مقایسه روسیه و کره شمالی

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی برای دیدار با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه وارد این کشور شد، دیداری که احتمالاً بر تمایل روسیه به خرید مهمات کره ای برای پر کردن ذخایر تخلیه شده از جنگ در اوکراین متمرکز خواهد بود.

موبنا-دیدار با پوتین نخستین دیدار کیم با یک رهبر خارجی از زمان بسته شدن مرزهای کره شمالی در ژانویه ۲۰۲۰ خواهد بود. این دو اولین بار در آوریل ۲۰۱۹، دو ماه پس از فروپاشی دیپلماسی هسته ای کیم با دونالد ترامپ، رئیس جمهور وقت آمریکا، دیدار کردند.

ولادیمیر پوتین و کیم جونگ اون در شهر بندری ولادی ووستوک روسیه با یکدیگر دیدار خواهند کرد و این دیدار می تواند برای غرب دردسرساز باشد. به گفته سرگئی رادچنکو، کارشناس روابط بین الملل، اگر این دیدار طبق گزارش ها پیش برود، کاملاً غیر منتظره خواهد بود.

وی در این باره گفته است: «مساله مورد بحث این است که آیا کره شمالی به روسیه سلاح می فرستد یا خیر. اگر این کار را انجام دهد، یک اتفاق نسبتاً مهم با پیامدهایی برای جنگ در اوکراین خواهد بود».

بسیاری از کارشناسان در مورد اتحاد جدیدی که ممکن است از این نشست شکل بگیرد، گمانه زنی کرده اند، اما رادچنکو می گوید که او نسبت به تشکیل اتحادی بین روسیه و کره شمالی تردید دارد.

نوشته های مشابه

روزنامه مسکو تایمز اوایل سال جاری میلادی گزارش داد که کره شمالی در حال فروش گلوله های توپخانه به روسیه و تقویت توان هسته ای کشور است؛ ترسی که مقامات آمریکایی پیش از نشست آتی رهبران این کشور آن را حس می کردند. کاخ سفید پیش از این هشدار داده بود که مذاکرات تسلیحاتی میان کره شمالی و روسیه “فعالانه در حال پیشرفت” است.

کارشناسان گفته اند که سلاح های تولید شده توسط کره شمالی با مهمات دوران شوروی سابق سازگاری دارند. کی یر ژیل، مدیر پژوهشی مرکز تحقیقات مطالعات مناقشه، به روزنامه سان گفته است که نشست پیش رو معیاری برای وضعیت جدید روسیه است. او در این باره گفته است: «روسیه به دنبال سلاح است و در میان کشورهای شبیه خود می چرخد و از همه آن ها می خواهد دلالی باشند که خواسته های کرملین را تغذیه کند. پوتین ممکن است مهمات بیشتری برای بمباران اوکراین در آن سوی مرزهای روسیه، هفت منطقه زمانی دورتر، به دست آورد، در حالی که کره شمالی می تواند فناوری تسلیحاتی برای برنامه های تهاجمی خود در شرق دور، یا انرژی یا غذا برای تقویت اقتصاد خود به دست آورد».

کره شمالی حدود ۶,۵۰۰ تانک و نزدیک به ۳,۰۰۰ راکت MLRS و تقریباً ۳۰ کلاهک هسته ای در اختیار دارد. از سوی دیگر روسیه دارای ۵,۸۸۹ کلاهک هسته ای، ۱۲,۵۰۰ تانک و تقریبا ۴,۰۰۰ راکت MLRS است. اما اگر روسیه تلاش کند از این کشور منزوی مهمات بخرد، قطعنامه های سازمان ملل را – که روسیه با آن موافقت کرده است – نقض خواهد کرد.

و ژیل به این موضوع اشاره می کند که هر دو رهبر در مورد امنیت خود پارانوید هستند: « کیم ترجیح می دهد که با هواپیما سفر نکند – بنابراین مناسب است که نوار کوچکی از مرز بین دو کشور وجود داشته باشد که او بتواند با قطار از آنجا به روسیه برود».

گفته می شود قطاری که کیم به روسیه می برد مملو از مشروبات الکلی و زنان رقصنده است. قطار سبز تیره کیم با ۲۱ واگن، و لوله کشی زرد رنگ، دارای پنجره های مات است تا هویت افراد سوار بر قطار را پنهان کند. هر واگن کاملا ضد گلوله است که باعث می شود قطار رهبر کره شمالی هزاران کیلوگرم سنگین تر و کندتر از حد متوسط باشد. تخمین زده می شود که این قطار به حداکثر سرعت ۶۰ کیلومتر بر ساعت برسد و حتی کندتر نیز حرکت کند تا رهبر کره شمالی و مهمانانش از مزایای نسخه قطار سریع السیر شرق خود لذت ببرند.

روزیاتو

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا