توصیه‌های طب ایرانی برای پیشگیری از فراموشی و آلزایمر

پزشک و متخصص طب ایرانی، اصلاح سبک زندگی بر اساس منابع طب ایرانی را از جمله مهم‌ترین راهکارها برای پیشگیری از فراموشی و آلزایمر دانست و گفت: بهتر است تنقلات مضر را از برنامه غذایی خود حذف کنیم.

موبنا-دکتر سجاد صادقی – پزشک و متخصص طب ایرانی با اشاره به افزایش بیماری فراموشی و آلزایمر در جامعه امروز و لزوم تفکیک این دو بیماری، گفت: وقتی صحبت از آلزایمر می‌کنیم یعنی یک بیماری مغزی پیشرونده که عمدتاً در سنین بالا یعنی ۶۰- ۶۵ به بالا اتفاق می‌افتد و کارکردهای ذهنی مغز مثل قدرت تصمیم گیری، قضاوت و… را مختل می‌کند.

وی با بیان اینکه فراموشی می‌تواند علامت شروع یک بیماری مثل آلزایمر یا بیماری‌های دیگر مثل افسردگی و اضطراب یا حتی مشکلاتی مثل کم کاری تیروئید یا کمبود برخی ویتامین‌ها مثل آهن باشد، افزود: علائم فراموشی مشخص است؛ مثلاً زمانی که فرد در بخاطر سپردن اسامی اشخاص و به یاد آوردن شماره تلفن‌هایی که قبلا در حفظ و یادآوری آن‌ها مشکلی نداشت، دچار مشکل شده و سیر فراموشی روز به روز بیشتر شود؛ به ویژه اگر در خانواده و اقوام درجه یک بیمار آلزایمری داشته باشد نیاز به پیگیری و مراجعه به پزشک دارد.

این پزشک متخصص طب ایرانی تصریح کرد: زمانی که احساس کردید دچار فراموشی می‌شوید باید آرامش خود را حفظ کنید و پزشکان هم در بکار بردن اصطلاح آلزایمر، مقداری احتیاط کنند چون زمانی که برچسب آلزایمر را به بیمار می‌ زنیم، فرد دچار تشویش و اضطراب شده و ممکن است بیماری تشدید شود.

صادقی در خصوص راهکارهای طب ایرانی در درمان آلزایمر اظهار داشت: طب ایرانی عمدتا سلامت‌ محور است چه در پیشگیری و چه درمان بیماری آلزایمر و این نکته مهمی است که هرچه زودتر برای پیشگیری و درمان آلزایمر اقدام شود، موفقیت آن بیشتر است. افرادی که در سنین جوانی یا میانسالی علائمی از آلزایمر را مشاهده می‌کنند، باید سریع به پزشک مراجعه کنند. متاسفانه آلزایمر در مراحل پیشرفته درمان استانداردی ندارد و بیشتر بر روی کنترل علائم بیمار تمرکز می‌شود.

وی با بیان اینکه در طب‌ ایرانی سبک ‌زندگی برای افراد سالم، مبتلایان فراموشی و همچنین در معرض بیماری آلزایمر بسیار اهمیت دارد، گفت: در مرحله اول تنظیم خواب، امری ضروری است؛ به ویژه خواب شبانه برای عملکرد مغز مهم است و افراد باید حتی‌الامکان از ساعت ۱۰ شب، استراحت کنند؛ البته خواب بعد از ظهر، بعد از غذا و در هنگام غروب آفتاب، برای عملکرد مغز و سایر اعضای بدن ضرر دارد.

وی با اشاره به اهمیت فعالیت بدنی در سلامت، یادآور شد: اگر سالمندان ورزش کنند، کارکردهای ذهنی‌شان افزایش پیدا می‌کند. متأسفانه در جامعه ما، مقداری ورزش کمرنگ شده و بیماری‌ های مختلف در حال شیوع است. همچنین کنترل استرس در پیشگیری از بسیاری از بیماری ها از جمله آلزایمر و فراموشی، اهمیت زیادی دارد؛ چون زمانی که آرامش داشته باشیم، حضور ذهن بیشتری و یادگیری بهتری هم داریم.

صادقی تصریح کرد: برخی پرهیزها برای افرادی که در معرض فراموشی و یا آلزایمر قرار دارند در منابع طب ایرانی مانند پرهیز از مصرف ترشیجات وجود دارد؛ البته پیاز و سیر هم با وجود اینکه بسیار خوب هستند اما مصرف خام آن‌ها برای کسانی که فراموشی دارند، مفید نیست. همچنین کسانی که طبع سردی دارند باید از سردیجات مثل ماست، دوغ، آب سرد، خیار و گوجه فرنگی پرهیز کنند. همچنین مصرف فست فود و خوراکی‌هایی که حاوی مواد نگه‌دارنده هستند، برای عملکرد مغز و سایر اعضای بدن مضر است.

وی با بیان این‌که بهتر است تنقلات مضر را از برنامه غذایی خود حذف کنیم، گفت: مویز به عنوان یک خوراکی مقوی مغز می‌تواند به ویژه برای کودکان و کسانی که زیاد از مغزشان کار می‌کشند، جایگزین تنقلات بازاری شود. زنجبیل هم مقوی حافظه است؛ البته افرادی که گرم مزاج هستند یا حملات آسمی دارند و یا داروهای ضد انعقاد خون مصرف می‌کنند، نباید از زنجبیل استفاده کنند. مربای گل سرخ نیز می‌تواند به کاهش اضطراب و تنش‌ها و افزایش حافظه کمک کند. خوراکی‌هایی مثل حریره بادام به همراه هل و دارچین و پودر گل سرخ نیز بسیار برای حافظه مفید است.

ایسنا

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا