دست رباتیک ارزان ساخته شد

محققان پرتغالی یک دست نرم رباتیک ابداع کرده اند که ارزان تر از نمونه های فعلی است و قابلیت های بهتری دارد.

موبنا – به گزارش اینترستینگ انجینرینگ، محققان نرم ربات هایی ابداع کرده اند که حرکات ماهیچه ها را تقلید می کنند، می توانند اشیای کوچک را بفشارند همچنین ابزارها طوری طراحی شده اند که مانند قفل عمل کنند یا به اجزای کوچکتر تقسیم شوند.

این ابزارهای ظریف بهتر می توانند خود را با انسان هماهنگ کنند اما ساخت آنها بسیار گرانبها است و به همین دلیل تولید انبوه آنها کار بسیار مشکلی است.

اکنون محققان دانشگاه کویمبرا در پرتغال یک دست نرم ربات ابداع کرده اند که در مقایسه با مدل های معمول ارزان تر است.

پدرو نتو محقق ارشد پژوهش در این باره می گوید: بیشتر ربات ها از مواد سخت ساخته شده اند. با این وجود هنگامیکه حیوانات را مشاهده می کنیم، متوجه می شویم بدن آنها از چند بخش سخت (اسکلت) و بخش های نرم (مانند ماهیچه) ساخته شده است. برخی حیوانات مانند کرم خاکی بدنی کاملا نرم دارند. بنابراین امیدواریم با الهام از طبیعت نسل آتی ربات هایی ساخته شوند که بخش های نرم دارند و در برخی موارد کاملا نرم هستند.

دست رباتیک جدید علاوه بر آنکه ارزان تر از نمونه های فعلی است، حرکات انسان را بهتر تقلید می کند زیرا طوری طراحی شده تا با دقت مشابه بخش های بدن واقعی باشد. محققان برای تضمین آنکه دستگاه را می توان به طور انبوه تولید کرد، آن را چاپ سه بعدی و تحلیل عناصر محدود ساختند.

نتیجه حاصل یک طراحی بهبود یافته از نرم ربات با قابلیت عملکرد بهتر بود. محققان با استفاده از محرک ها در طراحی انگشتانی مشابه نمونه واقعی توانستند رباتی با چابکی بالا تولید کنند.

تنظیمات دست رباتیک شامل ۵ محرک نرم برای هر انگشت و یک اگزواسکلتون است که قابلیت خم شدن دارند. محققان این نوآوری جدید را آزمایش کردند که عملکرد مناسبی داشت و می توانست اشیای مختلف را به راحتی کنترل کند. اکنون محققان مشغول تحقیقات بیشتر در این زمینه هستند.

 منبع: مهر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا