آبوما غول زن ؛ بانویی که با مالاریا عجیب رشد کرد! (+عکس)

الا ویلیامز در کنار جثه حیرت انگیزش، تناسب خوبی داشت و با ژست گرفتن و آواز خواندن تماشاگران را تحت تاثیر قرار می داد.

موبنا الا ویلیامز (Ella Williams)، معروف به “آبوما غول زن” (Abomah the Giantess)، زنی بود که به واسطه قد بسیار بلند خود در جهان مشهور شد. او که به طور مکرر با آژانس های تور و سیرک سفر می کرد، یکی از چهره های مهم در تاریخ بازیگران سیرک سیاه پوست محسوب می شود.

آبوما غول زن ؛ بانویی که با مالاریا عجیب رشد کرد! (+عکس)

الا در سال ۱۸۶۵ در کارولینای جنوبی و ۱۰ ماه پس از تصویب اعلامیه آزادی بردگان در خانواده ای برده به دنیا آمد.

در ۱۴ سالگی او به مالاریا مبتلا شد و بهبود یافت، اما اعتقاد بر این بود که ابتلا به این بیماری با افزایش قد او مرتبط بوده است. با این وجود، توضیح دیگر می تواند این باشد که الا در دوران طبیعی سن بلوغ و رشد قرار داشت.

دیگر اعضای خانواده الا ویلیامز قدی عادی داشتند و وی بسیار بزرگتر از اعضای خانواده خود بود.

در نوجوانی، الا به عنوان آشپز در کارولینای جنوبی کار می کرد و برخی عوامل سیرک و نمایش های مختلف برای امضای قرارداد و تور به عنوان یک زن غول پیکر با وی در ارتباط بودند. الا در ابتدا این پیشنهادات را رد می کرد، اما به واسطه دستمزدهای ناچیز سرانجام با ایده برگزاری تور موافقت کرد.

آبوما غول زن ؛ بانویی که با مالاریا عجیب رشد کرد! (+عکس)

الا ویلیامز در سال ۱۸۹۶ موافقت کرد تا با مدیر برنامه فرانک سی بوستوک توری در اروپا برگزار کند. بوستوک نام هنری “مادموازل آبوما” (Mademoiselle Abomah) را برای وی انتخاب کرد.

الا و بوستوک تصمیم گرفتند تا تور را در اروپا برگزار کنند زیرا نژادپرستی در آنجا در مقایسه با آمریکا کمتر دیده می شد. همچنین، آنها معتقد بودند که مخاطبان در اروپا یک زن سیاه پوست قد بلند، قوی و زیبا را بیشتر می پذیرند.

اگرچه برخی روزنامه ها در آن دوران ادعا می کردند که آبوما بیش از هشت فوت (۲.۴۳ متر) قد دارد، اما قد وی ممکن است بین ۷ تا ۷.۶ فوت (۲.۱۳ تا ۲.۳۱ متر) بوده باشد.

با این وجود، اختلاف قد الا در کنار هر فردی که قرار می گرفت به راحتی قابل تشخیص بود.

آبوما غول زن ؛ بانویی که با مالاریا عجیب رشد کرد! (+عکس)

آبوما طی ۳۰ سال زندگی حرفه ای خود در مناطق مخلف اروپا، و همچنین استرالیا، نیوزلند، آمریکای جنوبی و کوبا برنامه اجرا کرد.

آبوما در کنار جثه حیرت انگیزش، تناسب خوبی داشت و با ژست گرفتن و آواز خواندن تماشاگران را تحت تاثیر قرار می داد.

آبوما تورهای خود در اروپا را در آگوست ۱۹۱۴، زمانی که بریتانیا به آلمان اعلام جنگ کرد، لغو کرد و از لندن به آمریکا بازگشت. وی تا دهه ۱۹۲۰ به فعالیت های نمایشی خود ادامه داد.

الا ویلیامز به رغم شهرت و موفقیت خود به دلیل نژاد و ظاهر جسمانی خود همواره با تبعیض روبرو می شد. با این وجود، او استقامت کرد و به نماد قدرت و انعطاف پذیری برای بسیاری از مردم در سراسر جهان تبدیل شد. پس از دهه ۱۹۲۰، اطلاعات دقیقی درباره شرایط زندگی آبوما در دست نیست. با این وجود، به نظر می رسد وی تا شصت سالگی به اجراهای نمایشی ادامه داد.

آبوما غول زن ؛ بانویی که با مالاریا عجیب رشد کرد! (+عکس)

 منبع: عصرایران

دکمه بازگشت به بالا