گرد و غبار ترکمنستان به شهرهای مازندران رسید

مدیرکل هواشناسی مازندران : گرد و غبار از صحرای قره‌قوم ترکمنستان وارد کشور شده و مناطق مرکزی و شرقی استان را تحت تاثیر قرار داده است. گرمای هوا عامل تشدید کننده گرد و غبار بوده و رطوبت خاک را از بین برده است.

موبنا-گردو غبار از صحرای قره‌قوم ترکمنستان وارد کشور شده و مناطق مرکزی و شرقی استان مازندران را تحت تاثیر قرار داده است.

به گزارش «اطلاعات آنلاین»، دانشگاه علوم پزشکی گرگان در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: با توجه به افزایش غلظت گرد و غبار و ورود ریزگرد از صحرای ترکمنستان به استان گلستان، خصوصا در نیمه غربی استان، با توجه به وجود خطر برای بیماران تنفسی و افراد مسن و همچنین کودکان، از ترددهای غیر ضروری در سطح شهر خودداری شود.

سیدمحمدرضا رضوی مدیرکل هواشناسی مازندران نیز در گفت و گویی درباره گردوغبار به‌ ویژه در شهرهای مرکزی و شرقی استان مازندران، اظهار کرد: گرد و غبار از صحرای قره‌قوم ترکمنستان وارد کشور شده و مناطق مرکزی و شرقی استان را تحت تاثیر قرار داده است.

وی افزود: گرمای هوا عامل تشدید کننده گرد و غبار بوده و رطوبت خاک را از بین برده است.

مدیرکل هواشناسی مازندران با تاکید بر اینکه گرد و غبار بر آلودگی هوا اثر می‌گذارد، تصریح کرد: هم‌اکنون میزان دید در دشت‌ناز به زیر هزار و در بندر امیرآباد به ۵۰۰ متر رسیده است.

صحرای قره قوم ترکمنستان از عوامل اصلی ایجاد بیابان در این استان محسوب می شود که علاوه بر آن، خشکسالی سال های اخیر و فشار زیاد در بهره برداری از این عرصه ها، احتمال تبدیل مراتع شمال استان به بیابان را افزایش داده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا