افزایش سرسام‌آور نرخ سرویس مدارس در سال جدید

اعضای شورای شهر تهران افزایش ۴۵ درصدی نرخ سرویس مدارس در سال تحصیلی جدید را تصویب کردند.

موبنا-اعضای شورای شهر تهران صبح امروز بررسی لایحه افزایش نرخ کرایه سرویس مدرسه برای سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۳ را بررسی کردند و در ابتدا جعفر تشکری هاشمی با بیان اینکه یک هفته قبل لایحه نرخ سرویس مدرسه به ما داده شد، گفت: کارگروه ماده ۱۸ از سوی وزارت کشور وضعیت نرخ سرویس مدرسه را بررسی کرده و به شهرداری پیشنهاد داده که ۵۰ درصد افزایش نرخ داشته باشند.

به گزارش ایسنا وی با بیان اینکه با توجه به اینکه افزایش نرخ نمی‌تواند بیشتر از نرخ تورم باشد، اظهار کرد: ما این پیشنهاد افزایش نرخ را به ۴۵ درصد کاهش دادیم، اما این مبلغ تابع مسافت، وضعیت ترافیک منطقه، شیبدار بودن سطح منطقه و … است و دقت داشته باشید این نرخ بندی‌ها بر اساس منطقه بندی آموزش و پرورش انجام شده است.
تشکری هاشمی با بیان اینکه حداقل مبلغ سرویس برای دانش آموزان ابتدایی پنج میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و حداکثر ۲۱ میلیون تومان و برای دانش آموزان مقطع متوسطه حداقل شش میلیون و ۱۰۰ هزار تومان و حداکثر ۲۳ میلیون تومان است، گفت: این مبلغ بر اساس ظرفیت خودرو است و راننده اجازه ندارد بیش از حد استاندارد مسافر سوار کند و در خودرو‌های سواری هم تعداد مسافران سه نفر خواهد بود و مواردی همچون مالیات، بیمه و حق نظارت مدارس هم پیش بینی شده است.
هزینه سرویس مدارس استثنائی را شهرداری تهران تقبل می‌کند
وی با بیان اینکه نرخ سرویس مدارس استثنائی نیز منطبق با این شرایط خواهد بود، تصریح کرد: البته شهرداری تهران این هزینه را متقبل می‌شود و شهروندان برای سرویس دانش آموزان استثنائی مبالغی پرداخت نمی‌کنند.
وی با بیان اینکه مبلغ سرویس به ازای هر دانش آموز در هر روز برابر با مبلغ ورودیه و به ازای هر پنج کیلومتر و ضریب سطوح شیبدار محاسبه شده، گفت: دو جدول بر اساس مناطق مشخص شده است و برای هر دو مقطع ابتدایی و متوسطه هم دو جدول در نظر گرفته شده است و بهای خودرو‌های ون برای کودکان استثنائی ۷۰ درصد و برای خودرو‌های سواری و مینی بوس معادل حداکثر نرخ سرویس‌های اتوبوسرانی است که البته نرخ اتوبوس برای کودکان استثنایی رایگان است.
شهرداری موظف به پرداخت تمام هزینه‌های سرویس مدارس استثنائی است
وی با بیان اینکه ضریب نرخ دانش آموزان نابینا و ناشنوا ۱.۱ درصد، دانش آموزان اوتیسم ۱.۲ درصد، دانش آموزان کم توان ذهنی ۱.۲ درصد و دانش آموزان دارای معلولیت جسمی و حرکتی ۱.۴ درصد است، گفت: شهرداری تهران در قالب ردیف اعتباری مشخص موظف به پرداخت تمام هزینه‌های سرویس مدارس استثنائی است و سامانه ثبت اطلاعات دانش آموزان استثنائی نیز باید توسط سازمان تاکسیرانی راه اندازی شود و آموزش و پرورش نیز باید اطلاعات آن را تأیید کند.
وی با تاکید بر اینکه در نرخ سرویس مدارس شاهد افزایش ۴۵ درصدی هستیم گفت: باید افزایش نرخ مصوب به گونه‌ای باشد که برای رانندگان هم به صرفه باشد چرا که همین امروز برخی از مدارس ۱.۵ برابر مبلغ مورد نظر شورا را لحاظ می‌کنند.
نهایتا اعضای شورای شهر تهران افزایش ۴۵ درصدی نرخ سرویس مدارس برای سال تحصیلی آینده را تصویب کردند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا