راز سرعت عجیب ساخت برج در چین

با داشتن ۱۲۰۰ کارگر در هر لحظه، کار همزمان بر روی همه برج‌ ها، پشتیبانی دولتی و پهپاد‌های ناظر شرکت چینی “لانگ شین” به طور میانگین کم‌تر از یک هفته برای هر طبقه کار انجام می‌دهد و کل ساختمان‌های یک محله را با سرعت سرسام آوری می‌سازد. با این وجود، این پیشرفت سریع ساخت و ساز در چین از نزدیک چگونه به نظر می‌رسد؟

موبنا-تنها دو سال و نیم مدت زمانی است که شرکت چینی “لانگ شین کانستراکشن گروپ” برای ساخت محله‌ای متشکل از ۳۵ برج (هر برج دارای ۲۰ تا ۲۵ طبقه) نیاز دارد؛ از لحظه آغاز برنامه‌ریزی تا زمان تحویل کلید‌ها به ساکنان. در واقع، این شرکت تقریبا شش ماه برای برنامه ریزی و دو سال دیگر را برای ساخت و ساز اختصاص می‌دهد.

به گزارش فرارو به نقل از یدیعوت آحرونوت، اکنون شاید بپرسید راز پشت سرعت قابل توجه ساخت و ساز توسط این شرکت چینی چیست؟ آن شرکت حدود ۱۲۰۰ کارگر را در هر لحظه در محل پروژه استخدام می‌کند که تمام آنان به طور همزمان کار بر روی همه برج‌ها را آغاز کردند. علاوه بر آن، شرکت از فناوری‌های پیشرفته ساخت و ساز نیز استفاده می‌کند که البته مختص این شرکت نیست و توسط بسیاری از شرکت‌های ساختمانی در سراسر جهان از جمله اکثر شرکت‌های پیشروی املاک چینی نیز استفاده می‌شود.
فناوری‌های پیشرفته شامل  ساخت و ساز پیش ساخته است که طی آن بخش‌های قابل توجهی از ساختمان از پیش در کارخانه ساخته شده و صرفا در محل ساخت و ساز مونتاژ می‌شود.
علاوه بر این، شرکت نظارت دقیقی بر تمام کارگران دارد که یک اتاق کنترل با دوربین مدار بسته در تمام سایت‌های ساخت و ساز، روش‌های شناسایی بایومتریک در نقاط ورودی و حتی پهپاد‌هایی که در اطراف سایت پرواز می‌کنند و فیلم‌هایی از کار در حال انجام ضبط می‌کنند را نیز شامل می‌شود.
راز سرعت عجیب ساخت برج در چین
با این وجود، به نظر می‌رسد مهم‌ترین عامل تسریع در ساخت و ساز حمایت‌های دولتی باشد. برای مثال، یک پروژه عظیم به طور کامل توسط دولت چین تامین مالی شده و هدف از آن بهبود مسکن برای هزاران نفر از ساکنان شهر هایمن واقع در استان نانتانگ در بخش شرقی چین است. هزینه این پروژه تقریبا ۱.۹۲ میلیارد یوان (حدود ۳۰۰ میلیون دلار) است و شامل آپارتمان‌هایی از دو تا چهار خوابه در مساحت‌های ۸۳ تا ۱۳۹۳ متر مربعی است.
میانگین قیمت این آپارتمان‌ها حدود ۲۳۰۰۰۰ دلار یا تقریبا ۶۰۰ دلار بازای هر ۰.۰۹ متر مربع برآورد شده است. میانگین سرعت ساخت در پروژه کم‌تر از یک هفته برای طبقه است.
لانگ شین یک شرکت خصوصی است، اما همانند سایر شرکت‌های بزرگ چینی با ورود به سالن بازدیدکنندگان که مقر آن در هایمن واقع شده می‌توانید پرتره بزرگی از “شی جین پینگ” رئیس جمهور چین را ببینید که در کنار ردیفی از پرچم‌های قرمز با نشان داس و چکش در معرض دید مخاطبان به نمایش گذاشته شده اند.
این شرکت که برای اولین بار در سال ۱۹۵۸ میلادی تاسیس شد در کنار سایر فعالیت‌ها در زمینه ساخت و ساز و توسعه املاک و مستغلات نیز مشغول به کار است. ده‌ها هزار کارگر در سراسر جهان برای آن شرکت مشغول به کار در مجموعه‌ای از پروژه مسکن سازی در شهر‌های مختلف هستند.
راز سرعت عجیب ساخت برج در چین
در سایت‌های این شرکت در چین کل محوطه سایت با بتن و دستگاه‌هایی پوشانده شده که به طور مداوم در آنجا آب می‌پاشند تا از پخش شدن گرد و غبار جلوگیری شود. علاوه بر این، تمام ساختمان‌های موجود در سایت از هر طرف به طور کامل با داربست پوشانده شده اند و دارای توری‌هایی هستند که از سقوط اجسام و حتی کارگران جلوگیری می‌کنند.
این در حالیست که صنعت ساخت و ساز در چین در بحران شدیدی قرار دارد. با این وجود، این روش‌های پیشرفته ساخت و ساز که توسط دیگر شرکت‌های پیشرو در چین نیز به کار گرفته می‌شوند و گاهی اوقات ساخت یک طبقه کامل را ظرف مدت دو تا سه روز امکان‌پذیر می‌سازد بحران مسکن را که ماه هاست بخش‌های وسیعی از چین را تحت تاثیر قرار داده حل نمی‌کند.
هفته گذشته “کانتری گاردن” غول املاک چینی اعلام کرد که قادر به پرداخت سود سالانه اوراق بدهی خود نیست. این اعلامیه منجر به کاهش چشمگیر ارزش سهام و سقوط ارزش دارایی “یانگ هویان” رئیس آن شرکت شد که تا همین اواخر ثروتمندترین زن آسیا محسوب می‌شد.
راز سرعت عجیب ساخت برج در چین
در این مورد هویان تنها نیست. سرمایه داران حوزه املاک چین پس از آن که دولت اعطای وام‌های هنگفت به آن بخش را در سال ۲۰۲۰ میلادی آغاز کرد با کاهش ارزش دارایی شان مواجه شده اند چرا که اقدام دولت کار توسعه دهندگان املاک برای تامین مالی مجدد بدهی‌های شان که به شکل حباب گونه‌ای در حال افزایش بوده را دشوار ساخته است.
راز سرعت عجیب ساخت برج در چین
بحران نقدینگی متعاقب آن به موجی از ورشکستگی دامن زد و باعث از بین رفتن میلیارد‌ها دلار سرمایه گذاری شد و ساخت هزاران خانه را به تاخیر انداخت. پیش از فروپاشی اخیر رشد سریع بخش املاک و مستغلات مسکونی چین هویان و همتایان اش را به یکی از ثروتمندترین افراد این کشور تبدیل کرده بود.
شایان ذکر است که چین کشوری با قلمرو وسیع و جمعیت بسیار متنوع خانه شرکت‌های املاک و مستغلات متعدد بوده است. برخی از آن شرکت‌ها کماکان از افزایش قیمت‌ها و تقاضای بالا به ویژه در مناطق شهری پیشرو برخوردار بوده اند و با سرعتی بی سابقه به ساخت و ساز ادامه داده و سود قابل توجهی کسب می‌کنند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا