دستمزد معروف ترین مدیران جهان چقدر است؟

شاخص اس‌اندپی ۵۰۰ یک شاخص بازار سهام است که عملکرد ۵۰۰ شرکت بزرگ عمومی که سهامشان در بازار بورس نیویورک معامله می شوند را اندازه می گیرد. بسیاری از باارزش‌ترین شرکت‌های جهان در فهرست اس‌اندپی ۵۰۰، فهرست شده‌اند.

موبنا-به همین دلیل، کنجکاو شدیم که ببینیم مدیر عاملان این شرکت های کلیدی چه درآمدی دارند. در اینفوگرافیک امروز، ما از داده‌های منتشر شده توسط وال استریت ژورنال برای معرفی پردرآمدترین مدیر عاملان شرکت های بزرگ در سال ۲۰۲۲ استفاده می‌کنیم و به بررسی درآمدهای آنها می‌پردازیم.

پردرآمدترین مدیر عاملان شرکت های بزرگ ایالات متحده

 

۲۰ مدیر عامل پردرآمد
درآمد مدیر عاملان شرکت های عضو اس‌اندپی ۵۰۰ نه تنها حقوق، بلکه پاداش ها، سود سهام و سایر درآمدهای جانبی را شامل می شود. در اینجا مدیر عاملان این شرکت ها که در سال گذشته بالاترین دستمزد را دریافت کردند و بخش‌هایی که به آنها تعلق دارند، آورده شده است.

پردرآمدترین مدیر عاملان شرکت های بزرگ ایالات متحده
پردرآمدترین مدیر عاملان شرکت های بزرگ ایالات متحده

 

ساندار پیچای، مدیر عامل شرکت آلفابت، با یک بسته پرداختی به ارزش حدود ۲۲۶ میلیون دلار، که بیش از ۸۰۰ برابر میانگین حقوق کارکنان گوگل بود، در صدر فهرست قرار گرفت. درآمد او شامل دستمزد سالانه ۲ میلیون دلاری، مبلغ ۶ میلیون دلار برای امنیت شخصی و سود سهام او به ارزش ۲۱۸ میلیون دلار بود.

پردرآمدترین مدیر عاملان شرکت های بزرگ ایالات متحده

در همین حال، درآمد مایکل راپینو، مدیرعامل لایو نیشن که بلیط فروشی کنسرت ها و رویداد‌های زنده را انجام می‌دهد، از تقریباً ۱۴ میلیون دلار در سال ۲۰۲۱ به ۱۳۹ میلیون دلار در سال ۲۰۲۲ رسید که شامل سود سهام ۱۱۶ میلیون دلاری نیز بود. شرکت های فناوری اپل و برادکام نیز از این قافله عقب نبودند. در حالی که درآمد تیم کوک، مدیر عامل اپل در سال ۲۰۲۲، ۹۹ میلیون دلار ارزش داشت، هاک تان، رئیس و مدیر عامل شرکت برادکام، ۶۱ میلیون دلار دریافت کرد.

دیگر مدیر عاملانی که به این لیست راه یافتند عبارتند از: پیتر زافینو، مدیرعامل بیمه جهانی AIG و تد ساراندوس و رید هستینگز، مدیران عامل نتفلیکس. در حالی که هستینگز سال گذشته ۱۰ میلیون دلار بیشتر از سال قبلش درآمد داشت، در ژانویه ۲۰۲۳ از این جایگاه کنار رفت.

نوسان درآمدی مدیر عاملان شرکت‌های اس‌اندپی ۵۰۰
در طول دهه گذشته، میانگین دستمزدی که به مدیر عاملان شرکت‌های بزرگ آمریکایی تعلق می‌گیرد دو برابر شده است.

پردرآمدترین مدیر عاملان شرکت های بزرگ ایالات متحده

 

در سال ۲۰۲۱، این رقم به ۱۴.۷ میلیون دلار رسید. با این حال، در سال ۲۰۲۲، درآمد متوسط مدیرعاملان برای اولین بار در یک دهه گذشته با کمی کاهش به ۱۴.۵ میلیون دلار رسید.

در سال ۲۰۲۲، کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) قوانین افشای جدیدی را برای شرکت‌ها معرفی کرد تا سودهای سهام مدیر عاملان را که در طول زمان به آنها تعلق می گیرد را شفاف سازی کنند، که درآمد واقعی پرداخت شده، نامیده می‌شود.

پردرآمدترین مدیر عاملان شرکت های بزرگ ایالات متحده
پردرآمدترین مدیر عاملان شرکت های بزرگ ایالات متحده

 

گزارش وال استریت ژورنال فاش کرد که بسیاری از پردرآمدترین مدیر عاملان شرکت های فهرست اس‌اندپی ۵۰۰، در سال ۲۰۲۲ بسته های حقوقی بسیار کمتری را به دلیل نوسانات بازار دریافت کردند. به عنوان مثال، ساندار پیچای در نهایت حدود ۱۱۶ میلیون دلار دریافت کرد زیرا ارزش سهام آلفابت در گذر زمان کاهش یافت. به طور مشابه،  مایکل راپینو تقریباً ۳۶ میلیون دلار دستمزد دریافت کرد، اگرچه سود سهام او تا پنج سال دیگر ادامه خواهد داشت.

روزیاتو

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا