مبتلایان به درماتیت آتوپیک در معرض خطر ابتلا به التهاب روده هستند

به گفته محققان، التهاب و فاکتورهای ایمنی مرتبط با درماتیت آتوپیک در افراد مبتلا به انواع بیماری های خودایمنی هم دیده می شود که به دلیل وجود عوامل ژنتیکی و محیطی مشترک است.

موبنا- به نقل از مدیکال نیوز، محققان دانشگاه پنسیلوانیا دریافته اند که هم کودکان و هم بزرگسالان مبتلا به درماتیت آتوپیک با افزایش خطر ابتلاء به بیماری التهابی روده روبرو هستند.

این خطر بسته به سن، شدت درماتیت آتوپیک و نوع بیماری التهابی روده متفاوت است.

حدود ۲۲۳ میلیون نفر در سراسر جهان مبتلا به درماتیت آتوپیک هستند- یک بیماری مزمن پوستی که باعث خشکی، خارش و بثورات پوستی می‌شود.

از این تعداد، حدود ۴۳ میلیون کودک ۱ تا ۴ ساله هستند.

درماتیت آتوپیک شایع‌ترین نوع اگزما است و از آنجایی که با التهاب همراه است، تحقیقات قبلی نشان داده است که افراد مبتلا به این بیماری پوستی در معرض خطر بیشتر بیماری‌های قلبی، آسم، بیماری مزمن کلیوی، و بیماری‌های خودایمنی مانند روماتوئید آرتریت، بیماری سلیاک و دو نوع بیماری التهابی روده یعنی بیماری کرون و کولیت اولسراتیو هستند.

بیماری التهابی روده اصطلاحی برای دو بیماری (کولیت اولسراتیو و بیماری کرون) است که با التهاب مزمن دستگاه گوارش مشخص می‌شود.

این یک بیماری خودایمنی است، به این معنی که سیستم ایمنی بدن بافت‌های سالم دستگاه گوارش را به عنوان چیزی خارجی اشتباه می‌گیرد و باعث حمله آن می‌شود.

به گفته دکتر «جوئل گلفند»، نویسنده ارشد این مطالعه، «ارتباط بین بیماری التهابی روده و درماتیت آتوپیک هم در کودکان و هم در بزرگسالان به عنوان یکی دیگر از بیماری‌های مزمن پوستی به نام پسوریازیس مدت هاست که مرتبط با بیماری التهابی روده شناخته شده است و دارای برخی ژنتیک‌های مشترک است.»

او گفت: «درماتیت آتوپیک و بیماری التهابی روده هر دو بیماری‌هایی با اختلال عملکرد مانع، تغییرات میکروبیوم و التهاب مزمن هستند که نشان دهنده اشتراکات بین این دو بیماری است.»

مهر

دکمه بازگشت به بالا