اتریش/ کشف کفش کودک دو هزار ساله

باستان‌ شناسان با کاوش در یک معدن نمک واقع در اتریش ،‌ بقایای یک کفش چرمی دو هزار ساله را پیدا کردند.

موبنا-باستان‌شناسان بقایای یک کفش چرم تاریخی را در یک معدن واقع در اتریش کشف کردند.

به گزارش ایسنا به نقل از انشنت اوریجینز،‌ باستان‌ شناسان با کاوش در یک معدن نمک واقع در اتریش،‌ بقایای یک کفش چرمی دوهزارساله را پیدا کردند.
این نخستین‌بار نیست که باستان‌شناسان آلمانی کفش سالمی را در معدن نمک «درنبرگ» پیدا کرده‌اند،‌ اما نکته‌ای که درباره این اکتشاف قابل توجه است، کشف کفش کودکانه‌ای است که به عصر آهن تعلق دارد.
این کفش کودک که با وجود ساخته و استفاده شدن در ۲۰۰۰ سال پیش بسیار سالم باقی مانده است، در نتیجه کاوش‌هایی کشف شده که امسال به سرپرستی پروفسور «توماس استولنر» انجام شد.
بر اساس مقاله‌ای که در «آرکئونیوز» منتشر شده است، یافته‌هایی همچون این کفش چرمی و بقایای پارچه‌هایی که در «درنبرگ»‌ کشف شده‌اند، فرصت فوق‌العاده کم‌نظیری را برای باستان‌شناسان فراهم می‌کند تا درباره زندگی معدان‌داران عصر برنز اطلاعات کسب کنند.
این کفش که اندازه آن امروزه معادل یک کفش کودکانه شماره ۳۰ است، به دلیل وجود نمک، بسیار سالم باقی مانده است. علاوه‌بر این کفش، سایر کفش‌هایی که پیش‌تر در این معدن کشف شده‌اند نیز به دلیل محیط معدن سالم باقی مانده‌اند.
باستان‌شناسان علاوه‌بر این کفش کودکانه،‌ بقایای خز از کلاه و بند ساخته‌شده از کتان را نیز پیدا کردند. با کنار هم گذاشتن این یافته‌ها و در نظر گرفتن طراحی کفش می‌توان نتیجه گرفت که کفش به احتمال زیاد در قرن دوم پیش از میلاد مورد استفاده قرار گرفته است. اشیاء دیگری نیز در نزدیکی این کفش پیدا شد که از جمله آن‌ها به یک بیلچه چوبی می‌توان اشاره کرد.
این کفش‌ها نه تنها چشم‌انداز جدیدی در مورد صنایع‌دستی آن دوران و فناوری مورد استفاده برای چرم‌کاری را ایجاد می‌کند، بلکه اطلاعات جدیدی درباره زندگی روزمره افرادی را که در معادن نمک یا اطراف آن کار می‌کردند، ارائه می‌کند. این کفش‌ها همچنین اطلاعاتی درباره مد کفش و سبک‌های محبوب این دوره از تاریخ در اختیار باستان‌شناسان می‌گذارد.
کاوش در معدن «درنبرگ» ادامه خواهد داشت تا درک بهتری از زندگی معدن‌کاران عصر آهن حاصل شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا