کشف گوی های فلزی که از فضای میان ستاره ای آمده اند (+عکس)

تیم پروفسور لوب در طول این سفر حدود ۷۰۰ گوی فلزی ریز پیدا کرد و ۵۷ مورد تجزیه و تحلیل شده حاوی ترکیباتی هستند که با هیچ آلیاژ طبیعی یا ساخت دست انسان مطابقت ندارند، اما این یافته‌ها هنوز به این موضوع پاسخ نمی‌دهند که کره‌ها منشأ مصنوعی یا طبیعی دارند.

موبنا-اخیرا گزارشاتی از تیمی به رهبری فیزیکدان جنجالی، «آوی لوب»، که در حال بررسی کف اقیانوس در سواحل «پاپوآ گینه نو» برای یافتن بقایای دو شهاب سنگی هستند منتشر شد. در این گزارشات بیان شده بود که این محققان به دنبال شواهدی از حیات فرازمینی در اعماق دریا هستند.

دانشمندان ادعا می کنند که برای اولین بار کره‌های فلزی یافت شده در اعماق اقیانوس را تجزیه و تحلیل کردند، پروفسور«آوی لوب»، فیزیکدان هاروارد، گفت که تجزیه و تحلیل اولیه قطعات فلزی که تیم او در ماه ژوئن از اقیانوس آرام به دست آورد، نشان می دهد که آنها از فضای میان ستاره ای آمده اند.

گفته میشود این گوی ها از بقایای یک شی شهاب مانند که در سواحل پاپوآ گینه نو در سال ۲۰۱۴ سقوط کرد، به دست آمد و حتی پروفسور لوب این ادعا که ممکن است قطعاتی از یک فضانورد موجودات فضایی باشد را رد نمیکند.

تصویر یکی از گوی های پیدا شده

گوی فلزی که در اقیانوس کشف شد

تیم در طول این سفر حدود ۷۰۰ گوی فلزی ریز پیدا کرد و ۵۷ مورد تجزیه و تحلیل شده حاوی ترکیباتی هستند که با هیچ آلیاژ طبیعی یا ساخت دست انسان مطابقت ندارند، اما این یافته‌ها هنوز به این موضوع پاسخ نمی‌دهند که کره‌ها منشأ مصنوعی یا طبیعی دارند.

پروفسور لوب همچنین گفت:«این یک کشف تاریخی است زیرا نشان دهنده اولین باری است که انسان ها دست خود را روی مواد یک جسم بزرگ که از خارج از منظومه شمسی به زمین رسیده است، می گذارند.»

تجزیه و تحلیل ترکیب کروی ها توسط «استین جکوبسن» و تیم آزمایشگاه کیهان شیمی او در دانشگاه هاروارد انجام شد. داده های حاصل، نشان داد که قطعات غنی از بریلیم، لانتانیم و اورانیوم، همراه با محتوای کم عناصر با میل ترکیبی بالا به آهن، مانند رنیم هستند. همچنین پروفسور لوب از فناوری پیشرفته برای کاوش در داخل کره های کوچک استفاده کرد که به او اجازه داد تا الگوهای دقیق عناصر را ببیند.

داده های حاصل از تجزیه و تحلیل نشان داد که قطعات غنی از بریلیم، لانتانیم و اورانیوم، همراه با محتوای کم عناصر با میل ترکیبی بالا به آهن، مانند رنیم هستند. تصویر ترکیب قطعه ای است که در سایت پیدا شده است

تصاویر میکروسکوپی از عناصر گوی فلزی

در حالی که این عناصر در زمین یافت می شوند، پروفسور لوب توضیح داد که این الگوها با آلیاژهای موجود در سیاره، ماه، مریخ یا سایر شهاب سنگ های طبیعی در منظومه شمسی مطابقت ندارند. پروفسور لوب همچنین نظریه می دهد که از آنجایی که این ترکیب دارای «فراوانی بیش از حد عناصر سنگین» است، این قطعات ممکن است از ادغام ابرنواخترها یا ستاره های نوترونی که به بیرون پرتاب شده اند، باشند. با این حال، این الگو با فرایندی مرتبط است که نشان می‌دهد زباله‌ها از منشا مستقلی مانند ستاره‌های شاخه غول مجانبی (AGB) سرچشمه گرفته‌اند. گفته می شود تحقیقات آینده پروفسور لوب قصد دارد این معما را حل کند.

پروفسور لوب از فناوری پیشرفته برای کاوش در داخل کره های کوچک استفاده کرد که به او اجازه داد تا الگوهای دقیق عناصر را ببیند

تصاویر میکروسکوپی از عناصر گوی فلزی

با این حال، همکاران محقق پروفسور مدت‌هاست که او را به خاطر تلاش‌هایش مورد انتقاد قرار داده‌اند. «استیو دش»، اخترفیزیکدان دانشگاه ایالتی آریزونا، گفت: «مردم از شنیدن ادعاهای آوی لوب خسته شده‌اند، این ادعا علم را آلوده میکند و آن را با یک حسگرایی مضحک ترکیب می کند.» پروفسور لوب به این نظرات پرداخت و برای این ستاره شناسان آرزوی خوشبختی و سعادت کرد.

منبع: دیلی میل /ترجمه: تینا مزدکی- خبر آنلاین

دکمه بازگشت به بالا