درمان چاقی با تولید دارویی ترکیبی توسط دانش بنیان‌ها

یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید دارویی ترکیبی شد که با مصرف آن افراد در طول یک سال ۲ تا ۴ برابر بیشتر از کسانی که تنها رژیم غذایی و ورزش را در دستور کار دارند، وزن کم می کنند.

موبنا-به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، احسان عالی مدیر عامل یک شرکت شرکت دانش‌ بنیان در حوزه دارویی، با بیان اینکه این شرکت فعالیت خود را از اوایل سال ۹۸ در شهر تهران، با تولید و واردات انواع فرآورده‌های دارویی و مکمل‌های غذایی، آغاز کرده‌است، گفت: شرکت از آغاز تا کنون به صورت مداوم برای بهبود قابلیت‌های سازمانی خود سرمایه‌گذاری زیادی کرده است تا این شرکت را به عنوان تولید کننده با کیفیت بالا در صنعت داروسازی ایران مطرح کند. این شرکت در سال ۱۴۰۱ موفق به اخذ تاییدیه دانش‌بنیان از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شد.

وی با بیان اینکه تمرکز ما بر اساس شناسایی تامین کننده‌های دارو، مکمل و تجهیزات پزشکی دانش محور در سراسر جهان است، افزود: این شرکت در گسترش سبد محصولات خود در حال بررسی و اجرای استراتژی‌های توسعه‌ای می‌باشد و همه راه‌ها را مورد آزمایش دقیق انجام داده و سعی می‌کند تا بتواند با آنها ،مشکلات مربوط به سلامتی جامعه کشور را برطرف کند. شرکت برای رسیدن به این هدف، با تجربیات و دانش تیم خود توانسته تمامی الزامات وزارت بهداشت و اداره غذا و داروی ایران و همچنین الزمات بین‌المللی را شناخته و بصورت کامل آنها را رعایت کند.

او در خصوص برنامه‌هایی که این شرکت دانش‌بنیان در آینده در دستور کار خود دارند، گفت: ما بر این اعتقاد هستیم که موفقیت و آینده شرکت آن چیزی است که ما بدین صورت تعریفش می‌کنیم؛ نوآوری محصولات بر اساس آخرین تحقیقات علمی و جدیدترین تقاضای بازار مشتریان صورت می‌گیرد.ما متعهد می‌شویم تا تاثیر شگرفی بر زندگی بیماران و بهبود رفاه آنها بگذاریم.

وی عنوان کرد: هر قرص لیپـوکسـون حاوی، نالترکسون هیدروکلراید ۸ میلی گرم و بوپروپیون هیدروکلراید ۹۰ میلی گرم است ، ما در طـــی ۳ مطالعه بالینی مختلف، روی بیمارانی که با مشـــکل چاقی مواجه بودند متوجه شدیم افرادی که نالترکسون/ بوپروپیون را همراه با رژیم غذایی و ورزش مصرف کردند، در طول یک سال ۲ تا ۴ برابر بیشتر از کسانی که تنها رژیم غذایی و ورزش را در دستور کار داشتند، وزن کم کردند.

نوشته های مشابه

عالی با اشاره به مکانیسم اثر دارو اظهار کرد: نالترکسون آنتاگونیست اپیوئید و بوپروپیون مهارکننده نسبتا ضعیف بازجذب عصبی دوپامین و نوراپی نفرین است. نالترکسون و بوپروپیون بر دو ناحیه جداگانه از مغز تاثیر می گذارند که در تنظیم مصرف غذا نقش دارند: هیپوتالاموس (مرکز تنظیم اشتها) و مدار دوپامین مزولیمبیک (سیستم پاداش).

وی ادامه داد: مـــدار مزولیمبیـــک یا سیســـتم پاداش می توانـــد تمایلات کنتـــرل ناپذیر به مصرف غـــذا را ایجاد کند، حتی زمانی که گرسنه نیستید. مرکـــز گرســـنگی (هیپوتالامـــوس) می تواند احســـاس گرسنگی را افزایش دهـــد و به شـــما القا کنـــد دوباره غذا بخورید یا بیشتر غذا بخورید.

مدیر عامل این شرکت دانش بنیان عنوان کرد: قرص لیپـوکسـون تنها داروی ضد چاقی تولید شده در ایران با اثر بر مرکز تنظیم اشتها،از نظر کیفیت با نمونه های خارجی برابری میکند ولی از نظر قیمتی تفاوت های قابل توجهی دارند و حدود یک پنجم قیمت محصولات مشابه خارجی را دارد. امیدوار هستیم تا چند ماه آینده محصول وارد بازار فروش شود.

وی در پایان افزود: اعتقاد ما به عنوان یک شرکت داروسازی این است که بتوانیم بهترین راه را برای ایجاد ارزش افزوده بلند مدت برای جامعه خود ایجاد کنیم.

مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا