ممنوعیت استفاده از نقاب در مدارس مصر

وزارت آموزش و پرورش مصر در تصمیمی تازه، پوشیدن نقاب یا روبنده برای دختران را در مدارس این کشور ممنوع و پوشاندن موی سر و استفاده از روسری را اختیاری اعلام کرد.

موبنا-دولت مصر از ممنوعیت پوشیدن نقاب در مدارس این کشور در سال تحصیلی جدید که حدود دو هفته دیگر آغاز می‌شود، خبر داد.

در بیانیه وزارتخانه آموزش و پرورش مصر تصریح شده است: «لازم است حجابی که دانش‌آموز به میل خود انتخاب می‌کند، چهره او را نپوشاند و هر نوع پوشش موی سر منعی نخواهد داشت. مشروط به اینکه از رنگی که اداره آموزش و پرورش اعلام کرده، استفاده شده باشد.»

ممنوعیت پوشیدن نقاب و اختیاری شدن روسری در مدارس مصر

در این رابطه رضا حجازی، وزیر آموزش و پرورش مصر با تاکید بر اینکه پوشش مو اختیاری است، گفت: «پوشش نباید چهره دانش‌آموزان دختر را مبهم کند». او افزود، هر مدلی که در تناقض با پوشش طبیعی موی دانش‌آموزان دختر باشد، نیز ممنوع است.

حجازی همچنین اظهار داشت، رنگ لباس دانش‌آموران دختر که توسط اداره آموزش و پرورش مربوطه انتخاب می‌شود نیز باید رعایت شود.

ممنوعیت پوشیدن نقاب و اختیاری شدن روسری در مدارس مصر

وزیر آموزش و پرورش مصر افزود: «اولیای دانش‌آموز باید از انتخاب دخترش برای نوع و رنگ لباس آگاه باشد و انتخاب دانش‌آموز دختر باید بدون فشار یا اجبار شخص یا نهادی غیر از ولی و با میل و اراده خودش باشد».

این وزارتخانه به ادارات تابعه خود دستور داده است تا بررسی کنند و مطمئن شوند که ولی دانش‌آموز نسبت به نوع پوشش آن‌ها در مدارس مطلع است.

ممنوعیت پوشیدن نقاب و اختیاری شدن روسری در مدارس مصر

در خصوص تعیین رنگ لباس، این وزارتخانه خاطرنشان کرده است که هیئت مدیره مدرسه با هماهنگی هیئت امناء، اولیاء و مربیان، رنگ لباس فرم مناسب مدرسه را برای دانش‌آموزان دختر و پسر تعیین می‌کند و تصمیم صادر شده توسط اداره ذی صلاح آموزش و پرورش تأیید می‌شود.

ممنوعیت پوشیدن نقاب و اختیاری شدن روسری در مدارس مصر

به تازگی دولت فرانسه نیز پوشیدن «عبایه» یا همان چادر عربی را در مدارس خود ممنوع اعلام کرد. علاوه بر عبایه، «قمیص» پیراهن بلند مردانه نیز که مردان در کشورهای عربی می‌پوشند، در مدارس فرانسه ممنوع شده است.

روزیاتو

دکمه بازگشت به بالا