تصاویر خیره‌کننده‌ی نامزدهای دریافت جایزه عکاس سال حیات وحش ۲۰۲۳

از یک هیولای دریایی شبح‌مانند گرفته تا یک پوسوم پنهان کار، عکس‌های مدعی جایزه عکاس سال حیات وحش ۲۰۲۳ رونمایی شدند. این رقابت سالانه، توسط موزه تاریخ طبیعی لندن میزبانی می شود، بیش از دوازده عکس نامزد برای دریافت این جایزه معتبر معرفی شده اند. امسال، عکاسان ۹۵ کشور جهان در این رقابت شرکت کردند.

موبنا- رویداد امسال تقریباً ۵۰,۰۰۰ عکس از عکاسان در تمام سنین و سطوح تجربه را جذب کرد. تصاویر برگزیده در ۱۰ اکتبر در رویدادی به میزبانی مجریان تلویزیونی و حامیان محیط زیست کریس پکهام و مگان مک کوبین داوری خواهند شد. در ادامه برخی تصاویر برگزیده‌ی مدعی جایزه عکاس سال حیات وحش را مرور می کنیم.

فیل

نامزدهای جایزه عکاس سال حیات وحش 2023

این عکس تکان دهنده، آخرین لحظات زندگی فیلی را نشان می دهد که با قطار در پارک ملی لوپه گابن برخورد کرده است. عکاس، جاسپر دوئِست، می‌گوید که این برخورد باعث شکسته شدن لگن فیل شد و کارگران را مجبور به کشتن آن و پایان دادن به رنجش کرد. حیوانات بیشماری توسط قطارهایی که از پارک ملی عبور می کنند له می شوند، از جمله آمار تکان دهنده ۲۰ فیل در هر سال. این قطارها برای انتقال منگنز – مورد استفاده در تولید فولاد و آهن – از معدن محلی مواندا استفاده می شود.

آتلانتیک استارگِیزر

نامزدهای جایزه عکاس سال حیات وحش 2023

در حالی که این ماهی در این تصویر، شبیه یک شبح ترسناک به نظر م رسد، اما در واقع توسط پیترو فرمیس در نزدیکی سواحل شنی کرواسی مشاهده شده است. آتلانتیک استارگِیزر (Atlantic Stargazer)، در زیر شن و ماسه پنهان می شود و در کمین طعمه می نشیدند، که در این حالت، فقط چشم و دهانش از میان ماسه ها قابل مشاهده است. اما آلودگی آب ها یکی از چالش‌های متعددی است که این گونه با آن مواجه است و اغلب در تور ماهیگیران گرفتار می‌شود.

پوسوم دم برس

نامزدهای جایزه عکاس سال حیات وحش 2023
کیتلین هندرسون لحظه ای که یک پوسوم دم برس (Brushtail possum) در حال خوردن یک حشره سیکادای سبز بیرون پنجره بالکن خود در استرالیا بود را ثبت کرده است. در حالی که پنجه های تیز و بلند این گونه برای زندگی در میان درختان ساخته شده اند، اما این کیسه دار شب بیدار به راحتی با محیط های شهری سازگار شده است و اغلب باعث آسیب به ساختمان ها و درختان میوه می شود.

روباه قرمز

نامزدهای جایزه عکاس سال حیات وحش 2023

عکس نیل آلدریج، جراحات وارده به یک روباه در کنت بریتانیا را به تصویر کشیده است. صورت آسیب دیده روباه قرمز از یک لانه موقت در یک مرکز توانبخشی دیده می شود. آقای آلدریج معتقد است که این روباه، مورد حمله سگ‌هایی قرار گرفته که برای بیرون راندن آن به لانه‌اش فرستاده شدند. از سال ۲۰۰۵ در انگلستان و ولز مسموم کردن روباه ها یا نابود کردن آنها یا استفاده از سگ برای شکار آنها غیرقانونی است. اما این رویه هنوز هم ادامه دارد.

پلنگ

نامزدهای جایزه عکاس سال حیات وحش 2023

شاشوات هاریش ساعت های بی شماری را در پارک ملی ماسای مارا در کنیا گذراند و مشتاقانه امیدوار بود که یک پلنگ را ببیند. پلنگ‌ها در این پارک در میان یوزپلنگ‌ها و گله‌های شیرها زندگی می‌کنند. تعداد جمعیت این پلنگ ها، به دلیل از بین رفتن زیستگاه، شکار و کاهش طعمه آنها در حال کاهش است.

لک لک ها

نامزدهای جایزه عکاس سال حیات وحش 2023

این دو لک لک توسط دوربین الزا فریدلندر در میان شعله های آتش، شکار شدند. درست مانند پلنگ، این عکس در پارک ملی ماسای مارا در کنیا گرفته شده است که در آن از آتش کنترل‌شده برای مدیریت علف‌زارها استفاده می‌شود. اگرچه این اقدام بحث برانگیز است، اما محیط بانان از این روش برای تحریک رشد جدید و کنترل گسترش بوته‌ها استفاده می‌کنند. با این حال، در زمان خشکسالی، شعله ها ممکن است از کنترل خارج شوند.

مرجان

نامزدهای جایزه عکاس سال حیات وحش 2023
عکس الکس ماستارد یک صخره مرجانی را به تصویر می کشد که گوبی های ارواح (ghost gobies)، لا به لای آن در حال شنا هستند. این عکاس از طرفداران بزرگ گوبی ها (ماهی های کوچک که عمدتاً در اقیانوس آرام و هند یافت می شوند) است. متأسفانه، این اکوسیستم ها، به دلیل گرم شدن دریاها در میان تغییرات آب و هوایی جهانی در معرض تهدید قرار دارند.

بادبان ماهی

نامزدهای جایزه عکاس سال حیات وحش 2023

جف پتین روزها را صرف تماشای ماهیگیرانی کرده بود که صید خود را به ساحل می‌آوردند و پرندگانی که در اطراف آن‌ها تلاش می‌کردند سهم خود را به دست آورند. ماهیگیری، فرصت های شغلی حیاتی را برای افرادی که در اطراف آب های اقیانوس آرام شرقی اکوادور زندگی می کنند فراهم می کند. اما این عمل بر پستانداران دریایی نیز تأثیر می گذارد، که اغلب در تورها گیر می کنند.

ببر

نامزدهای جایزه عکاس سال حیات وحش 2023

عکس مایکل شیارک یکی دیگر از نامزدهای دریافت جایزه عکاس سال حیات وحش ۲۰۲۳، لحظه ای را به تصویر می کشد که یک تیم نجات جعبه ای را بررسی می کنند که در آن یک توله ببر قرار گرفته است. این توله در بحبوحه تنش های شدید با روسیه از باغ وحش پوزنان اوکراین نجات یافت. اکنون بیش از ۲۰۰ حیوان از این باغ وحش نجات یافته و به پناهگاه های امن تر در اروپا برده شده اند.

روزیاتو

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا