این شهاب سنگ حیات را به زمین آورده؟

منشا حیات روی زمین موضوع تحقیقات و بحث های علمی مداوم است. تئوری های متعددی در مورد چگونگی آغاز حیات در زمین وجود دارد، اما هیچ اتفاق نظری حاصل نشده است.

موبنا-یکی از پذیرفته‌شده‌ترین نظریه‌ها، فرضیه «ابیوژنز» است که نشان می‌دهد حیات به طور طبیعی از مواد غیرزنده از طریق یک فرآیند تدریجی تکامل شیمیایی به وجود آمده است. تصور می‌شود که این فرآیند حدود ۴ میلیارد سال پیش آغاز شده است، زمانی که محیط زمین برای تشکیل مولکول‌های آلی ساده، مانند اسیدهای آمینه و نوکلئوتیدها، از طریق یک سری واکنش‌های شیمیایی مناسب بود. سپس این مولکول ها به تدریج پیچیده تر شدند و در نهایت منجر به تشکیل سلول های زنده شدند.

نظریه دیگر، فرضیه “پانسپرمیا” است، که نشان می دهد زندگی روی زمین ممکن است توسط دنباله دارها یا شهاب سنگ هایی که دارای حیات میکروبی هستند به اینجا آورده شده باشد. این نظریه پیشنهاد می‌کند که حیات ممکن است در سیاره دیگری سرچشمه گرفته باشد، و سپس توسط دنباله‌دارها یا شهاب‌سنگ‌ها به زمین منتقل شده و در آنجا شکل گرفته و به شکل‌های متنوعی از حیات که امروزه می‌بینیم، تکامل یافته است.

 

 شهاب سنگ حیات,اخبار علمی ,خبرهای علمی

بررسی بیولوژیکی شهاب سنگ Winchcombe که در سال ۲۰۲۱ به زمین سقوط کرد و در جاده ای در Winchcombe، Gloucestershire سقوط کرد، اخیرا موضوع یک مطالعه جدید شده است. محققان دپارتمان علوم زمین در دانشگاه رویال هالووی لندن، به سرپرستی دکتر کوئینی چان، مواد شیمیایی آلی را از فضا کشف کردند که ممکن است حاوی کلید پیدایش حیات باشد.

این شهاب سنگ زمانی قطعه ای از یک سیارک بود که حاوی آب مایع بود، و اگر به آن سیارک دسترسی به آب داده می شد، ممکن بود یک واکنش شیمیایی رخ دهد که در نتیجه مولکول های بیشتری به اسیدهای آمینه و پروتئین تبدیل می شد، واحدهای سازنده حیات. تجزیه و تحلیل شهاب سنگ انواع مختلفی از مواد آلی را نشان داد که نشان می دهد این شهاب سنگ زمانی قطعه ای از آن سیارک بوده است.

شهاب سنگ Winchcombe یک شهاب سنگ کندریتی غنی از کربن نادر است که حدود ۴٪ از کل شهاب سنگ های بازیابی شده را تشکیل می دهد و حاوی حداکثر ۳.۵ درصد وزنی کربن است. این اولین شهاب سنگی از این نوع است که در بریتانیا کشف شد و اولین شهاب سنگی است که در آن یک رویداد سقوط شهاب سنگ ثبت شده است، با بیش از ۱۰۰۰ شاهد عینی و شواهد ویدیویی فراوان از گوی آتشین.

با توجه به بازیابی و درمان سریع این شهاب سنگ، این تیم توانست ترکیب آلی شهاب سنگ را قبل از تماس با محیط زیست زمین مطالعه کند، علیرغم این واقعیت که فراوانی اسید آمینه وینچکامب ده برابر کمتر از سایر انواع شهاب سنگ های کندریتی کربنی است.

خبرانلاین

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا