ژاپن می خواهد یک میلیون تُن آب خنک‌کننده نیروگاه فوکوشیما را به دریا بریزد

ژاپن تاکید دارد که این اقدام هیچ خطری را متوجه محیط زیست نمی‌کند و بیشتر عناصر رادیواکتیو قبل از رها شدن در آب حذف می‌شود.

موبنا-مقامات ژاپنی در نظر دارند روز پنج‌شنبه، آب خنک‌کننده نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما که تصفیه شده است را در دریا رها کنند.

به گزارش عصر ایران به نقل از شبکه خبری بی بی سی، مقامات این کشوراعلام کردند که آزادسازی بیش از یک میلیون تُن آب رادیواکتیو تصفیه شده از نیروگاه اتمی ویران‌شده فوکوشیما را از ۲۴ اوت آغاز می‌کنند.

این نیروگاه در زمین‌لرزه شدید مارس ۲۰۱۱ آسیب دید و به خطر آلودگی وسیع منطقه دامن زد.

بیش از یک میلیون تن پساب این نیروگاه به تدریج در اقیانوس آرام ریخته خواهد شد. این مقدار آب برای خنک کردن نیروگاه آسیب دیده به کار رفته بود.

ماه گذشته، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تایید کرد که این اقدام آلوده‌ساز نیست اما همسایگان ژاپن همچنان با آن مخالف هستند.

«جان لی»، رهبر هنگ‌کنگ نیز دستور داده است در واکنش به این تصمیم، واردات غذای دریایی از ژاپن محدود شود.

ژاپن تاکید دارد که این اقدام هیچ خطری را متوجه محیط زیست نمی‌کند و بیشتر عناصر رادیواکتیو قبل از رها شدن در آب حذف می‌شود.

همچنین یورونیوز نوشت: این طرح که دو سال پیش از سوی دولت ژاپن به‌ عنوان اقدامی حیاتی برای از کار انداختن نیروگاه مورد استفاده از سوی شرکت برق توکیو تصویب شد با انتقاد گروه‌های ماهیگیری محلی مواجه شد.

با این حال شرکت برق توکیو اعلام کرده است که این آب حاوی حدود ۱۹۰ بکرل (واحدی از رادیواکتیویته) تریتیوم در هر لیتر است که کمتر از حد مجاز شرب سازمان جهانی بهداشت است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا