دنیا از چشم حیوانات

جهان ممکن است مکانی رنگارنگ به نظر برسد، اما واقعاً بستگی به این دارد که چشمان شما چه چیزی را ببینید. به عنوان مثال، انسان ها فقط به ۳ رنگ حساس هستند: قرمز، آبی و سبز، اما این به ما امکان می دهد میلیون ها رنگ حاصل از ترکیب آنها را ببینیم.

موبنا-در حالی که حیوانات دارای چشمانی با انواع مختلف بینایی هستند، برخی حیوانات با چشمان خود قادر به دیدن رنگ هایی هستند که ما فقط می توانیم تصور کنیم.

۱.پرندگان

چشمان حیوانات مختلف چگونه می بینند؟

پرندگان ۴ نوع سلول مخروطی در چشمان خود دارند، در حالی که انسان ها فقط ۳ نوع دارند. آنها نه تنها می توانند رنگ های بیشتری نسبت به ما ببینند، بلکه ماوراء بنفش را نیز می بینند. به همین دلیل، برای مثال، هنگام نگاه کردن به یک پرنده سیاه، ممکن است پرنده دیگری آنها را رنگارنگ ببیند. گفته می شود، هیچ ۲ پرنده ای شبیه هم نیستند. اعتقاد بر این است که فقط چند پرنده، به عنوان مثال، قناری ها، می توانند رنگ آبی را ببینند.

۲. گربه ها

نوشته های مشابه
چشمان حیوانات مختلف چگونه می بینند؟

گربه‌ها نسبت به ما در نور ضعیف بینایی بهتری دارند. به طور کلی، جهان برای گربه‌ها بسیار مبهم‌تر از انسان‌ها به نظر می‌رسد، اما آن‌ها میدان دید وسیع‌تری دارند. برای مقایسه، ما می توانیم ۱۸۰ درجه اطراف خود را ببینیم، اما گربه ها ۲۰۰ درجه اطراف خود را می بینند.

۳. میگوی مانتیس

چشمان حیوانات مختلف چگونه می بینند؟

میگوی مانتیس یکی از پیچیده ترین چشم های شناخته شده را دارد: آنها تا ۱۶ گیرنده نوری دارند و فیلترهای آنها نور ماوراء بنفش را به رنگ های متمایز تقسیم می کند. با توجه به رنگارنگ بودن میگوها برای ما، فقط می توان تصور کرد که آنها برای سایر هم نوعان خود چگونه به نظر می رسند!

۴. بز

چشمان حیوانات مختلف چگونه می بینند؟

اگر تا به حال به یک بز نگاه کرده باشید، ممکن است متوجه چیز خاصی در چشمان آن شده باشید: بزها مردمک های مستطیلی شکل دارند. این مردمک به آنها اجازه می دهد تا دید عمقی و محیطی بهتری داشته باشند. مردمک های شکافته آنها همچنین میزان نوری که می گیرند را کنترل می کند و به آنها کمک می کند تا در تاریکی بهتر ببینند، اما در طول روز توسط خورشید کور نشوند.

۵. عقرب

چشمان حیوانات مختلف چگونه می بینند؟

عقرب ها اغلب ۲ چشم در جلو دارند، اما می توانند تا ۵ جفت چشم اضافی در پهلو داشته باشند. علیرغم داشتن چشم های بسیار، به نظر می رسد که چشمان آنها فقط می توانند تفاوت بین تاریکی و روشنایی و احتمالاً حرکت را درک کنند. گفته می شود، همه اینها بسته به گونه متفاوت است، برخی از عقرب ها اصلاً چشم ندارند!

۶. خفاش

چشمان حیوانات مختلف چگونه می بینند؟

علیرغم باور متداول، خفاش ها در واقع کور نیستند. درست است که آنها از گوش های خود برای یافتن غذا در فرآیندی به نام اکولوکاسیون استفاده می کنند، که به آنها امکان دید در تاریکی را می دهد، اما همچنان از چشمان خود برای فعالیت های روزانه و تعاملات استفاده می کنند. با این حال، آنچه خفاش واقعاً می بیند، بسته به گونه متفاوت است: بسیاری از آنها کاملاً کور رنگ هستند در حالی که برخی دیگر می توانند رنگ های خاصی را به لطف پروتئین در چشمان خود ببینند. برخی از آنها حتی می توانند رنگ قرمز را ببینند، رنگی که بسیاری از حیوانات اصلا نمی توانند ببینند.

۷. موش کور

چشمان حیوانات مختلف چگونه می بینند؟

چشم‌ برای موش کورها کاربرد زیادی ندارند، زیرا در زیر زمین زندگی می‌کنند، اما می‌توانند تفاوت بین روشنایی و تاریکی را تشخیص دهند. موش کورها البته چشم های خارجی دارند، اگر چه بسیار ریز هستند، ممکن است به آنها اجازه دیدن رنگ را بدهد. چشمان آنها تا حدی به نور آبی و زرد متمایل به سبز حساس است، که نشان می دهد آنها واقعا کور رنگ نیستند، اما نمی توانند قرمز را ببینند و مشخص نیست که آیا می توانند بین رنگ ها تفاوت قائل شوند یا خیر.

۸. خرگوش

چشمان حیوانات مختلف چگونه می بینند؟

مانند بسیاری از حیواناتی که تاکنون در مورد آنها صحبت کردیم، خرگوش ها نمی توانند رنگ قرمز را ببینند. خرگوش ها نیز مانند انسان ها در چشمان خود ناحیه مردمک دارند، اما تورفتگی ندارد که باعث می شود دید نویز داری داشته باشند. در نهایت، از آنجایی که گوش خرگوش ها در کناره های سر آنهاست، معمولاً به نسبت انسان جهات بیشتری را می بینند.

۹. ماهی مرکب

چشمان حیوانات مختلف چگونه می بینند؟

ماهی مرکب عظیم الجثه یکی از بزرگترین چشم ها را در قلمرو حیوانات دارد. دید آنها را می توان با دوربین دوچشمی مقایسه کرد. به لطف فتوفورها (اندام غده‌ای که به صورت لکه‌های درخشان روی حیوانات دریایی مختلف از جمله ماهی و سرپایان ظاهر می‌شود)، آنها می توانند نور تولید کنند تا به دیدن طعمه در تاریکی کمک کند.

۱۰. کرم ها

چشمان حیوانات مختلف چگونه می بینند؟

بسیاری از کرم‌ها، به‌ویژه کرم‌های خاکی، چشم ندارند، اما اینکه آنها می توانند ببینند یا نه، پیچیده است. آنها گیرنده های نوری دارند که به آنها اجازه می دهد تفاوت بین تاریکی و نور را تشخیص دهند. این به آنها کمک می کند تا تفاوت بین بالای زمین و زیر زمین را متوجه شوند.

روزیاتو

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا