیش فرض در گوشی‌های همراه با سیستم عامل اندروید مجاز نیست. برای اینکه بتوانید این کار را انجام دهید، باید اجازه نصب از منابع ناشناخته را در تنظیمات اندروید خود فعال کنید.

برنامه های ویروسی اندروید را چطور شناسایی کنیم؟

علاوه بر این، این برنامه‌ها به طور خودکار به‌روزرسانی نخواهند شد. باید به یاد داشته باشید که پس از دادن مجوز دسترسی و نصب، برنامه را به صورت دستی به‌روز کنید.

یکی از مضرات جدی هنگام استفاده از این برنامه‌ها برای سیستم عامل اندروید، خطر امنیتی است که برای شما به نمایش در می‌آید. از آنجا که فایل‌های APK از فروشگاه پلی استور دانلود نمی‌شوند، نباید چندان مطمئن باشید که برنامه همان فایلی است که برنامه نویس آن در نظر داشته است! در برخی از موارد فایل‌های نصبی اندروید برای دور زدن برخی از محدودیت‌ها (مانند خرید درون برنامه‌ای) و یا بدتر از آن، تزریق بدافزار‌هایی که امنیت تلفن شما را به خطر می‌اندازند، سرقت می‌شوند.

اولین راه برای جلوگیری از آلوده شدن دستگاه شما به ویروس‌های امنیتی این است که APK را فقط از منابع معتبر دانلود کنید. به عنوان مثال APK Mirror، مکانی امن برای دریافت فایل‌های APK اندروید است.

فایل APK

روش دیگری که می‌توانید از دانلود بدافزار بر روی تلفن خود جلوگیری کنید، اسکن فایل‌های نصبی اندروید قبل از نصب است. چندین سرویس وجود دارد که به شما کمک می‌کنند تا فایل APK را اسکن کنید. آنچه در ادامه معرفی می‌شود بهترین مواردی هستند که برای اسکن برنامه نصبی اندروید توسط کاربران سراسر جهان استفاده می‌شوند.

۱- Metadefender

Metadefender به شما این امکان را می‌دهد که یک فایل نصبی اندروید را بارگذاری کنید تا توسط چندین موتور ضد ویروس اسکن شود. Metadefender فایل APK را به عنوان یک فایل آرشیو در نظر گرفته می‌گیرد و پس از استخراج فایل‌های درون آن، هر کدام را به صورت جداگانه اسکن می‌کند. همچنین اسکن از کل فایل نصبی اندروید نیز توسط این سایت انجام می‌شود.

کاربران می‌توانند به راحتی انتخاب با کشیدن و رها کردن فایل در صفحه اصلی سایت، در عرض چند ثانیه گزارش اسکن آن را تحویل بگیرند.

برنامه های ویروسی اندروید را چطور شناسایی کنیم؟

شما می‌توانید از طریق رایانه شخصی خود به سرویس Metadefender دسترسی پیدا کنید اما امکان اسکن مستقیم پرونده‌ها از طریق تلفن اندروید نیز وجود دارد. با اینکه برنامه اختصاصی تلفن همراه برای این سرویس وجود ندارد اما از طریق مرورگر گوشی می‌توان از خدمات آن استفاده کرد.

از طریق سرویس Metadefender می‌توان تقریباً هر چیزی را اسکن کرد؛ از جمله آدرس‌های اینترنتی (URL)، IP‌ ها، فایل‌های مختلف و موارد دیگر. بنابراین اگر شما به فایل آنلاینی مشکوک هستید به راحتی می‌توانید آدرس آن را به سایت داده و از ویروسی بودن یا نبودن آن مطمئن شوید.

۲- VirusTotal

VirusTotal گزینه دیگری است که مشابه سرویس قبل کار می‌کند. این برنامه فایل‌های نصبی APK شما را تجزیه و تحلیل و به شناسایی انواع ویروس‌ها و بدافزار‌های موجود کمک خواهد کرد. استفاده از این سرویس آسان است؛ فقط کافیست فایل‌های خود را بارگذاری کنید تا مطمئن شوید بدون اشکال هستند.

علاوه بر این، می‌توانید آدرس‌های URL را در VirusTotal کپی کنید تا بتوانید از عملکرد جستجو برای بررسی فایل‌های آنلاین، آدرس‌های IP، دامنه‌ها یا فایل‌ها استفاده کنید.

برنامه های ویروسی اندروید را چطور شناسایی کنیم؟

خوشبختانه نرم افزار اختصاصی VirusTotal برای تلفن همراه نیز در دسترس شما قرار دارد اما استفاده از آن محدود به اسکن برنامه‌هایی است که از قبل روی گوشی نصب شده است. همچنین این سرویس به صورت رایگان از فروشگاه پلی استور قابل دانلود است (لینک برنامه).

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا