۱۱ حقیقت عجیب و جالب درباره مگس ها که نمی دانستید

مگس ها از آن دسته حشراتی نیستند که با انسان ها کنار بیایند. آن ها نه مثل پشه ها نیش می زنند، نه مثل سوسک ها چندش آورند، اما حقیقت این است که همیشه می توانند ما را عصبی کنند، چرا که هرگز از لم دادن روی غذاها یا حتی بدن مان خسته نمی شوند. با همه ی این ها، حقایق جالب زیادی درباره ی این حشرات و ویژگی های آن ها وجود دارد که حتماً از شنیدن شان تعجب خواهید کرد.

موبنا-مگس ها از آن دسته حشراتی نیستند که با انسان ها کنار بیایند. آن ها نه مثل پشه ها نیش می زنند، نه مثل سوسک ها چندش آورند، اما حقیقت این است که همیشه می توانند ما را عصبی کنند، چرا که هرگز از لم دادن روی غذاها یا حتی بدن مان خسته نمی شوند. با همه ی این ها، حقایق جالب زیادی درباره ی این حشرات و ویژگی های آن ها وجود دارد که حتماً از شنیدن شان تعجب خواهید کرد.

۱- بی دلیل نیست که دائماً دست هایشان را به هم می مالند

۱۱ حقیقت عجیب و جالب درباره مگس ها که نمی دانستید

شاید متوجه شده باشید که مگس ها بیشتر اوقات پاهایشان را به همدیگر یا بدن، سر و یا بال هایشان می مالند. آن ها این کار را نه به دلیل خارش، بلکه برای خلاص شدن از آلودگی های چسبیده به بدن شان انجام می دهند. در حقیقت، مگس ها بیشتر زمان شان را صرف تمیز کردن خودشان می کنند، شاید بیشتر از ما. و حتی شاید بتوان گفت حشرات وسواسی ای هستند.

نوشته های مشابه

اگر پاهایشان را به هم بمالند (آن ها دست ندارند) آن را به دلایل بیولوژیک انجام می دهند. با حذف آلودگی از پاهای خود، همه ی چیزهایی که ممکن است سنسورهای آن ها را تحت تأثیر قرار دهد را از میان می برند، سنسورهایی که برای آن ها بسیار مهم اند. این سنسورها به مگس ها این امکان را می دهند که بر روی سطوح فرود آیند و قابل خوردن بودن یا نبودن یک غذا را تشخیص دهند. همچنین این سنسورها به آن ها کمک می کنند که پرواز کنند و برای خود غذا پیدا کنند. بهداشت برای مگس ها مسأله ی مرگ و زندگی است.

۲- بیشتر از ما خودشان را تمیز می کنند چون بیشتر کثیف می شوند

۱۱ حقیقت عجیب و جالب درباره مگس ها که نمی دانستید

اگر هنگام خوردن بستنی، مقداری از آن روی دست تان بریزد احتمالاً بعدش دست هایتان را می شویید. اما در دنیای کوچک مگس ها، حفظ تمیزی و فعال نگه داشتن سنسورها کار بسیار مهمی محسوب می شود. به دلیل کوچک بودن جثه ی مگس ها، هر ذره ی کوچکی از گرد و غبار می تواند به تهدیدی برای سلامت آن ها تبدیل شود.

مگس ها باید خود را به دقت تمیز کنند. آن ها بدن، پاها، بال ها و حتی چشم هایشان را تمیز می کنند. و این کار را با مهارت یک ژیمناست انجام می دهند. آن ها از دهان خود هم برای تمیز کردن آلودگی های روی پاهایشان و حذف ذراتی که قابل خوردن به نظر می رسند استفاده می کنند.

۳- با تمام بدن شان می توانند مزه ها را احساس کنند

۱۱ حقیقت عجیب و جالب درباره مگس ها که نمی دانستید

مگس ها گیرنده هایی دارند که به آن ها این امکان را می دهد که مانند انسان ها طعم غذاها را بچشند و خوب یا بد بودن آن ها را تشخیص دهند. اما یک تفاوت بزرگ میان ما و آن ها وجود دارد: تصور کنید قرار است غذای مورد علاقه تان، مثلاً یک پیتزا بخورید. شاید بوی آن برایتان دلپذیر باشد، اما تا زمانی که آن را امتحان نکنید نمی دانید که چه مزه ای دارد.

گرچه ما با خوردن پیتزا می توانیم به طعم آن پی ببریم، اما مگس ها می توانند با بال ها و پاهایشان آن را مزه کنند. دلیلش این است که مگس ها از گیرنده های چشایی ای برخوردارند که در سرتاسر بدن شان پراکنده است. می توانید تصور کنید که با دست هایتان از پیتزای خود لذت ببرید؟ این دقیقاً همان کاری است که مگس ها می کنند.

۴- حس چشایی شان برای لذت بردن از غذا نیست

۱۱ حقیقت عجیب و جالب درباره مگس ها که نمی دانستید

اگر مگس ها حس چشایی خوبی داشتند، از بیشتر چیزهایی که روی آن می نشستند نمی خوردند، اما این کار را می کنند. دلیلش این است که حس چشایی آن ها برای لذت بردن از غذا نیست، بلکه برای این است که متوجه شوند غذایی برای آن ها قابل خوردن است یا خیر. نورون های چشایی مگس ها به آن ها می گوید که آیا غذایی برایشان مضر است یا خیر.

۵- هزاران گونه مگس مختلف وجود دارد

۱۱ حقیقت عجیب و جالب درباره مگس ها که نمی دانستید

و منظور از «هزاران» تنها هزار یا ۲ هزار گونه نیست. خانواده ی مگس ها به قدری گسترده است که این اعداد در برابر آن اندک به نظر می رسد. تحقیقات نشان داده نزدیک به ۱۵۰ هزار گونه ی مختلف از مگس ها در دنیا وجود دارد. این رقم بدون شک بسیار بزرگ به نظر می رسد اگر در نظر داشته باشیم که تنها نزدیک به ۱۸،۴۰۳ گونه پرنده در دنیا وجود دارد.

۶- به آن سریعی که فکر می کنیم نیستند

۱۱ حقیقت عجیب و جالب درباره مگس ها که نمی دانستید

گرفتن مگس ها یک چالش تمام عیار است. آن ها با چنان تبحری در برابر تمام تلاش هایمان برای گرفتن شان جاخالی می دهند که می توان با نینجاها مقایسه شان کرد. اما در حقیقت، آن ها به آن سریعی که ما تصور می کنیم نیستند.

مگس ها می توانند با سرعت تنها ۷ کیلومتر بر ساعت پرواز کنند که معادل سرعت راه رفتن انسان ها است. جالب است بدانید که اگر مگس ها با سنجاقک ها مسابقه دهند، از آن ها خواهند باخت، چرا که سنجاقک ها می توانند با سرعت ۵۶ کیلومتر بر ساعت پرواز کنند.

۷- توانایی شان در فرار از خطر به دلیل چشم هایشان است

۱۱ حقیقت عجیب و جالب درباره مگس ها که نمی دانستید

مگس ها شاید به آن سریعی که فکر می کنیم پرواز نکنند، اما به طور حتم بینایی قوی ای دارند. برای توضیح دلیل آن باید ابتدا این نکته را روشن کنیم که وقتی نور به درون چشمان انسان نفوذ می کند، با وقوع یک واکنش شیمیایی، خبر آن از طریق پالس های الکتریکی به مغز فرستاده می شود.

اما مگس ها به جای آن، یک واکنش مکانیکی دارند که به آن ها این امکان را می دهد سیگنال های عصبی سریع تری داشته باشند. به علاوه، کوتاه بودن فاصله ی میان چشم ها تا مغز در مگس ها باعث بالا رفتن سرعت پردازش اطلاعات می شود. شاید فکر کنیم که اگر سرعت عمل بالایی داشته باشیم می توانیم با یک مگس کش، آن ها را بزنیم، اما مگس ها طوری می توانند حرکات ما را ببینند که انگار با حالت اسلوموشن حرکت می کنیم.

۸- مگس ها می توانند در همه جهت ببینند

۱۱ حقیقت عجیب و جالب درباره مگس ها که نمی دانستید

جدا از آنکه دنیا را در حالت اسلوموشن می بینند، چشمان مگس ها این امکان را به آن می دهد که دیدی ۳۶۰ درجه داشته باشند و هر چه پشت سرشان قرار دارد را ببینند. بنابراین اگر بخواهید از پشت غافلگیرشان کنید، فرقی نخواهد کرد و باز هم فرار خواهند کرد، گویی از رو به رو به آن ها حمله برده اید.

۹- می توانند سر و ته راه بروند

۱۱ حقیقت عجیب و جالب درباره مگس ها که نمی دانستید

ما آنقدر به دیدن راه رفتن مگس ها در هر جایی عادت کرده ایم که از دیدن سر و ته راه رفتن شان هم تعجب نمی کنیم. اما به طور حتم برای سر و ته راه رفتن به آن راحتی به توانایی زیادی نیاز است.

این توانایی اما به خاطر قدرت بدنی بیشتر مگس ها نیست، بلکه به خاطر لایه های چسبنده ی پاهای آن ها است. این لایه ها به مگس ها این امکان را می دهند که به سطوح بچسبند. سپس هنگام بلند شدن، از پنجه های خود برای جدا کردن پاهایشان از سطحی که به آن چسبیده اند استفاده می کنند.

۱۰- اشتراکات زیادی با مگس ها داریم، از جمله در دی‌اِن‌اِی

۱۱ حقیقت عجیب و جالب درباره مگس ها که نمی دانستید

به گفته ی دانشمندان، ژنتیک انسان ها و مگس های میوه شباهت زیادی به یکدیگر دارد. آن ها می گویند در حدود ۶۱ درصد از ژن های بیماری زای شناخته شده ی انسان با کد ژنتیکی مگس های میوه انطباق دارد. به همین دلیل این حشرات را جایگزین مناسبی برای انسان ها در برخی آزمایشات می دانند.

۱۱- از میان بردن همه ی مگس های دنیا اصلاً ایده ی خوبی نیست

۱۱ حقیقت عجیب و جالب درباره مگس ها که نمی دانستید

مگس ها با همه ی غیر قابل تحمل بودن شان، برای دنیا ضروری اند. به گفته ی متخصصان، مگس ها جدا از نشستن روی غذاهای ما، گیاهان را گرده افشانی می کنند، موجودات تجزیه گر (برخی باکتری ها و قارچ ها) را می خورند و از فضولات تغذیه می کنند. هیچکس جز آن ها حاضر به انجام این کارها نیست. می توانید آن همه آلودگی ای را تصور کنید که در صورت انقراض مگس ها در دنیا انباشته می شود؟

و اگر این ها دلایل کافی ای برای همزیستی با مگس ها به نظر نمی رسد، باید بدانید که برخی دانشمندان می گویند اگر مگس ها وجود نداشتند، شکلاتی هم نبود. گونه ی بخصوصی از مگس وجود دارد که گیاه کاکائو را گرده افشانی می کند. به طور حتم اگر مردم از این موضوع آگاه بودند، بیشتر قدر مگس ها را می دانستند.

روزیاتو

دکمه بازگشت به بالا