رونمایی پژو از نسل سوم کراس اوور کامپکت ۳۰۰۸ (+عکس)

پژو از نسل سوم کراس اوور کامپکت ۳۰۰۸ پس از ۷ سال در اروپا رونمایی کرد. پژو ۳۰۰۸ اولین بار در سال ۲۰۰۷ روی خط تولید رفت و تا کنون ۲ نسل و چند فیس لیفت از آن ارائه شده بود که با معرفی نسل سوم دوران جدیدی برای این محصول آغاز خواهد شد زیرا کاملا با مدل های قبلی متفاوت است.

موبنا – فناوری های کابین جدید و پیشرانه الکتریکی مهمترین ویژگی های ۳۰۰۸ جدید هستند که در تریم E-3008 پیش روی مشتریان قرار می گیرد. این محصول براساس پلتفرم جدید STLA Medium استلانتیس توسعه یافته است.

رونمایی پژو از نسل سوم کراس اوور کامپکت

در بخش پیشرانه، پژو ۳۰۰۸ جدید میزبان تنوع بالایی است. اولین مدل که براساس معماری ۴۰۰-ولت شکل گرفته از بسته باتری نیکل-منگنز-کبالت با ظرفیت ۷۳ کیلووات ساعت استفاده می کند و مجهز به یک موتور الکتریکی مرتبط با محور جلو است. میزان خروجی پیشرانه ۲۱۰ اسب بخار و گشتاور ۳۴۳ نیوتن متر است.

برد حرکتی این تریم حدود ۵۲۵ کیلومتر پیش بینی شده است.

تریم بعدی به ۲ موتور الکتریکی مجهز است اما از همان بسته باتری ۷۳ کیلووات ساعت استفاه می کند. موتور مرتبط با محور جلو نیز دقیقا همانند تریم قبلی است اما یک موتور الکتریکی دیگر به محور عقب اضافه شده که ۱۱۱ اسب بخار خروحی و ۱۶۶ نیوتن متر گشتاور را وارد چرخه عملکرد خودرو می کند. بدین ترتیب مجموع خروجی برابر با ۳۲۰ اسب بخار محاسبه شده است.

برد حرکتی پیش بینی شده برای پژو ۳۰۰۸ با دو موتور الکتریکی همان ۵۲۵ کیلومتر مانند مدل تک موتور است. اما چگونه میزان مصرف ۲ موتور با یک موتور برابر محاسبه شده است؟! در پاسخ باید گفت که موتور عقب با توجه به انتخاب نوع رانندگی از مدار خارج می شود و پژو ۳۰۰۸ دو موتور می تواند در این شرایط از همان تک موتور جلو برای حرکت استفاده کرده و در مصرف انرژی صرفه جویی کند.

یک تریم برد طولانی نیز برای پژو ۳۰۰۸ جدید درنظر گرفته شده که از بسته باتری ۹۸ کیلووات ساعت و موتور الکتریکی جلو با ۲۳۰ اسب بخار خروجی و گشتاور ۳۴۳ نیوتن متر استفاده می کند. برد حرکتی این تریم حدود ۷۰۰ کیلومتر است. نسخه ۲ موتور الکتریکی با این بسته باتری قوی تولید نخواهد شد.

طبیعتا در نسخه مجهز به ۲ موتور الکتریکی امکان انتخاب وضعیت رانندگی با سامانه تمام چرخ محرک فراهم است که کیفیت رانندگی بالاتر و البته جذاب تری را برای ۳۰۰۸ جدید تضمین می کند اما یک محدودیت هم وجود دارد! زیرا این سامانه فقط تا سرعت ۱۳۵ کیلومتر برساعت در وضعیت فعال باقی خواهد ماند.

باتری پژو ۳۰۰۸ جدید را می توان با پورت AC یا DC شارژ کرد. شارژر استانداردی که همراه خودرو ارائه می شود از نوع ۱۱ کیلوواتی است اما مشتریان در حالت آپشن می توانند نمونه ۲۲ کیلوواتی را در اختیار داشته باشند.

پژو ئی-۳۰۰۸ جدید مجهز به یک پورت دی سی در قسمت جلو است که امکان شارژ سریع ۱۶۰ کیلوواتی را فراهم می کند. بدین ترتیب طی ۳۰ دقیقه ظرفیت باتری از ۲۰ به ۸۰ درصد آن می رسد.

پلتفرم الکتریکی STLA Medium استلانتیس امکان شارژر ریورز را نیز برای پژو ئی-۳۰۰۸ فراهم کرده است که بدین ترتیب می توان برای وسایل برقی منزل تا ۳ کیلووات و ۱۶ امپر تامین برق کرد.

همچنین این کراس اوور کوچک مجهز به یک فناوری با نام شارژ هوشمند V1G است که با توجه به مدیریت هزینه شارژ برای مالک در بازه های زمانی مختلف می تواند هزینه های شارژ را تا حد امکان کاهش دهد.

بازیابی انرژی گرمایی حاصل از عملکرد ترمزها برای افزایش توان باتری نیز مدنظر پژو قرار داشته اما جزئیات عملکرد این سامانه را به طور دقیق مشخص نکرده است.

در رابطه با طراحی همچنان شاهد اثر پنجه های شیر با تزئینات ال ئی دی در قسمت دماغه و تداوم این رد تا چراغ های اصلی جلو هستیم که منظره زیبا و غیر تکراری را ایجاد کرده است. آن هم در شرایطی که این روزها اکثر کمپانی ها از هدلایت های بسیار باریک برای محصولات خود استفاده می کنند و فضا به نوعی تکراری شده است.

رونمایی پژو از نسل سوم کراس اوور کامپکت

خودرو از منظر ابعاد برابر با ۴۵۴۰ میلیمتر در طول، ۱۸۹۰ میلیمتر در عرض و ۱۶۴۰ میلیمتر در ارتفاع توسعه یافته است.

جلوپنجره بدون فریم و لوگوی پژو منظره زیبایی را در هماهنگی باهم شکل داده اند.

در نمای عقب پژو ئی-۳۰۰۸ چراغ های اصلی مجهز به فناوری پیکسل ال ئی دی اختصاصی پژو هستند که در واقع نوردهی تطبیقی را به ویژگی های این کراس اوور افزوده است.

در فضای داخل کابین، اولین عنصر اثرگذار بر مخاطب قطعا نمایشگر خمیده ۲۱ اینچی با نام اختصاصی آی-کاکپیت پژو خواهد بود. البته تمامی تریم ها به این نمایشگر یکپارچه مجهز نیستند و این آپشنی برای تریم پرچمدار است.

در تریم Allure از دو نمایشگر دیجیتال ۱۰ اینچی دیجیتال استفاده شده است.

گرم کن صندلی به عنوان آپشن استاندارد در تمامی تریم ها ارائه می شود. صندلی های جلو دارای استاندارد و تاییدیه AGR هستند که در واقع نشانی از اتحادیه پزشکان و درمانگران آلمانی است که در زمینه دردهای کمر و پیشگیری از آن تحقیق و فعالیت دارند.

امکاناتی شامل تهویه، ماساژ و بالشتک های تطبیقی جانبی با توجه به سایز سرنشین به عنوان آپشن مستلزم پرداخت هزینه اضافی برای صندلی های جلو در نظر گرفته شده است.

ظرفیت قسمت بار پژو ئی-۳۰۰۸ برابر با ۴۷۰ لیتر است در تریم مجهز به سامانه تمام چرخ محرک است. در تریم تک موتور الکتریکی این حجم برابر با ۵۲۰ لیتر محاسبه شده است. ۱۷ فضای ذخیره سازی متنوع با ظرفیتی حدود ۳۴ لیتر در کابین وجود دارد.

نسل سوم کراس اوور جمع و جور پژو در کارخانه استلانتیس واقع در سوشو فرانسه تولید خواهد شد. تحویل خودرو به مشتریان در اروپا و سایر بازارها از اواخر سال جاری میلادی آغاز می شود.

پژو ئی-۳۰۰۸

 منبع: عصرایران

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا