کشف شمشیرهای دو هزارسالۀ رومی در گردهمایی فلزیاب‌ها

دو شمشیر رومی فوق‌العاده کمیاب در کاتس‌وُلدز انگلستان حین یک گردهمایی بزرگ فلزیابی کشف شده است. این نوع شمشیرها دو هزار سال قبل توسط سواره‌نظام ارتش روم مورد استفاده قرار می‌گرفتند.

موبنا- بر اساس بیانیه مطبوعاتی شورای منطقه کاتسوُلدز، دو شمشیر سواره نظام رومی به همراه غلاف و تجهیزات چوبی آن‌ها پیدا شده‌اند. همچنین یک کاسه‌ی شکسته از جنس آلیاژ مس نیز همراه آن‌ها کشف شد.

تجهیزات چوبی توسط یک جویندۀ آماتور به نام گلِن مانینگ طی یک گردهمایی بزرگ فلزیابی در شمال کاتسوُلدز کشف شدند. این گردهمایی‌ها توسط مسئولان منطقه‌ای ترتیب داده می‌شوند تا افراد آماتور و علاقمند به باستان‌شناسی بتوانند در جستجوی آثار باستانی نقش ایفا کنند.

پروفسور سایمون جیمز از دانشگاه لستر این شمشیرها را ارزیابی کرده و گفته است آن‌ها شمشیرهای مربوط به دوران میانی امپراتوری روم هستند که معمولاً به آن‌ها اسپاتا (Spatha) می‌گویند.

پروفسور سایمون جیمز معتقد است از این شمشیرها حدود دهه ۱۶۰ میلادی در دنیای روم تا اواخر قرن دوم و سوم پس از میلاد استفاده می‌شده است.

طول این شمشمیرها نشان‌دهنده‌ی این است که برای استفاده روی اسب در نظر گرفته شده بودند. داشتن چنین سلاح‌هایی برای غیرنظامیان و حمل آن‌ها برای سفر، غیرقانونی نبود، چون آن زمان، راهزنی در استان‌های رومی شایع بود.

پروفسور جیمز می‌گوید: «از نظر تشابهات، نمی‌توانم به کشف بیش از یک شمشیر در شرایط مشابه از بریتانیای رومی فکر کنم. نزدیک‌ترین چیزی که به ذهنم می‌رسد یک جفت شمشیر مشابه است که در کانتربری یافت شد، همراه صاحبان‌شان که رو به شکم در گودالی داخل دیوارهای شهر دفن شده بودند. واضح بود یک خاکسپاری مخفیانه است.»

شمشیر،اخبار گوناگون،خبرهای گوناگون

پل هاجکینسون، عضو شورا، درباره این کشف گفته است: «این کشف جدید نشان می‌دهد کاتسوُلدز دارای چه تاریخ فوق‌العاده کهنی است. مردم می‌پرسند رومی‌ها برای ما چه کرده‌اند؟ خب، آن‌ها نمونه‌های شگفت‌انگیز از سلاح‌هایی را به ما دادند که تقریباً ۲۰۰۰ سال پیش از آن‌ها استفاده میشد، زمانی که Cirencester دومین شهر بزرگ بریتانیا بود. این واقعاً یک یافته‌ی باستان‌شناسی مهم است و من بی‌صبرانه منتظرم تا مردم آن را در سال‌های آینده در موزه بینند.»

کِرت آدامز، متصدی یافته‌ها، بلافاصله پس از این کشف، شمشیرها و اقلام دیگر را برای نگهداری به موزه‌ی کورینیوم در Cirencester برد. قرار است با استفاده از اشعه‌ی ایکس، تجزیه و تحلیل‌های بیشتری روی شمشیرها انجام شود.

ممکن است در محل کشف این شمشیرها در قسمت شمالی Cotswolds یک ارزیابی باستان‌شناسی در مورد شرایط یافته شدن شمشیرها انجام شود، چون مورخان هنوز در مورد چگونگی دفن آن‌ها در جایی که پیدا شدند، مطمئن نیستند.

شمشیر،اخبار گوناگون،خبرهای گوناگون

 

فرادید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا