اصفهان در آینه زمان: نگاهی به موزه مردم‌شناسی ارمنیان جلفای

حدود هفت هزار نفر از ارامنه کشور در استان اصفهان سکونت دارند . پیشینه سکونت ارامنه مسیحی در اصفهان به دوره صفویه بازمی‌گردد و علاوه بر محله جلفا در برخی روستاها و شهرستان‌های تابعه این استان نیز زندگی می‌کنند.

موبنا-کلیسای وانک 

کلیسای وانک یا کلیسای نجات‌دهنده مقدس ، نام کلیسایی است در محله جلفا (اصفهان)، که از نام کلیسای «سورپ آمنا پرکیچ وانک» جوغا در نخجوان گرفته شده‌است. این کلیسا از کلیساهای تاریخی ارمنی‌های اصفهان می‌باشد و در زمان شاه عباس دوم ساخته شده‌است. وانک در زبان ارمنی به معنی صومعه است. کلیسای جامع وانک یا آمنا پرکیج در سال ۱۰۶۵ قمری (۱۶۵۴ میلادی)، در زمان شاه عباس دوم ساخته شد و از نظر طلاکاری سقف و سطح داخل گنبد و نقاشی‌های تاریخی از زیباترین کلیساهای جلفای اصفهان است.

داخل کلیسا و تمام دیوارهای اطراف و جوانب آن از تزئینات نقاشی رنگ و روغن و آب طلا به سبک ایرانی و تصاویری از زندگی حضرت مسیح متأثر از نقاشی ایتالیایی است . برج ناقوس روبروی در اصلی کلیسا به سبک ایرانی در زمان شاه سلطان حسین ساخته شد .

موزه‌های تاریخی مردم‌شناسی ارمنیان

موزه مردم‌شناسی ارمنیان جلفای اصفهان

حدود هفت هزار نفر از ارامنه کشور در استان اصفهان سکونت دارند . پیشینه سکونت ارامنه مسیحی در اصفهان به دوره صفویه بازمی‌گردد و علاوه بر محله جلفا در برخی روستاها و شهرستان‌های تابعه این استان نیز زندگی می‌کنند.

موزه مردم‌شناسی ارمنیان جلفای اصفهان، تحت عنوان “شورای خلیفه‌گری ارمنیان اصفهان و جنوب ایران” در سال ۱۳۹۷ به تصمیم مجمع نمایندگان خلیفه‌گری ارمنیان، با رعایت وصیت‌نامه مارگاریت خاچانیان، در محوطه کلیسای وانک تأسیس شد. این موزه جهت نمایش آثار انتخاب شده از کلیسای وانک و اشیای هدیه‌ای از مجموعه‌های خصوصی ارمنیان تشکیل شده است.

مجموعه‌ی نمایشی موزه، نمونه‌هایی از هنر کاربردی و صنایع دستی جلفای نو در دوره‌های زمانی مختلف از قرن هفدهم تا بیستم میلادی را شامل می‌شود. این آثار نمایانگر صفحاتی از تاریخ، فرهنگ، هنر، زندگی روزمره، آیین‌ها و آداب‌و‌رسوم جامعه‌ی ارمنی در آن دوره می‌باشند.

علاوه بر این، موزه به تاریخ صنعت چاپ، تاریخچه مدارس ارامنه جلفای نو، تجارت ساکنان محله‌ی ارمنی‌نشین جلفای اصفهان و تصاویر ۳۰ نفر از نامداران محله‌ی جلفا با استفاده از عکس‌های ارنست هولتسر نیز توجه دارد.

در کل، موزه مردم‌شناسی ارمنیان جلفای اصفهان به عنوان یک محفل فرهنگی و تاریخی، ارزشمندترین اشاعه‌گر تاریخ، هنر و زندگی ارمنیان در منطقه را به نمایش می‌گذارد.

موزه مردم‌شناسی ارمنیان اصفهان

موزه مردم شناسی ارمنیان اصفهان در چهار بخش اصلی تقسیم بندی شده است:  

بخش اول: این بخش به تاریخ کلیسای وانک و ارامنه اصفهان اختصاص دارد. در این بخش می توانید آثاری مانند نقاشی های دیواری، کتیبه ها و کتاب های قدیمی را ببینید.

بخش دوم: این بخش به زندگی روزمره ارامنه اصفهان اختصاص دارد. در این بخش می توانید وسایل زندگی، لباس ها و ابزارهای کشاورزی ارامنه اصفهان را ببینید.

بخش سوم: این بخش به هنر و صنایع دستی ارامنه اصفهان اختصاص دارد. در این بخش می توانید آثاری مانند نقاشی ها، مجسمه ها، فرش ها و جواهرات ارامنه اصفهان را ببینید.

بخش چهارم: این بخش به تاریخ صنعت چاپ در ایران اختصاص دارد. در این بخش می توانید اولین چاپخانه های ایران و کتاب های چاپ شده در این چاپخانه ها را ببینید.

موزه مردم شناسی ارمنیان اصفهان یکی از موزه های مهم ایران است و بازدید از آن برای علاقه مندان به تاریخ و فرهنگ ارامنه اصفهان و ایران خالی از لطف نیست.

بازیدازموزه مردم‌شناسی ارمنیان اصفهان

آدرس موزه مردم‌شناسی ارمنیان اصفهان:استان اصفهان، اصفهان، خیابان کلیسا، ایران

مجموعه‌ی نمایشی موزه مردم‌شناسی ارمنیان اصفهان
لباس های مردم ارمنی در موزه مردم‌شناسی اصفهان
موزه مردم‌شناسی ارمنیان اصفهان آثار موزه مردم‌شناسی ارمنیان اصفهان
موزه مردم‌شناسی ارمنیان اصفهان
موزه مردم‌شناسی ارمنیان جلفای اصفهان
موزه ارمنیان جلفای اصفهان
 عکس موزه مردم‌شناسی ارمنیان اصفهان
میراث فرهنگی ارمنی درموزه مردم‌شناسی اصفهان
موزه فرهنگی مردم‌شناسی ارمنیان اصفهان
موزه مردم‌شناسی جلفا
آثار ارمنی در موزه مردم‌شناسی اصفهان

تاریخ و هنر ارمنیان جلفای اصفهان

سوالات متداول درباره موزه مردم شناسی ارمنیان اصفهان

 موزه مردم شناسی ارمنیان اصفهان کجا قرار دارد؟

موزه مردم شناسی ارمنیان اصفهان در کلیسای وانک، واقع در خیابان چهارباغ عباسی، شهر اصفهان قرار دارد.

موزه مردم شناسی ارمنیان اصفهان چه زمانی افتتاح شد؟

موزه مردم شناسی ارمنیان اصفهان در سال ۱۳۹۷ افتتاح شد.

موزه مردم شناسی ارمنیان اصفهان چه چیزی در آن نمایش داده می شود؟

موزه مردم شناسی ارمنیان اصفهان مجموعه ای از آثار هنری، صنایع دستی، اسناد و عکس های مربوط به تاریخ و فرهنگ ارامنه اصفهان را به نمایش گذاشته است. این آثار شامل نقاشی های دیواری، کتیبه ها، کتاب های قدیمی، وسایل زندگی، لباس ها، ابزارهای کشاورزی، نقاشی ها، مجسمه ها، فرش ها و جواهرات است.

سخن پایانی مقاله ی موزه مردم شناسی ارمنیان اصفهان

در این مقاله، به بررسی عمقی از تاریخ، فرهنگ، و هنر ارمنیان جلفای اصفهان از  نگاهی  به موزه مردم شناسی ارمنیان اصفهان پرداختیم. این موزه با داستان‌های خود، اشیاء تاریخی، آثار هنری و نمایش‌های زنده، نه تنها به نگهداری از یادگاران فرهنگی ارمنیان جلفای اصفهان می‌پردازد، بلکه در پاسداشت و ارتقاء آگاهی جامعه نیز نقش مهمی ایفا می‌کند. از این موزه می‌توان به عنوان یک پنجره‌ای به گذشته و فرهنگ غنی ارمنیان جلفای اصفهان نگاه کرد و با ارزش‌ها و زیبایی‌های آن آشنا شد. امیدواریم که این مقاله به شناخت بهتر از تاریخ و هویت ارمنیان جلفای اصفهان کمک کرده باشد و تشویق کننده‌ای برای بازدید از این موزه فرهنگی باشد.

بیتوته

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا