کشف کلیسایی مرموز در محوطۀ یک دبیرستان

یک محقق اهل ترکیه، در جریان بررسی یک نقشۀ تاریخی متوجه مکانی بر روی نقشه شد که ظاهرا دیگر وجود نداشت. او بعد از جستجو، این مکان گمشده را در زیر باغچۀ حیاط یک دبیرستان پیدا کرد.

موبنا-عمر فاروق یاواشچای مشغول مطالعه‌ی نقشه‌ی ترکیه از سال ۱۹۱۲ بود که متوجه چیز عجیبی شد: نقطه‌ای روی نقشه وجو دداشت به نام «Ayazma»؛ این کلمۀ ترکی برای یونانیان ارتدکس به معنای آب مقدس بود.

به گزارش فرادید، یاواشچای مجذوب این نقطه شده بود، بنابراین تحقیق کرد و فهمید ساکنان منطقه باغجیلار حدود ۳۰ سال پیش از آن به عنوان چشمه استفاده می‌کرده‌اند. این چشمه در محل یک کلیسای کوچک فراموش‌شده قرار داشت که حالا زیر باغ یک دبیرستان پنهان شده بود.

 کشف کلیسایی مرموز ,اخبارگوناگون,خبرهای گوناگون

عکس‌های به اشتراک گذاشته‌شده‌ی یاواشچای در شبکۀ اجتماعی ایکس (توییتر)، یک غار سنگی بزرگ را با فرورفتگی‌هایی در دیوارها نشان می‌دهد. میله‌هایی در سرتاسر سقف اتاق کوچکی کشیده شده‌اند که پشت یک دروازه‌ی آهنی قرار دارد.

یاواشچای می‌گوید مشخص نیست چه کسی و در چه زمانی این کلیسا را ساخته است، اما احتمالاً ساکنان یک روستای یونانی آن را ساخته‌اند که اواخر دوره عثمانی یعنی اواخر دهه ۱۸۰۰ ساکن این منطقه بودند.

یاواشچای می‌گوید: «شاخه‌های درخت جلوی آن را مسدود کرده‌اند طوری که یک فرد عادی به سختی متوجه آن می‌شود. یاواشچای در توییتی نوشته است: این کلیسای کوچک باید حفاری و مطالعه دقیق شود. منطقه باگسیلار کمتر از ۱۰ مایلی شمال غربی استانبول است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا