کدام سرطان در افراد زیر ۵۰ سال قربانی می‌گیرد؟

در طول سه دهه از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۹، افزایش نگران‌کننده تقریبا ۸۰ درصدی در تشخیص سرطان در بین افراد زیر ۵۰ سال مشاهده شده و اکثر موارد ثبت شده در سال ۲۰۱۹ مربوط به سرطان سینه بوده است.

موبنا-به نقل از هلث، به گفته محققان، سریع‌ترین افزایش در سه دهه گذشته در تعداد موارد ابتلا به سرطان نای و پروستات ثبت شده، در حالی که تعداد ابتلا به سرطان‌های کبد ثبت شده در افراد زیر ۵۰ سال کمتر از ۳ درصد کاهش یافته است.

گروهی به رهبری ژو لی از دانشکده پزشکی دانشگاه ژجیانگ چین در بریتانیا برای تجزیه و تحلیل خود، از نسخه ۲۰۱۹ مجموعه مطالعاتی «بار جهانی بیماری» استفاده کردند که شامل داده‌های جمع‌آوری شده بین سال‌های ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۹ برای ۲۹ نوع سرطان در ۲۰۴ کشور متمرکز بر افراد ۱۴ تا ۴۹ ساله بود. بر اساس این گزارش، در مجموع ۳.۲۶ میلیون تشخیص سرطان جدید در سال ۲۰۱۹ در میان این افراد ایجاد شده که نسبت به سال ۱۹۹۰ افزایش ۷۹ درصدی داشته است.

بهبود تشخیص زودهنگام

محققان حدس می‌زنند که افزایش مشاهده شده می‌تواند با بهبود تشخیص زودهنگام در کشورهای صنعتی مرتبط باشد اما مهمتر از همه، رژیم غذایی ناسالم، مصرف الکل و دخانیات، ورزش نکردن، چاقی و قند خون بالا است که علاوه بر عوامل ژنتیکی نقش داشتند.

پزشکان بر اساس تجزیه و تحلیل خود پیش‌بینی کردند که تعداد موارد جدید سرطان و مرگ و میرهای مرتبط با آن در میان افراد زیر ۵۰ سال در سراسر جهان تا سال ۲۰۳۰ به میزان ۳۱ درصد در تشخیص و ۲۰ درصد منجر به مرگ افزایش خواهد یافت و افراد بالای ۴۰ سال بیشترین میزان را خواهند داشت.

تنها نگاهی به توسعه بین سال‌های ۱۹۹۰ و ۲۰۱۹ نشان می‌دهد که در گروه سنی مورد مطالعه، عمدتا افراد ۴۰ تا ۴۹ ساله تحت تاثیر قرار می‌گیرند.

محققان اشلی همیلتون و هلن کولمن از دانشگاه کوئینز بلفاست در تفسیر ضمیمه‌ای، معرفی اقدامات تشخیص زودهنگام هدفمند برای این گروه سنی را پیشنهاد کرده‌اند.

برای همیلتون و کلمن، نتایج مطالعه درک سرطان‌های تشخیص داده شده در گروه‌های سنی جوان‌تر چالش برانگیز بود. آنان نوشتند که اقدامات پیشگیری و تشخیص زودهنگام همچنین شناسایی راهبردهای درمانی بهینه ضروری است و بیماران جوان نیازهای مراقبت و حمایت متفاوتی دارند.

مرگ و میر زیر ۵۰ سال

به‌طور کلی، بیش از یک میلیون نفر زیر ۵۰ سال بر اثر سرطان در سال ۲۰۱۹ جان خود را از دست دادند که تقریبا این رقم نسبت به سال ۱۹۹۰ به میزان ۲۸ درصد افزایش یافته است؛ سرطان‌های سینه، نای، ریه، کولورکتال و معده بیشترین مرگ و میر را به خود اختصاص داده‌اند و مرگ و میر ناشی از سرطان کلیه و تخمدان بیشترین افزایش را داشته است.

از نظر جغرافیایی، بالاترین میزان سرطان در آمریکای شمالی، استرالیا و اروپای غربی مشاهده شده است اما کشورهای با درآمد پایین تا متوسط نیز شاهد افزایش تعداد موارد، به ویژه در میان زنان بودند.

به گفته محققان به دلیل کیفیت متفاوت داده‌های ثبت سرطان در کشورهای مختلف، ممکن است موارد سرطان ثبت نشده یا تشخیص داده نشده وجود داشته باشد.

این یافته‌ها همچنین برای همه کشورهای جهان به‌طور یکسان قابل اجرا نیست و ولکر آرنت از مرکز تحقیقات سرطان آلمان (DKFZ) که در این تحقیق شرکت ندارد، می‌گوید: «هیچ افزایشی در تعداد موارد جدید سرطان در افراد زیر ۵۰ سال در آلمان در ۲۰ سال گذشته مشاهده نشده است».

آرندت با اشاره به افزایش تشخیص‌ها می‌گوید حتی در کشوری که تعداد موارد ابتلا به سرطان به‌طور کلی افزایش نمی‌یابد، تعداد انواع خاصی از سرطان از جمله سرطان پوست، سینه، پروستات و تیروئید در گروه سنی بین ۱۵ تا ۴۹ سال در حال افزایش است.

ایسنا

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا