زمین شناس ترکیه ای: استانبول در اثر انفجار دریای سیاه نابود خواهد شد

یک دانشمند زمین شناس ترکیه ای در مصاحبه ای اخیرا مدعی شده دریای سیاه به دلیل تراکم گازهای موجود در آن در نهایت منفجر خواهد شد و این انفجار تمامی شهرهای در شعاع ۶۰ کیلومتری آن را از جمله استانبول نابود خواهد کرد.

موبنا- پروفسور “جلال شنگور” استاد زمین شناس ترکیه ای، در مصاحبه ای با کانال یوتیوبی “کافا تیوی”، با هشدار نسبت به کاهش سطح اکسیژن در دریای سیاه گفت: “دریای سیاه سرانجام منفجر خواهد شد. چون گازهایی در آن در حال متراکم شدن هستند و این گازها به تدریج در حال افزایش هستند. در نهایت این گازها مانند گاز نوشابه به سطح می آیند و در اثر انفجار آن، هیچ موجود زنده  نیازمند اکسیژن در شعاع ۶۰ کیلومتری دریای سیاه زنده نخواهد ماند.”

این دانشمند زمین شناس، با بیان اینکه این سناریو برای همه شناخته شده است، افزود:” همه می دانند. منظورم این است که هر کسی که کمی جوهر لیسیده و جغرافیا خوانده، این مساله را می داند.”

وی در پاسخ به سوالی درباره ساخت و توسعه شهرک ها در اطراف دریای سیاه نیز گفت:” معلوم است که اشتباه است و در شعاع ۶۰ کیلومتری دریای سیاه موجودی زنده نخواهد ماند. استانبول در همین شعاع است، شهر وارنا بلغارستان همین جاست، اودسای اوکراین هم در این قسمت است و سوخوم هم همین طور.”

جلال شنگور در مورد این سوال که دریای سیاه چه زمانی منفجر می شود، گفت: “در ۱۰۰ سال گذشته عمق دریا از ۲۰۰ متر به ۱۸۰ متر  رسیده است. قسمت اکسیژن دار به تدریج در حال کاهش است. اما من زمان دقیق انفجار احتمالی را نمی دانم چون در آن باره تحقیقی نداشته ام. ممکن است چند قرن دیگر باشد.”

گفتنی است ۶ کشور روسیه، ترکیه، اوکراین، گرجستان، رومانی و بلغارستان در اطراف دریای سیاه واقع شده اند.

دریای سیاه از طریق تنگه های بسفر و داردانل بین دو قسمت آسیایی و اروپایی شهر استانبول ترکیه به دریای مدیترانه وصل می شود.

عصرایران

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا