فرم بدنتان درباره سلامت شما چه می‌گوید؟

این‌طور که مشخص شده فرم بدن بیش از آنچه فکرش را می‌کنیم چشم‌اندازهایی درباره سلامت ما در آینده را آشکار می‌کند. فرم بدن گلابی تا سیب و ساعت شنی می‌توانند سرنخ هایی درمورد طول عمر و خطر ابتلا به بیماری‌ های کُشنده را پیش بینی کنند.

موبنا-به باور پزشکان چگونگی تناسب بدن و اینکه چربی‌ها بیشتر در کجا قرار دارند می‌تواند تأثیرات متفاوتی بر اندام‌های شما داشته باشد.

پیش بینی خطرات مربوط به سلامت از روی فرم بدن

مهم است که با هر فرم بدنی احساس سلامت کنید. اما دانستن نوع فرم بدن و خطرات مربوط به سلامتی می‌تواند در سرحال و سالم نگه داشتن شما مفید باشد. آگاهی از خطرات احتمالی به این معنی است که می‌توانید روی مناطقی که نیاز است بیشتر تمرکز کنید.

در ادامه به پنج نوع فرم کلاسیک بدن و اینکه هرکدام می‌تواند نشان‌دهنده چه سرنخ‌هایی درباره سلامت فرد باشد نگاهی می‌اندازیم.

سیب

پیش بینی خطرات مربوط به سلامت از روی فرم بدن

افراد با فرم بدنی سیب شکل کمرشان نسبت به باسن بزرگتر است. این افراد به‌طور کلی بالاتنه بزرگ‌تر و پاها و بازوهایی باریک‌تر دارند. اُپرا و اَدل از زنان معروف با فرم بدنی سیب شکل هستند.

زنانی که فرم بدن سیب شکل دارند در مقایسه با زنان با فرم های بدنی دیگر، بیشتر در معرض خطر مشکلات سلامتی هستند. دلیل این موضوع این است که چاقی شکمی می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

پیش بینی خطرات مربوط به سلامت از روی فرم بدن

محققان دانشگاه آکسفورد دریافتند داشتن کمر بزرگتر و نسبت بالاتر دور کمر به باسن و دور کمر به قد، زنان را ۱۰ تا ۲۰ درصد بیشتر در معرض خطر حمله قلبی قرار می‌دهد.

داشتن چربی بیشتر در اطراف کمر نیز با افزایش خطر ابتلا به سرطان و دیابت مرتبط است.

گلابی

پیش بینی خطرات مربوط به سلامت از روی فرم بدن

 

این یکی دیگر از فرم های کلاسیک برای زنان است که در آن چربی بیشتر در اطراف ران ها و باسن است. جنیفر لوپز، بیانسه و کیم کارداشیان فرم بدن گلابی شکل دارند.

مطالعات نشان می‌دهد افرادی که لاغر هستند اما کمی وزن اضافی روی باسن و ران خود حمل می‌کنند، کمتر در معرض خطر حمله قلبی، سکته مغزی و دیابت هستند. این به این دلیل است که باسن و ران ها مکان‌های امن‌تری برای ذخیره چربی در بدن هستند.

پیش بینی خطرات مربوط به سلامت از روی فرم بدن

دانشمندان می‌گویند که باسن و ران‌ها مانند اسفنجی عمل می‌کنند که چربی را جذب می‌کند و مانع از حرکت آن در بدن به قلب و کبد می‌شود؛ جاهایی که می‌تواند منجر به بیماری‌ شود.

با این حال لاغرتر بودن همیشه بهتر است، حتی زمانی که پای پایین تنه به میان می‌آید. اگر اضافه وزن دارید، کاهش وزن در هر قسمتی – شکم، پا یا باسن – برای کاهش کلسترول مفید است. سطوح بالای کلسترول می‌تواند در دیواره رگ ها تجمع کند و جریان خون به قلب را کاهش دهد. این امر خطر تشکیل لخته در بدن و همچنین بروز بیماری عروق کرونر قلب را افزایش می‌دهد.

ساعت شنی

پیش بینی خطرات مربوط به سلامت از روی فرم بدن

فرم بدنی ساعت شنی حالتی است که باسن و سینه پهن تر از کمر هستند. اندام اسکارلت جوهانسون و سوفیا ورگارا با فرم ساعت شنی شناخته می‌شود. بسیاری ساعت شنی را مطلوب ترین فرم بدن می‌دانند.

برخی از مطالعات ادعا می‌کنند که زنان با این نوع فرم بدن کمتر در معرض افسردگی قرار دارند و بارورتر هستند.

پیش بینی خطرات مربوط به سلامت از روی فرم بدن

با این حال، داشتن فرم بدن ساعت شنی به این معنی است که وقتی وزن اضافه می‌کنید، مانند افراد سیب‌ شکل یا گلابی‌ شکل، چربی‌ها در یک ناحیه متمرکز نمی‌شود. این بدان معناست که اگر به طور مرتب روی ترازو نروید ممکن است متوجه اضافه وزن خود نشوید و اگر اضافه وزن داشته باشید، در خطر ابتلا به بیماری های مزمن مانند بیماری قلبی هستید.

مثلث برعکس

پیش بینی خطرات مربوط به سلامت از روی فرم بدن

فرم بدنی مثلثی معکوس شامل شانه هایی پهن و باسن باریک است. افراد با این فرم بدنی معمولا سینه های بزرگتری دارند. آنجلینا جولی در این دسته جای می‌گیرد.

پیش بینی خطرات مربوط به سلامت از روی فرم بدن

مردان و زنان با قالب‌های بدنی کوچک‌تر به دلیل داشتن توده استخوانی کمتر در معرض خطر پوکی استخوان هستند. پوکی استخوان عارضه‌ای است که استخوان‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد و به مرور زمان آن‌ها را ضعیف می‌کند، به این معنی که احتمال شکستگی آن‌ها بیشتر است.

فرضیاتی مبنی بر ارتباط بین فرم بدنی مثلث معکوس و ضعیف شدن استخوان ها وجود دارد.

صاف یا مستطیلی

پیش بینی خطرات مربوط به سلامت از روی فرم بدن

بسیاری از سلبریتی های لاغر اندام مانند کارا دلوین و کیت ماس فرم بدن صاف یا مستطیل شکل دارند. اما این لزوما به این معنی نیست که همه افراد با تیپ بدنی مستطیل شکل لاغر هستند. هرکسی که بالاتنه و پایین تنه اش نسبتا یک اندازه باشد می‌تواند در این دسته جای بگیرد.

پیش بینی خطرات مربوط به سلامت از روی فرم بدن

به عنوان مثال، اگر یک فرد با فرم بدنی مستطیلی دارای اضافه وزن هستید، از خطر بالای بیماری قلبی و دیابت معاف نخواهید بود.

به گفته متخصصان در واقع برای افراد با این فرم بدنی تشخیص اضافه وزن می‌تواند سخت‌تر باشد زیرا وزن به طور مساوی توزیع می‌شود و ممکن است اصلا چاق به نظر نرسید.

روزیاتو

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا