اهمیت مکمل‌یاری در سلامت کودکان زیر ۲ سال

رییس گروه تغذیه و دارویی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اهمیت مکمل‌یاری در سلامت کودکان زیر دو سال، گفت: کمبود ریزمغذی‌ها موجب افزایش موارد ابتلا به بیماری‌ها، اختلال در رشد کودکان، کاهش بهره هوشی و کاهش توانمندی ذهنی و جسمی کودکان می‌شود.

موبنا- فرشته فزونی ضمن بیان این مطلب، گفت: کمبود ریزمغذی‌ها به ویژه آهن و ویتامین‌های آ + د (D + A) از مشکلات تغذیه‌ای در کودکان زیر ۲ سال است.

وی خاطرنشان کرد: کمبود ریزمغذی‌ها موجب افزایش موارد ابتلا به بیماری‌ها، اختلال در رشد کودکان، کاهش بهره هوشی و کاهش توانمندی ذهنی و جسمی کودکان می‌شود.

به گفته وی، آهن یک ریزمغذی اساسی در تغذیه دوران شیرخواری است که اگر دریافت آن کمتر از میزان مورد نیاز باشد، کودک دچار کم خونی (آنمی) فقر آهن می‌شود و می‌تواند منجر به اختلال تکامل شیرخوار شود.

وی از قطره آ+د یا مولتی ویتامین و قطره آهن به عنوان دو مکمل ضروری در دوران کودکی یاد کرد.

به گفته وی، مصرف قطره آ+د یا قطره مولتی ویتامین از روز سوم تا پنجم تولد شروع می‌شود و تا پایان دو سالگی شیرخوار ادامه پیدا می‌کند. به نحوی که روزانه یک سی‌سی (معادل ۲۵ قطره) قطره آ+د یا قطره مولتی ویتامین به کودک داده می‌شود (فقط یکی از این دو مکمل مصرف می‌شود و همزمان نمی‌توان از هر دو به کودک خوراند).

او درباره مصرف قطره آهن، گفت: به شیرخوارانی که در زمان مورد انتظار با وزن طبیعی و سالم به دنیا آمده‌اند از پایان ۶ ماهگی تا پایان ۲ سالگی ( ۲۴ ماهگی) روزانه یک میلی گرم آهن المنتال (خالص) به ازای هر کیلوگرم وزن بدن داده می‌شود و حداکثر مقدار آن روزانه ۱۵ قطره است.

به گفته فزونی، در کودکان نارس، شیرخواران با وزن تولد کمتر از ۲۵۰۰ گرم و شیرخواران با وزن تولد بسیار کم (کمتر از ۱۵۰۰ گرم) چون ذخیره آهن کمتری دارند از هنگام ۲ برابر شدن وزن تولد (حدود ۲ ماهگی) باید مکمل آهن مصرف شود و تا پایان دو سالگی ادامه یابد.

وی تاکید کرد: حداکثر میزان قطره آهن در هر صورت برای کودک  ۱۵ قطره در روز است. آموزش‌های لازم در خصوص زمان شروع و میزان مناسب قطره‌های مکمل توسط مراقبان سلامت و بهورزان  به مادران ارائه می‌شود. مکمل‌ها را باید در جای خشک و خنک، دور از نور و دسترس کودکان نگهداری کرد.

وی افزود: قطره آهن را نباید به همراه شیر، چای، قهوه و دم‌کرده‌های گیاهی مصرف کرد. قطره آهن را بین دو وعده شیردهی در عقب دهان شیرخوار بچکانید و پس از هر بار مصرف به کودک کمی آب سالم و بهداشتی بدهید. سپس دندان‌های شیرخوار را با یک پارچه یا مسواک نرم پاک کنید. قطره آهن به طور طبیعی موجب تیره شدن رنگ مدفوع شیرخوار می‌شود که جای نگرانی ندارد.

بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، او در خاتمه تاکید کرد: مکمل‌های شیرخواران در مراکز خدمات جامع سلامت، پایگاه‌های سلامت و خانه‌های بهداشت به صورت رایگان در اختیار والدین قرار می‌گیرد.

ایسنا

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا