ماجرای دستمزد ۸ میلیاردی اعضای هیأت مولدسازی چیست؟

یک ادعا درباره ی تعیین دستمزد نجومی برای اعضای هیأت مولدسازی جنجال برانگیز شده است. احمد توکلی، رئیس هیأت مدیره ی سازمان دیده‌ بان شفافیت و عدالت و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام مدعی شده اعضای هیئت ۷ نفره ی مولدسازی هر یک ۸ میلیارد تومان حق الزحمه خواهند گرفت، ادعایی که با واکنش وزیر اقتصاد و سازمان خصوصی سازی مواجه شد.

موبنا-توکلی طی نامه ای هشدار داد:

شگفت‌آور آنکه مصوبه، برای زحمات طاقت­فرسایی که در پایمال کردن اصول قانون اساسی، سلب حقوق اساسی ملت و بی‌اعتنایی به مقامات و نهادهای کشور و شکایت از همه منتقدان خود، برای خود دستخوشی در نظر می‌گیرند. مصوبه‌ این حق­الزحمه را تا ۵ درصد از منابع حاصل از زمین فروشی تعیین کرده است.

مثلاً امسال که طبق قانون بودجه قرار است ۱۰۸ هزار میلیارد تومان از زمین فروشی حاصل شود، هیئت می‌تواند برای خود و امربران خود تا ۵۴۰۰ میلیارد تومان حق­الزحمه تعیین کند! فرض را بر این می‌گذاریم که روئین­تنان، مدیران ضعیف‌نواز هستند و ۹۰ درصد این حق­الزحمه را به امربران می‌دهند و خود فقط ۱۰ درصد آن را می‌گیرند. در این صورت؛ به هر یک از۷ صاحب‌منصب عضو هیئت برای، ۲۴ جلسه در کل سال ۱۴۰۲، مبلغ ۸ میلیارد تومان حق­الزحمه می‌دهند!! به نظر شما اندکی زیاد نیست؟!

از این هفت نفر می‌پرسم، چگونه می‌خواهید نزد مردمی که برای پولِ پیشِ خانه این­در و آن­در می‌زنند و ناامید بازمی‌گردند از این تصمیمات بی‌اساس و غیرعلمی و ظالمانه که فقیران را فقیرتر و اغنیا را غنی‌تر می‌سازد دفاع کنید؟

ماجرای دستمزد ۸ میلیاردی اعضای هیأت مولدسازی چیست؟

این ادعا واکنش وزیر اقتصاد، احسان خاندوزی را در پی داشت. او اظهارات احمد توکلی تکذیب کرد و خواستار ورود دستگاه قضا به این موضوع شد.

خاندوزی در گفتگویی با خبرگزاری ایرنا، در توضیح ادعا‌ی مطرح شده درباره ی حق‌ الزحمه ی اعضای هیات مولدسازی، ضمن تکذیب و خلاف واقع دانستن این ادعا، اظهار کرد: مبلغ مورد اشاره در قانون طبق آیین‌نامه اجرایی موجود، صرف پرداخت هزینه‌های مربوط به اجرای قانون مولدسازی شده و فهرست هزینه‌کرد آن طبق قانون هر ۶ ماه افشا می‌شود و به هیچ عنوان پرداختی برای اعضای هیات مولدسازی در آن در نظر گرفته نشده است.

وی تاکید کرد: از دستگاه قضایی انتظار داریم در ارتباط با ادعای نادرست مطرح شده مبنی بر دریافت دستمزد توسط هیات ۷نفره مولدسازی ورود و نتیجه بررسی خود را فوراً به افکار عمومی اعلام کند.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه این هیات نه دریافتی داشته و نه خواهد داشت، تصریح کرد: این ادعا مصداق بارز خلاف‌گویی و اخلال در امنیت روانی جامعه است.

همچنین سازمان خصوصی سازی نیز با انتشار بیانیه ای طولانی، ضمن تکذیب ادعای احمد توکلی و ارائه ی توضیحاتی در این خصوص، تأکید کرد این سازمان حق پیگیری قضایی ادعای وی علیه طرح مولدسازی را محفوظ می داند.

روزیاتو

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا